Kadın, Gebelik, Yemek Tarifleri, Güzellik ve Bakım

İnek Sütü Alerjisi Çocuklarda Artık Daha Sık Görülüyor

  • 15 Ekim 2011
  • 3.643 kez görüntülendi.
İnek Sütü Alerjisi Çocuklarda Artık Daha Sık Görülüyor

İnek Sütü Alerjisi Çocuklarda Artık Daha Sık Görülüyor

■ Dört aylık bebeğimin kilo alması yavaşladı. Karın ağrısı ve kusması nedeni araştırılırken inek sütü alerjisi olabileceği söylendi. Süt gerçekten, bebekler için zararlı olabilir mi?

Cevap:
İnek sütü, insan yaşamında önemli yer tutar. Doğal olarak her canlının kendi sütü ile beslenmesi gerekir. Ancak anne sütünün yetersiz kaldığı durumlarda inek sütüne başlamak kaçınılmazdır. Tüm yenidoğan bebeklerin, yaşamlarının ilk 6 ayında sadece anne sütü ile beslenmeleri idealdir. İnsanların yüzde 1-8’inde inek sütü zararlı etkiler gösterir. İnek sütü, insan sütüne göre çok daha alerjik yapıdadır. Duyarlı olan bebeklerde kısa sürede sağlık sorunlarına yol açabilir. Gaz sancısı, karın ağrısı ve dışkılama İnek Sütü Alerjisi Çocuklarda Artık Daha Sık Görülüyorbozukluğu nedeniyle, ailenin ve bebeğin yaşam konforu bozulur. Saatler süren ağlama krizleri ve uykusuz geceler, annelerin mutluluğunu etkiler. Gastroözofageal reflü inek sütü alerjisinin önemli bir bulgusudur. Bazı bebeklerde dışkının mukuslu, sümüklü yapısı dikkat çeker. Makat çevresinde kızarıklık ve yaralar oluşabilir. Ciltte kırmızı noktalar, kuruluk, pürtüklenme ve alerjik döküntü görülebilir.

Deri Hastalığı Ve Astım
Bu durumda egzema ve atopik dermatit olarak isimlendirilen deri hastalıkları başlar. İnek sütü alerjisi sindirim sisteminde yaptığı hasar ile demir eksikliğine bağlı kansızlığa neden olur. Bazı hastalarda dışkı, kanlı ve mukuslu olabilir. Kanama, bağırsaktaki iltihap sonucunda gelişir. Çocuk büyüdükçe karın ağrısı, büyüme geriliği ve boy kısalığı daha da belirginleşir. İnek sütü alerjisinin bir başka önemli belirtisi ise astım benzeri bir tablodur. Çocuk büyüdükçe sık hastalanır, kulak iltihabı, bronşiolit gibi sağlık sorunları başlar. Tedavide ana ilke, inek sütünden kaçınmak ve bu sütü içeren besinleri, bebeklere vermemektir. Bunun yerine Özel mamaların (formula) kullanılması gerekir. Alerjik hasarın giderilmesi, iltihabın önlenmesi ve organlardaki sorunlar için çeşitli ilaçlar vardır. Giderek daha sık görülmeye başlanan inek sütü alerjisi, günümüzde başarı ile tedavi edilebilen bir sağlık sorununa dönüşmüştür.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ