Kadın, Gebelik, Yemek Tarifleri, Güzellik ve Bakım

Cilt Kanseri

  • 02 Ekim 2011
  • 3.761 kez görüntülendi.
Cilt Kanseri

Cilt Kanseri

Hepimiz bronz görüntüyü severiz ama güneşe karşı olan sevgimiz, başlıca sağlık tehdididir. Cilt kanseri, tüm kanserler içinde en sık görülenidir.
“Kalıtımın rolü vardır ve ne kadar düzensiz şekilli bene sahip olursanız, melanom geliştirme ihtimaliniz de o kadar artar.”
“Ancak, kendinizi güneşten korumak yapabileceğiniz en önemli şeydir.” Neyse ki, birçok cilt kanseri, özellikle de vakaların çoğunluğunu oluşturan bazal hücre ve pullu hücre karsinomları gibi melonom olmayanlar yüksek oranda tedavi edilebilmektedir.
Kötü huylu melonomlara daha az rastlanmaktadır ama aynı zamanda bunlar Cilt Kanseri daha az tedavi edilebilmektedir. Erken teşhis, tam bir iyileşmenin sağlanması için en iyi şanstır.
Güneş kremi kullanmak da elbette gereklidir. Güneş kremini erken kullanmaya başlamak özellikle önemlidir çünkü güneşe maruz kalışın yüzde 80’i 18 yaşından önce gerçekleşmektedir.
Biz, her zaman en az 15 faktörlü ve tam ultraviyole A (UVA) ve ultraviyole B (UVB) koruması sağlayan su ve ter geçirmez bir güneş kreminin kullanılmasını tavsiye ediyoruz. Güneşe çıkmadan 20 dakika önce uygulayın ve her 2 saatte bir tekrarlayın. Ayrıca, saat 10 ile 4 arasında güneşten mümkün olduğunca uzak kalmalısınız. (Cilt bakımı ile ilgili ayrıntılı bilgi için 8. bölüme bakınız.) Sigaradan uzak durmak ve az yağlı yiyeceklerle beslenmek gibi sağlıklı alışkanlıklar benimsemek, kanser riskinizi ve kırışıklıklarınızı azaltmanın yanı sıra cildinizin genel sağlığına da faydalı olacaktır.
Cildinizi kontrol etmeniz önemlidir benlere baktığınızda, Ç (çapta değişmeler), A (asimetri), R (renk değişimleri) ve K (kenar düzensizlikleri) harflerini hatırlayın. Bu değişikliklerden herhangi birini fark ederseniz, melanom geliştirme riskiniz daha fazla olabilir.
Melanom olmayanlar sıklıkla solgun veya pembe bir renkte, muma benzer, inci görünümünde yumrular olarak ya da kırmızı, pullu lekeler şeklinde başlarlar. Pullanma, yumru veya benlerden sızıntı veya kanama gelmesi dahil, herhangi bir cilt değişikliğini doktorunuza bildiriniz. Cilt kanseri, gözden kaçırılmayacak tek kanserdir çünkü gözlenebilmektedir.
Ayrıca, günde birkaç bardak yeşil çay içmeye veya yeşil çay ekstratı içeren cilt bakım ürünleri kullanmaya değer. Yeşil çay, laboratuvar farelerindeki cilt kanserini önlediği gözlenen antioksidanlar yönünden zengindir. Bazı araştırmacılar, yeşil çayın büyük ihtimalle insanlarda da aynı derece etkili olduğuna inanmaktadırlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ