29 Yaşında Yüksek Tansiyon Olur mu?

  • 3.474 kez görüntülendi.

29 Yaşında Yüksek Tansiyon Olur mu?
29 yaşında 1.78 m boyunda ve 95 kilo ağırlığındayım. Birkaç aydır süregelen baş ağrısı ve çarpıntı şikâyetlerim nedeniyle gittiğim doktor, tansiyonumun yüksek olduğunu söyledi ve birkaç ilaç verdi. Yüksek tansiyon hastası olmak için erken değil mi?
Haklısınız, yüksek tansiyon (hipertansiyon) genellikle orta yaşlardan itibaren başlar. Erişkin yaştaki toplumda, hipertansiyon sıklığı yüzde 30 civarındadır. Hipertansiyon sıklığı yaşlandıkça artar. 70 yaşından büyüklerde her 3 kişiden 1’i hipertansiyonludur. Otuzlu yaşlardan önce ve yakın akrabalarında hipertansiyon olmayan kişilerde bu sorunun görülmesi durumunda altta yatan başka hastalıkların araştırılması gerekir. Yüksek tansiyonun krizler halinde erken yaşta tansiyon olurmuyükselmesi, beraberinde; çarpıntı, terleme, baş ağrısı görülmesi böbreküstü bezlerinden birinde yüksek tansiyona neden olan hormon salgılanmasına yol açan bir ur olasılığını düşündürür. Kronik böbrek hastalığı bulunan kişilerde genç yaşlardan itibaren yüksek tansiyon görülebilir.
4-5 GÜN EGZERSİZ YAPIN
Beyin tabanında bulunan hipofiz bezinin fazla hormon üretimine neden olan hastalıkları, yine böbreküstü bezlerinin genetik enzim eksikliklerine bağlı bazı nadir hastalıkları, kalp hastalıkları, Aort (ana) atardamarındaki darlıklar, diyabet hastalığı, uyku-apne sendromu, böbreküstü bezinin kabuğunda yer alan ve aşırı hormon salgısına yol açan hastalıklar, tiroit bezi tembelliği sekonder hipertansiyona neden olan hastalıkların başında gelir. Muayene bulgularınız ve yakınmalarınıza göre başvuracağınız bir iç hastalıkları ya da endokrinoloji uzmanı sizden gerekli testleri isteyip tedavinizi düzenleyebilir.
Hipertansiyon tedavisinde birincil hedef yaşam tarzının düzenlenmesidir. Kilo verilmesi, tuz, sigara ve alkolün kısıtlanması, kan yağları ve kan şekerinin kontrol altına alınması, haftada 4-5 gün yarım saatlik ılımlı egzersizler yapılması uygundur. Bunlar yeterli olmadığında ilaç tedavileri düzenlenir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Kadın sitemap Kadın Kadın Yandex.Metrica