Kadın, Gebelik, Yemek Tarifleri, Güzellik ve Bakım

Artrit (Eklem İltihabı)

  • 25 Ocak 2012
  • 2.695 kez görüntülendi.
Artrit (Eklem İltihabı)

Artrit (Eklem İltihabı)

Birçok kadın için, artrit sözcüğü akıllara, bir değneğe dayanmış ak saçlı bir nineyi ya da zor bükülen parmaklarıyla bir kavanozu açmaya çalışan yaşlı bir teyzeyi getirir. Aslında, bu durum yıllar geçtikçe artsa da, artrit çocukluk çağı da dahil olmak üzere her yaştaki kadını etkileyebilir. Artritli kişilerin neredeyse beşinden üçü 65 yaşın altındadır.
Artrit, milyonlarca kadını ve erkeği etkisi altına almasıyla Batıdaki sakatlık vakalarının bir numaralı nedenidir. Tahminler, bu hastalıktan etkilenen kişilerin belirgin bir şekilde artacağı yönündedir.
Artrit kelimesi (diğer bir deyişle, eklem iltihabı) aslında eklemlerde ağnya, sertliğe ve şişmeye neden olabilen 100 hastalığa ve durumdan çok daha büyük bir gruba tekabül etmektedir. Teşhisi ve tedavisi yapılmazsa, artrit dönüşü olmayan eklem hasarına neden olabilir. Buna karşın, tedavi sayesinde artritli kadınlar rahatsızlıklarını minimuma indirebilmekte ve kalıcı hasardan uzak durabilmektedir.
Yerçekimi basıncı ve günlük yaşamın getirdiği yıpranma, dejeneratif eklem hastalığı denen bazı osteoartrit türlerine neden olmaktadır. Genetik yatkınlık da osteoartrit gelişiminde rol oynamaktadır. Eklemlerde ve çevresindeki dokularda ortaya çıkan hasar, ağrıya, hassasiyete, şişliğe ve işlevlerde azalmaya yol açar.
Osteoartrit esasen, eklemdeki her iki kemiğin uçlarını çevreleyen, kıkırdak Artrit (Eklem İltihabı)denilen kaygan dokuyu etkilemektedir. Sağlıklı kıkırdak, kemiklerin birbirinin üstünden hafifçe kaymalarına olanak sağlayacak ve fiziksel hareket şokundan enerjiyi absorbe edecek kadar kalındır.
Osteoartritte, kıkırdak doku parçalanır, aşınır ve incelir; bu nedenle kemikler birbirine sürtünür ve ağrıya, şişliğe ve sertliğe sebep olur. Zamanla, eklem normal şeklini kaybedebilir. Eklemlerin kenarlarında kemik filizi denilen küçük, kemikli oluşumlar ortaya çıkabilir ve kıkırdaktan parçalar kopabilir ve eklem boşluğunda kalarak daha fazla ağrı ve hasara neden olurlar.
Hastalığın erken dönemlerinde, osteoartrit şişliğe neden olabilir ama nöbetler hafif ve kademelidir genellikle diz, kalça ve el gibi sadece bir ya da iki eklemi kapsar. Ağrı, en erken belirtidir.

Kadınlarda Osteoartrit En Sık Görülen Tiptir
Osteoartrit, İngiltere’de 8 milyonun üzerinde insanı etkilemektedir. Çoğunlukla 45 yaşından sonra kadınları etkileyen, en sık rastlanan artrit türüdür. Risk, özellikle aile geçmişinde bu hastalık bulunuyorsa, yaşla birlikte daha fazla artmaktadır.
“Çoğunlukla bir kadının annesi, büyükannesi veya teyzesi osteoartrite sahiptir.”
“Artık, bu hastalıkta genetik unsurların da etkili olduğunu biliyoruz. Bu, ailelerde ortaya çıkmaya yatkın bir durumdur.”
Mesela, ellilerindeki bir kadın dizinde ağrı ve sertlik hissetmeye başlayabilir, sonra geçirdiği bir spor yaralanmasını veya genç yetişkinlik döneminde meydana gelen bir kazayı hatırlayabilir. Kilolu olmak da hasara neden olabilir. Obez yetişkinler, sağlıklı bir kiloya sahip olanlara göre eklemlerini daha fazla incitmeye yatkındırlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ