Ağzımdaki Yaraların Nedeni Ne Olabilir?

  • 2.429 kez görüntülendi.

Ağzımdaki Yaraların Nedeni Ne Olabilir?

► 32 yaşındayım ve 4 aydır ağzımdaki yaralarla uğraşıyorum. Bu sorun hamileliğim bittikten sonra başladı ve “Bu yüzden oldu” denildi. En az 3-4 kez doktora gittim ve kan testleri yaptırdım. Başlangıçta aft, vitamin eksizliği ve stres gibi nedenlerden kaynaklandığı düşünüldü ama hâlâ geçmedi. Sürekli olarak gargara ve vitamin verdiler. Buna karşın yaralarım son bir ayda daha da arttı. 15 gündür antibiyotik kullanıyorum. Sorunum konusunda bana fikir verirseniz çok sevinirim.

► Ağzınızdaki yaralar sizin de belirttiğiniz gibi aft veya uçuk hastalığına bağlı Ağzımdaki Yaraların Nedeni Ne Olabilir?olabilir. Her iki hastalık da kendiliğinden geçip tekrarlama özelliğine sahiptir. Bunun dışında, ülkemizde sık rastlanan bir başka hastalık da Behçet’tir. Bu sorunun varlığında ağızda mutlaka tekrarlayan yaralar ( aft) olmak zorundadır. Ayrıca genital bölgede tekrarlayan yaralar. gözlerde kanlanma, bulanıklık ve görme bozulması, eklemlerde iltihaplı şişlikler ve deride farklı şekillerde çıban ve sivilcelenmeler hastalığın önemli belirtileri arasındadır, öncelikle bir dermatolog tarafından muayene edilip gerekli testlerin yapılmasını, daha sonra romatolöji, göz hastalıkları ve gerekiyorsa farklı branşlardaki uzman doktorlar ile ortak tedavi planları yapılmasını öneririm. Birçok üniversite hastanesinde Behçet hastalığı Araştırma Merkezi vardır. Ancak ağzınızdaki yaralar tekrarlamıyor ve yeni çıkan yaralar nedeniyle de artış gösteriyorsa, bu yaralar liken”, daha da önemlisi, pemfigus adı verilen bir bağışıklık sistemi hastalığına ait olabilir.

Pemfigus hastalığı aylarca ağızda yaralar şeklinde başlayıp daha sonra vücudun herhangi bir deri yüzeyinde büyük su toplamaları ile yayılma gösteren ciddi bir hastalıktır. Testlerinin bir dermatolog tarafindan yapılması, daha sonra hastane şartlarında tedavi edilip uzun yıllar kontrol edilmesi gereklidir.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Kadın sitemap Kadın Kadın Yandex.Metrica