İkiz Bebeklere Bakım Yöntemleri

  • 1.732 kez görüntülendi.

İkiz Bebeklere Bakım Yöntemleri

Merhaba, ben Mavi ve Derin’in annesi.” Anne olduktan sonra kendimi böyle tanıtır oldum çünkü artık beni “Derin ve Mavi’nin annesi” olarak tanıyorlar. Yıllarca televizyon sektöründe çalıştım, sunuculuk ve oyunculuk yaptım ama hiç çocuklarımın adıyla çağırılacağım aklıma gelmezdi.
Dokuz buçuk aylık olan bebeklerim emekleme konusunda o kadar çabuk geliştiler ki beni arkalarından koşturuyorlar. Salonda kurduğum barikatları ustalıkla aşmayı başardılar. Eğer bir tanesi barikatı aşamamışsa diğerini yardıma çağırıyor, ikisi bir olup barikatımı deviriyor.
Pedagoglar, ikizlerin 1 yaşında kardeş olduklarının farkına varıp, 2 yaşında organize olmayı öğrenip kendi aralarında anne babanın anlayamayacağı bir dil geliştirdiklerini söylüyorlar. Bizimkiler organize olmayı çok daha çabuk öğrendiler sanırım. Baktım bu durumla böyle başa çıkamayacağım, aldım karşıma ikisini de konuştum. “Madem barikatlarımı hiçe sayıyorsunuz, o zaman açıyorum tüm barikatları ama “Hayır” dediğim yerde duracaksınız” dedim, anladılar. Derin kitaplığa yaklaşıp tam elini atacak, “Hayır” diyorum, duruyor, bana bakıyor, kocaman bir gülümsemeyle alkışlamaya başlıyor. Aklı sıra en sevimli halini takınıp bana unutturacak. Mavi ise son derece hırslı bir çocuk. Hedefe kilitleniyor. Sonra söylene söylene başlıyor son hızla emeklemeye. Tam hedefe ulaşacak, “Hayır”ı duyuyor ve yine söylene söylene geri dönüyor. Barikat kurarak onları uzak tutamayacağımı anladığımda “Hayır” öğretmenin daha kolay ve doğru olduğunu fark ettim.

Emzik Çalmaca, Oyuncak Aşırmaca

 İkiz Bebeklere Bakım Yöntemleri

İkiz Bebeklere Bakım Yöntemleri

Birbirlerini fark ettiklerinden beri artık kendi aralarında hem sohbet ediyorlar hem de kavga. Biri ne yaparsa diğeri de onu yapmaya çalışıyor. Kendi ağzında emzik olduğu halde Derin’in ağzında gördüğü emziğe iştahla atlayan Mavi, aynı zamanda iki elinde tuttuğu oyuncakları kucağına depolayıp Derin’in elindeki başka bir oyuncağa saldırıyor. Bunu zaman zaman Derin de Mavi’ye yapıyor. Pedagoglar, çocukların kendi aralarındaki anlaşmazlığa anne-babanın kesinlikle müdahale etmemesi gerektiğini söylüyor. Müdahale etmemek tahmin edebileceğinizden daha zor. İkiz büyütmenin zorluğu asıl şimdi başlıyormuş sevgili okur.
Bir bebeğin insanın hayatını ne kadar değiştirebileceğini herhalde tahmin edebilirsiniz. Hiçbir şey eskisi gibi olmaz. Yatma, kalkma, yeme, içme saatleriniz değişir, sosyal hayatınız kısıtlanır ve her şey bebeğin yeme ve uyuma saatlerine göre ayarlanır. Hah, şimdi bunu ikiyle çarpın. İkiz bebek tam bu zorlukların ikiyle çarpıldığı bir ortam yaratıyor size. Bunları, şikayet olsun diye değil, bilginiz olsun diye söylüyorum. En büyük zorluğu yan sütundaki komşum, sevgili eşim, ikizlerin annesi yaşıyor şüphesiz.
Ama bir dakika, beni de yabana atma sevgili okur.
Erken Kalkma Zorunluluğu
Bir kere, sabahları erken kalkmaktan nefret eden ben, artık saat 07.30 dedi miayaktayım. Neden? Çünkü bebekler uyanıyor. Haydi bir tane olsa bu işi nöbetleşe yapalım. Yani bir sabah Derya uyansın, bir sabah ben uyanayım. Ama iki bebek var bu mümkün değil ki… Bebeklerimiz sabah kalktıklarında çok enerjik oluyor. Onları yatağımıza alıp en az 1 saat oynuyoruz. Sonra kahvaltı aşamasına geçiyoruz. Bebekleri alıp mutağa gidiyor ve mama sandalyelerine oturtuyoruz. Birini Derya, birini ben yediriyorum. Hayatta çok zor şeyle karşılaştım ben sevgili okur. Bazı sabahlar ise o mamayı yedirebilmek için resmen soytarılık yapıyoruz. Karşısında gülmeler, şarkı söylemeler, oyunlar yapmalar… Neden? Bir kaşık daha mama yiyebilsin diye…

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Kadın sitemap Kadın Kadın Yandex.Metrica