Kadın, Gebelik, Yemek Tarifleri, Güzellik ve Bakım

Anemi (Kansızlık)

  • 14 Ocak 2012
  • 2.929 kez görüntülendi.
Anemi (Kansızlık)

Anemi (Kansızlık)

Her nefes aldığınızda, alyuvarlardaki demir yönünden zengin bir protein olan hemoglobin sayesinde vücudunuzda oksijen toplanır ve bu oksijen vücudun her dokusuna taşınır. Yetersiz miktarda hemoglobine veya alyuvara sahip kadınlar ihtiyaçları olan oksijenin tamamını alamazlar. Anemi adı verilen bu durum, güçsüzlük, yorgunluk, baş ağrıları, kalp çarpıntısı, konsantre güçlüğü ve diğer semptomlarla sonuçlanabilir.
“Anemi kadınlarda seyrek olarak ciddi sağlık sorunlarına neden olur ama doktorlar bu durumu ciddiye almaktadır çünkü bir şey hemoglobinin ya da alyuvarların azalmasına neden olmaktadır. Bu durumdan çoğunlukla ağır adet kanamaları veya beslenmedeki yetersizlikler sorumludur. Mesela, ülser nedeniyle iç kanama ya da diğer kanser türleri de olabilir, diyor kadın doğum ve Anemi (Kansızlık)jinekoloji alanında . Çok kanama oluyorsa, hemoroid bile anemiye yol açabilir.
Vejetaryen kadınlar da bazen anemi olabilirler çünkü bitkisel gıdalardaki demiri vücut ette bulunan demir kadar kolay absorbe edemez. Hamilelik de demir seviyelerini etkiler; bu yüzden, bebek bekleyen kadınlara sık sık demir içeren doğum öncesi takviyeler almaları tavsiye edilir.
Çoğu anemi vakasına beslenmedeki yetersiz demir alımı neden olur ama bu durumun başka türleri de vardır. B12 vitaminin yetersizliği, anemiye yol açabilen alyuvar eksikliği ile sonuçlanabilir. Bu besin maddesi sadece hayvansal gıdalarda bulunmaktadır, bu nedenle koyu vejetaryenler yeterli miktarda B12 akmayabilirler. Genellikle yaşlı kişileri etkileyen zararlı anemiye, B12 vitaminini mideden ince bağırsağa iletmek için gerekli olan bir mide proteini yetersizliği -B12 vitamininin yetersiz miktarda absorbe edilmesine yol açan mide proteini üretememe durumuneden olmaktadır.
Aneminin her zaman bir doktor tarafından kontrol edilmesi gerekir  ancak, doktorunuzdan onay alırsanız etkili tedavi imkanı sunan çeşitli evde bakım alternatifleri bulunmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ