Göz Dalmaları Epilepsi Olabilir

  • 3.275 kez görüntülendi.

Göz Dalmaları Epilepsi Olabilir
■ 1 yaşındaki oğlumda son bir aydır göz dalmaları olduğunu gözlemledik. Kendisine seslendiğimizde bizi duymuyor ve dalıp gittiğini fark ediyoruz. Bu durum günde 1 – 2 kez tekrarlanıyor ve yaklaşık 5 – 6 saniye kadar sürüyor. Ayrıca bazen daldığında gözleri kocaman oluyor. Bunun dışında oğlumun gelişimi gayet sağlıklı ilerliyor. Bu dalıp gitmeler oğlumdaki bir hastalığın habercisi olabilir mi?
Epilepsi nöbetleri, dalma nöbeti (absans) şeklinde olabilir. Bu dalmalara bazen göz kırpıştırma da eşlik edebilir. Küçük yaşlarda saniyeler içinde olup biten kısa epilepsi nöbetleri görülebilir. Bu durumda çocuğunuza EEG (beyin elektrosu) çekilmeli ve sonuca göre gerekirse bir çocuk nöroloji uzmanı tarafından tedaviye başlanmalıdır.
■ Babam bir ay önce sol tarafından felç geçirdiği için sol kol ve bacağını oynatamıyor. Fakat kendisi bu durumu bir türlü kabul etmiyor. İnatla yürümeye çalışıyor ve yere düşüyor. Kendisi sadece boynunda bir ağrı olduğunu ve bunun dışında iyi olduğunu söylüyor. Ne yapmalıyız?
Sağ elini kullanan yani sağlak olan kişilerde, beynin sağ tarafında bir enfarktüs oluşması durumunda sol kol ve bacakta felç oluşabilir. Beynin sağ yanındaki bu tür hasarlarda “Anosognozi” yani hastalığın farkında olmama durumu ortaya çıkabilir. Bu durumdaki hasta, felcinin farkında olmadığı için kendini sağlıklı düşünerek yürümeye çalışır. Ayrıca vücudun sağ tarafında bir felç olması halinde hastalığı anlamama durumu yerine kişide konuşma felci görülebilir. Anosognozi hastalarına sağlık durumlarını defalarca anlatmak gerekir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Kadın sitemap Kadın Kadın Yandex.Metrica