Kadın, Gebelik, Yemek Tarifleri, Güzellik ve Bakım

Diyabet Hastasıyım Hamile Kalmak İçin Ne Yapmalıyım?

  • 10 Mart 2012
  • 2.816 kez görüntülendi.
Diyabet Hastasıyım Hamile Kalmak İçin Ne Yapmalıyım?

Diyabet Hastasıyım Hamile Kalmak İçin Ne Yapmalıyım?

38 yaşında ve 12 yıldır evli bir kadınım. İşim gereği bütün gün oturuyorum. 10 yıldır diyabetim var. 2 yıldır ensülin ve hap kullanıyorum. Çocuğum yok. Daha önce 3 kez düşük yaptım. Şeker yüksekliği ve kilo fazlalığı dışında önemli bir sağlık sorunum bulunmuyor. Hamile kalmak istiyorum. Sizce ne yapmalıyım?
Bana gönderdiğiniz kilo, boy, tansiyon ve son tahlil sonuçlarınıza göre; ortalama kan şekeri düzeyiniz, kolesterolünüz ve tansiyonunuz çok yüksek. Ayrıca kilonuz da çok fazla. Biz bu sorunlar yumağını (hepsi ensülin direnci ve şişmanlık temeline dayandıkları için) “Metabolik sendrom” olarak adlandırıyor ve sorunların tümünü dikkate alarak tedavi etmeye çalışıyoruz. Sizinki gibi bir tablo ile başvuran bir grup hastada, altta yatan başka bir hastalık söz konusu olabilir. Kısacası sorunların kaynağını bulup tedavi etmeden gebelik planı Diyabet Hastasıyım Hamile Kalmak İçin Ne Yapmalıyım?yapmanız doğru olmaz. Bu sorunlarınızın altında böbreküstü yada beyindeki hipofiz bezini ilgilendiren ve aşırı hormon yapımına yol açan “Cushing sendromu” ya da “Cushing hastalığı” veya yumurtalıklarda çok sayıda kistik oluşumların yol açtığı, “Polikistik över sendromu” gibi hormonal hastalıklar bulunabilir.
Kontrol Önemli
Bu hastalıkların bir üniversite ya da eğitim-araştırma hastanesinin endokrinoloji ünitesinde iyice araştırılması ve tedavilerinin planlanması gerekir. Daha önce de benzer sorunları olan hastalarımız için defalarca belirttiğimiz gibi diyabet kontrol altına alınmadan hamile kalmanız zor bir ihtimaldir. Bu durumlarda gebelik gerçekleşse bile sizin de yaşadığınız gibi, düşük ile sonlanması ya da bebekte çok ciddi doğumsal sakatlıklara yol açması sürpriz olmaz. Gebe kalmadan, 2-3 ay öncesinden itibaren tansiyonunuzun 12/8″in altında ve ortalama şekeri yansıtan HbAlc testinin yüzde 6.5″in altında olması gebelik için güvenli sınırda olduğunuzu gösterir. Bu noktadan itibaren; tansiyon şeker ve kolesterol düşürücü olarak kullanılan bazı ilaçların  gebelikte kullanılması sakıncalı  olacağından gebe kalmadan önce bu ilaçların değiştirilmesi gerekebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ