Kadın, Gebelik, Yemek Tarifleri, Güzellik ve Bakım

Hedefe Yönelik Tedavi ‘Antikorlar’la Sağlanır

  • 01 Nisan 2012
  • 2.851 kez görüntülendi.
Hedefe Yönelik Tedavi ‘Antikorlar’la Sağlanır

Hedefe Yönelik Tedavi ‘Antikorlar’la Sağlanır

■  Babamda kalın bağırsak kanseri tespit edildi. Doktorlar vücudun birçok yerine dağılmış olduğunu söyleyerek kemoterapiyle birlikte “hedefe yönelik tedavi” uygulanacağını belirttiler. Hedefe yönelik tedaviyle ne kastedildiğini, bu tedavinin ne şekilde uygulanacağını açıklar mısınız?
■ Vücuda yayılmış kanserlerde uygulanan tedavi genellikle kemoterapidir. Kemoterapinin en yaygın uygulanma şekli, ilacın damar yoluyla verilmesidir. Daha az sayıdaki hastada ağız yoluyla da verilebilir. Böylece ilacın kan yoluyla her yere ulaşması sağlanır. Kan-beyin bariyerinin bulunduğu beyin dokusu, ilaçların en az ulaştığı yerlerden biridir. Bu nedenle beyin metastazı olan Hedefe Yönelik Tedavi 'Antikorlar'la Sağlanırhastalarda beyne radyoterapi uygulanır. Babanızda beyin metastazı yoksa bu tedaviye gerek kalmaz. Kalın bağırsak kanserlerinde uygulanan kemoterapi çok gelişmiş, böylece metastazı olan hastaların yaşam süreleri uzamıştır. Bu kanserlerde tedavi genellikle iki haftada bir verilir. Bunun için hastaneye yatmaya gerek yoktur.
Hedef  Hücre Çekirdeği
Kanser hücrelerinde bazı bölgeler vücuttan gelen uyarıları alarak hücrelerin üremesine neden olur. Antikorlar ise bu bölgeleri kapatarak kanser hücresinin çoğalmasını önler. Bu nedenle antikorlarla yapılan tedaviye “hedefe yönelik tedavi” adı verilir. Aslında kanser tedavisinde kullanılan ilaçların çoğu hedefe yöneliktir. Bu hedef, kemoterapilerde genellikle hücrenin çekirdeğindeki genetik yapıdır. Ancak normal hücrelerde de benzer yapılar bulunduğu için kanser dışı vücut hücreleri de kemoterapiden etkilenir ve buna bağlı olarak yan etkiler ortaya çıkar. Antikorların etkilediği hedefler kemoterapiye göre daha spesifik moleküller olduğu için bu tedavi yaklaşımı, “Hedefe yönelik tedavi” şeklinde adlandırılmayı daha çok hak etmektedir. Hedefteki moleküller, normal hücrelerde de bulunabildiği için antikor tedavisinde de yan etkiler oluşabilmektedir. Ancak bu yan etkiler, kemoterapiye göre hem daha azdır hem de daha kolay tolere edilebilen cinstendir. Kemoterapiye eklenen antikorlarla hastaların yaşam süreleri daha da uzatılmıştır. İlaç tedavisinin süresi değişkenlik göstermekle birlikte yanıt alındığı sürece tedaviye devam edilebilir. Hastalık stabil hale gelince tedaviye ara verilir ya da antikorlarla birlikte daha hafif kemoterapiler uygulanır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ