Kadın, Gebelik, Yemek Tarifleri, Güzellik ve Bakım

Bekarlara Test Yapılıyor mu?

  • 08 Ekim 2011
  • 6.515 kez görüntülendi.
Bekarlara Test Yapılıyor mu?

Bekarlara Test Yapılıyor mu?

Smear testiyle ilgili internette çok araştırma yaptım. Ayrıntılı bilgiye rastlayamadım. Acaba bekar olanlara uygulanıyor mu? Bir de smear testi nasıl yapılıyor?

Cevap:
Sevgili okuyucumuz, rahim ağzını ve vajinayı döşeyen çok katlı yassı epitel gelişimini tamamladıktan sonra dökülür. Bu dökülen hücreleri bir cam üzerine yayıp daha sonra da boyayarak hücrelerin özellikleri araştırılabilir. Rahim ağzında gelişmeye başlayan kanser işte smear denilen bu yöntemle incelenmektedir. Kanser için bir tarama testi olan smear, özellikle rahim ağzı kanseri için bir çığır açmış ve sağlık konusunda gelişmiş ülkelerde bu kanserin giderek Bekarlara Test Yapılıyor mu? daha az görülmesine neden olmuştur.
Smear özel fırçalarla rahim ağzından sürtünme yolu ile alınan akıntının incelenmesi ile yapılmaktadır. Rahim ağzı kanserinin nedeninin HPV adlı virüs olduğu günümüzde kesin olarak anlaşılmıştır. Bu virüsün de büyük ihtimalle cinsel temas yolu ile geçtiğini biliyoruz. O halde bekar (ben bakire anlamında kullandığınızı sanıyorum) birinden smear alma ihtiyacı çok nadir zamanlarda olabilir. Eğer gerekli olursa da ince çubuklarla kızlık zarına zarar vermeden vajinaya girilerek akıntı alınabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ