Google Logosundaki Sır

  • 3.411 kez görüntülendi.

California’da bir evin garajında kurulan Google’in ilk adı aynı kalsaydı biz şuan BackRub’u kullanıyor olacaktık. Google kuruluşu kadar logosunun hikayesi oldukça farklı.

Dünyanın en çok kullanılan arama motoru ilk adı BackRub’dan vazgeçip ismini Google olarak değiştirdikten sonra logosunu birçok kez değiştirdi. Bugün interneti açtığımızda karşımıza çıkan şirketin son logosu Ruth Kedar imzalı. Kedar’ın logoyu tasarlarken renkli, sade ve kullanıcıya özel günleri hatırlatan bir logo tasarlamak istedi.

Logo, doğum günleri, özel günler, gündemdeki olaylar ve kişilere göre modifiye ediliyor. Bu tür özel logoların arkasında ise Google Doodles’ın baş tasarımcısı Dennis Hwang var.

Google’ın ‘L’si neden yeşil?

Brin 2009’da Ruth Kedar yeni logo için el sıkıştı.

Yeni logo ancak 2010’da resmi logo olarak ilan edildi. Google’ın logo tasarımcısı Ruth Kedar, ‘Yeni logoyu hazırlarken en çok renklerinde zorlandım. İlk logo çok rekliydi, renklerden vazgeçmeden logoyu sade bir hale getirmek için ben de renk denizine daldım’ dedi. Kedar, sonunda ‘l’ dışındaki tüm harfleri ana renk ‘l’ harfini ise ara renk olarak değiştirdi. Logoda ‘l’de ara renk olan yeşilin kullanılmasının sebebi ise ‘Google kuralları takip etmez’ anlamınagoogle logosundaki sır gelen söz.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Kadın sitemap Kadın Kadın Yandex.Metrica