Çocuklarda Terleme

  • 2.102 kez görüntülendi.

TERLEME

Ter, cilt altındaki ter bezleri yardımıyla dışarı dökülen bir vücut sıvısıdır. Terleme, sinir sisteminin kontrolündedir. Terleme, ateşli hastalıkların bir çoğunda, verem, sıtma, zatürre, grip gibi hastalıklarda, heyecan, fazla yorulma ve sıcaklığa karşı vücut savunmasında önemli bir yardımcı olarak görülür.

Aşırı terleme, ateşli hastalıklarda veya iyileşmeye yüz tutmuş bazı rahatsızlıklarda, tüberkülozda gece teri şeklinde, bazı sinir hastalıklarında çok fazla görülür. Büyük çocukların parmak aralarındaki mantar enfeksiyonu ile beraberdir.

çocuklarda terleme

Fazla giydirilen küçük çocuklardaki terlemeler, çocuk açıldığında, çocuğun üşütmesine sebep olur. En ufak bir tedbirsizlikle terleyen çocuk çabuk üşütür. Ter, vücudun sıcağa karşı bir koruma mekanizmasını oluşturur.

Bazı çocuklar diğerlerine göre fazla terlerler. Terlemede bile soya çekim vardır. Bu gibi çocuklar ve insanlar karda, kışta bile terlerler.

Küçük çocuklarda terleme, D vitamini eksikliğinde görülür. Bu gibi çocuklarda en çok terleyen yer, baştır.

Terleme, vücudun bir normal reaksiyonu olmasına rağmen, çocuğun ter ıslaklığından korunması gerekir. Böyle çocuklarda bilhassa gece yattığında, sırtına ikiye katlanmış tülbent konur.

Belirli aralıklarda değiştirilir. Hastalıklara bağlı terler, hastalık geçtikten sonra kaybolur. Sinirsel terler için ayrı bir ilâç vermeye gerek yoktur.

loading...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Kadın sitemap Kadın Kadın