Kadın, Gebelik, Yemek Tarifleri, Güzellik ve Bakım

Gebelikte Willebrand Hastalığı

  • 20 Haziran 2010
  • 4.011 kez görüntülendi.
Gebelikte Willebrand Hastalığı

VON WİLLEBRAND HASTALIĞI (vWH) Von Willebrand faktörü (vWF) damar duvarında hasar olduğunda kanamayı durdurmak için gelen trombositlerin damar duvarına yapışmasma aracı olan proteindir. Ayrıca daha sonra oluşturulacak pıhtı için bir pıhtılaşma faktörünü kanda hazır tutar. Eksikliği kalıtsal ya da edinsel bazı durumlarda gözlenir. Kanda vWF azalması hastalarda kanama belirtilerinin gelişmesine yol açar. Hastalık değişik şekillerde ortaya çıkar.
Tip I olarak adlandırılan vWH’da kanama belirtileri hafif derecededir. Hatta hastaların hiç yakınması olmayabilir. Öte yandan kanama fazlalığı olmasına (fazla miktarda adet kanamaları olan kadınlar, burun kanaması olan, sık çürük gelişen, bir cerrahi girişim sonrası beklenen dışı kanama olan kişiler) rağmen tanı konulmamış olgular olabilir. Deri ve burun, diş eti gibi kanamalar gözden kaçmış olabilir. Aspirin kullanan bir hastada beklenen dışı kanama vWHW akla getirmelidir. Bu hastalarda ayrıca sindirim kanalında damar yapısında kusur olabilir. Bu kusurlu damar yapısından hastalar gizli gizli kanayabilir. Kan kaybı ile ilişkili demir eksikliği gelişmiş olabilir. Yaş arttıkça hastalık derecesi giderek hafifler. Gebelik sırasında vWF düzeyi giderek artar, o nedenle gebelik sırasında tip I vWH ile ilişkili belirtiler hafifler. Ancak bazı vWH miktar değil işleyiş kusuru ile ilişkilidir. Bu son grup vWH’da doğum sırası ciddi kanama gelişir.

vWH’ı olan gebelerde dikkat edilecek noktalar:

vWH’ı olan gebelerde kanama riski gebeliğin ilk 3 ayında ve doğum sonrası dönemde ciddidir. vWH’ı olan gebelerde epidural ve spinal anestezi uygulanmamalıdır. Doğum sırasında vWF’ün taşıdığı pıhtılaşma faktörüne bakılır;

1-FV7II düzeyinin normalin >%50 olması halinde:

Cerrahi işlem ile kanamanın durdurulması ve etkili rahim kasılmasının sağlanması gelişebilecek ciddi kanamaların önlenmesi için yeterlidir.

2- FVIII düzeyinin normalin <%50 olması halinde:

Fazla kanama gelişicektir. O nedenle vWF’ünü kanda kısmen artıran bir ilaç verilir. Yanıt alınmaz ise vWF/FVIII içeren serum verilir. Bu yaklaşımla doğum sonrasında vWF düzeyinin azalması ile ilişkili kanamalar önlenmiş olur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ