Kadın, Gebelik, Yemek Tarifleri, Güzellik ve Bakım

Eklem İltihabında Tıbbi Altarnatifler

  • 27 Ocak 2012
  • 2.566 kez görüntülendi.
Eklem İltihabında Tıbbi Altarnatifler

Eklem İltihabında Tıbbi Altarnatifler

Yeni ilaçları sorun,
NSAID almak sizde mide ve bağırsak sorunlarına neden oluyorsa, doktorunuzdan farklı bir ilaç yazmasını isteyin. Örneğin, selekoksib (Celebrex) ve rofekoksib (Vioxx) gibi COX-2 inhibitörler, ağrıyı ve iltihabı engelleyen reçeteli ilaçlardır ve NSAID’lere göre daha az mide bozukluğuna neden olurlar.

Sırt Sorunları
Bir dahaki sefere sokakta yürürken ya da markette alışveriş yaparken, etrafınıza bir bakın göreceğiniz 10 insandan sekizi hayatlarının bir döneminde sırt sorunları yaşamaktadır.
“Sırt ağrısı birdenbire gelebilir ve sizi dizlerinizin üzerine düşürebilir ya da kronik, uzun vadeli bir durum olabilir.”
“Sırt sorunlarının eskisi kadar sık görülmesi hiç şaşırtıcı değildir. Sırtımız aşırı miktarda strese maruz kalır. İster oturun, ayakta durun, eğilin, çanta ve koli Eklem İltihabında Tıbbi Altatiflertaşıyın veya basitçe arkanıza bakmak için dönün; belkemiğinizdeki kaslarda, bağlarda ve kemiklerde gerilme meydana gelir. Lumbar bölgesi denilen bel fazlasıyla hassastır çünkü aşırı miktarda ağırlık desteklemektedir. Bu nedenle, bu bölge tüm omurganın en fazla hasara eğilimli bölgesidir.
Kadınlar ve erkekler eşit miktarda sırt ağrısı çekmektedir, ancak kadınlar daha özel riskler taşımaktadır. Menopozdan sonra, bir kadının östrojen seviyesi düştüğünde, kemikler hızla kalsiyum kaybetmeye başlarlar. Bu, kemiklerin normalden daha fazla incelmesine ve zayıflamasına neden olur. Osteoporoz denen bu durum, omurga çatlağı riskini arttırmaktadır. Osteoporoz hem kadınları hem de erkekleri etkilemektedir ama osteoporozlu kadınların sayısı osteoporozlu erkeklerden çok daha fazladır.
Diğer bir sorunsa omurganın şeklidir. Omur denilen omurgadaki kemikler, bazı açılardan halkaya benzeyen darbe sönümleyici disklerle birbirinde ayrılırlar: yumuşak bir merkezi çevreleyen sert bir dış yüzeye sahiptirler. Yıllar geçtikçe, diskler nemini ve esnekliğini kaybederler. Tam anlamıyla, büzülürler ve darbe ile çarpmaları absorbe etme kabiliyetlerinin bir kısmını yitirirler. Bazı vakalarda, diskler parçalanır veya fıtıklaşır: merkezdeki yumuşak madde dışarıya sızar ve omurga sinirleri de dahil olmak üzere omurgadaki dokuların üzerine baskı uygular.
“Kadınlar otuzlu ve kırklı yaşlarına yaklaşırken, dejeneratif disk hastalığının erken belirtileri başlayabilir.”Kadınlar yaşlandıkça, osteoporoz geliştirme riskleri artar ve kemikler gittikçe hasara karşı daha hassas olurlar. “Sırtınızda çok az miktarda basınç olsa bile, basınca bağlı kırılmalar osteoporozlu kadınlarda daha sık görülmektedir.”
Kadınlar ve erkekler için, fazla kilo sırt problemlerinin ana risk faktörünü oluşturmaktadır. İdeal kilonuzun sadece az miktar üzerinde olsanız dahi, o fazla kilolar sırtınız tarafından desteklenir. Zamanla bu kilolar omurganıza gereksiz yere basınç uygularlar. Diskleriniz sabit, kemikleriniz güçlü kalsa bile, sırtınızdaki kaslar ve bağlar gerilme hissedecektir.
Sırtınızı güçlü tutmak için, beslenmeyle yeterli kalsiyum almak, kilonuza dikkat etmek ve kaslarınızla bağlanmzı güçlü ve esnek tutmak gibi değişik stratejilerin bir kombinasyonunu gerektirir.
Her şeyi doğru yapsanız bile, eninde sonunda bir sırt ağrısı nöbeti yaşama olasılığınız yüksektir. Çoğu sırt problemi “kendi kendine durur” ve bu, kendiliğinden iyileşeceği anlamına gelir. Bu arada, ağrı dayanılmaz olabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ