Kadın, Gebelik, Yemek Tarifleri, Güzellik ve Bakım

Bacaktaki Tümör Tedavisi

  • 29 Ocak 2012
  • 4.221 kez görüntülendi.
Bacaktaki Tümör Tedavisi

Bacaktaki Tümör Tedavisi

■ 24 yaşındaki kardeşimin bacağında bir tümör bulundu. Biyopsi sonucu, yumuşak doku sarkomu” olarak geldi. Yapılan taramalarda kanserin sağ akciğerde üç, sol akciğerde iki yere sıçramış olduğu tespit edildi. Doktorlar tedavi konusunda çelişkili tavsiyelerde bulunuyorlar. Kimileri hemen kemoterapi önerirken kimileri de ameliyat olması gerektiğini söylüyor.
Onkolojide metastaz yapmış kanserlerde uygulanan tedavi, genellikle  kemoterapi olmakla birlikte bunun istisnai durumları da vardır. Kalın bağırsak kanseri, erkek ve kadın yumurtalık kanserleri, böbrek kanseri, kemik tümörleri bunlar arasında sayılabilir. Bu tür kanserleri olan uygun hastalarda kemoterapi ile birlikte metastazların cerrahi olarak çıkarılması düşünülebilir. Yumuşak dokulardan kaynaklanan kötü huylu tümörler de bu grup içinde Bacaktaki Tümör Tedavisideğerlendirilmelidir. Cerrahiye, genellikle az sayıda metastazın olduğu, çıkarılmaları sonucu organ fonksiyonlarında bozulma beklenmeyen durumlarda başvurulur. Yumuşak doku sarkomlarında ve özellikle akciğer metastazlarının olduğu hastalarda bunların cerrahi olarak çıkarılması önde gelen tedavi seçenekleri arasındadır.
İKİ YÖNTEM UYGULANMALI
Kardeşinizin tümöründe farklı yaklaşımlar olmakla birlikte, benim düşüncem, hem kemoterapi hem de cerrahinin birlikte uygulanmasıdır.
Çünkü böyle genç bir hastada sarkomun yok edilmesi ancak agresif bir tedavi sonucunda mümkün olabilir. Bunun için bacaktaki tümör büyük ise öncelikle birkaç kür kemoterapi uygulanmalı, orijinal tümör küçüldükten sonra ise ameliyatla alınmalıdır. Verilen kemoterapilerin sadece bacaktaki tümöre değil akciğerdeki metastazlara da etkili olması beklenir. Tedavinin ne oranda etkiü olduğunu anlamak için tomografi ya da PET- BT ile akciğer metastazları yeniden
değerlendirilmeli, kaybolmayan metastaz görülmesi halinde bunlar da cerrahi yöntemle çıkarılmalıdır. Tüm bu tedavilerin yanı sıra bacaktaki orijinal tümör yatağına ışın tedavisi de gündeme gelebilir. Kardeşinizin hastalığı, tıbbi onkolog, radyasyon onkoloğu ve cerrahların birlikte karar almalarını gerektiren bir durumdur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ