Kadın, Gebelik, Yemek Tarifleri, Güzellik ve Bakım

Gebelikte Deri Hastalıkları (Gebelik Dermatozları)

  • 24 Haziran 2010
  • 3.205 kez görüntülendi.
Gebelikte Deri Hastalıkları (Gebelik Dermatozları)

GEBELİĞE OZGU DERİ HASTALIKLARI (GEBELİK DERMATOZLARI)

Deride gebelikte ortaya çıkan ürtiker benzeri döküntü ve plaklar hakkında bilgi verir misiniz?

PUPP (PRVR1TÎC ÜRTÎCARÎAL PAPULES AND PLAQÜES OF PREGNANCY):

En sık (1/130-300) görülen gebelik dermatozudur. Son 3 aylık dö­nemde ani kilo artışı ile karında oluşan gerilme bir bağışıklık sistemi reaksiyonuna sebep olmaktadır. Karında çatlaklar üzerinden başlayıp kalçalara, uyluklara ve kollara yayılan şiddetli kaşıntı kabartılar ile karakterizedir. ilk gebelikte ve çoklu gebelikte sık görülmektedir. Aile­sel olgular da bildirilmiştir. Doğum sonrası 1-2 haftada kendiliğinden dramatik bir şekilde gerilemektedir.

Gebelik kaşıntısı nedir? Sık mıdır? Anneyi veya bebeği etkiler mi? Doğumdan sonra geçer mi?

Nedeni tam olarak bilinmemektedir. Üç yüz gebelikte bir sıklıkta ve her gebelik döneminde görülebilen bir durumdur. Anne ve bebek kötü yönde etkilenmemektedir. Ancak doğum sonrası haftalar aylar boyu sürebilmektedir.

Gebelikte safra yollarında meydana gelen değişiklikler/hastalıklar cildi nasıl etkiler? Bebek için tehlike oluşturur mu?

Son 6 aylık gebelik döneminde, 146-1293 gebelikte bir görülebilen bir durumdur. Deri döküntüsü olmaksızın şiddetli kaşıntı, safra tuzla­rı ve karaciğer enzimlerinde artış vardır. Fetüste bazı riskli durumlara sebep vermektedir. Erken doğum, mekonyumlu bebek (erkenden an­ne karnında dıskılama), intrakraniyal kanama (beyin içi kanama) ve intrauterin ölüm (anne karnında ölüm) olabilmektedir.

Gebeliğe bağlı Pamfigoid nedir?

PEMPHYGOID GESTATIONIS.

Oldukça nadir (1/50 000 gebelik) görülen hormon ilişkili otoimmün bir büllü deri hastalığıdır. Son 6aylık dönemde görülebilmektedir.

İmpetigo herpetiformis nedir?

IMPETIGO HERPETİFORMİS:

Gebeliğin 2. yansında görülebilen oldukça nadir bir püstüler sedef benzeri bir döküntülü durumdur.

Kaşıntılı gebelik foliküliti nedir?

Hormonlarca tetiklenen bir akne formu olduğu düşünülen bu du­rum, 3 aylık gebelik dönemi sonrasında ve %7 oranında görülmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ