İştahım İyi Ama Kilo Kaybım Var

  • 5.966 kez görüntülendi.

İştahım İyi Ama Kilo Kaybım Var
■ Bu zamana kadar çok sağlıklı bir kişiydim. Ancak son birkaç aydır sürekli kilo kaybediyorum. İştahım yerinde olduğu ve yeterli gıda aldığım halde kilo kaybetmeye devam ediyorum. Bu durumun nedeni kanser olabilir mi?
İştah açık olduğu halde kilo kaybının görüldüğü başlıca iki hastalık vardır: Hipertiroidi ve şeker hastalığı. Hipertiroidide; tiroit bezinin fazla çalışması sonucu vücut metabolizma hızını artırarak kilo kaybına yol açar. Metabolizma hızının artması; taşikardi, çarpıntı, kan basıncında artış ve ellerde ince tremor gibi şikâyetlere neden olur. Ayrıca bu hastalıkta tiroit bezinde büyüme görülebilir. Hipertiroidi teşhisi, basit bir kan testiyle kilo kayıbıkoyulabilir. Bu testte tiroit stimüle edici hormon (TSH) düzeyine bakılır ve hormonun azaldığı tespit edilirse hipertiroidi tanısı konulmuş olur.
iştahın açık olmasına rağmen kilo kaybının görüldüğü bir diğer hastalık şeker hastalığıdır. Şeker hastalığının tanısını koymak zor değildir. Çok yeme ve su içme isteği olup sık idrar yapan insanlarda ilk düşünülmesi gereken rahatsızlık şeker hastalığıdır. Burada açlık ve tokluk kan şekeri değerlerine bakılarak tanı koyulabilir. Bunun yanında gereken durumlarda glikoz tolerans testi ve son üç ayın şeker ortalamasını veren “Hemoglobin Alc” düzeylerine de bakılabilir.
Sizin durumunuzda olduğu gibi iştahı yerinde olan bir kişide kilo kaybının görülmesi akla ilk olarak kanseri getirmemelidir. Çünkü kilo kaybı olan bir kanser hastasında bu belirtinin yanı sıra halsizlik ve kolay yorulma gibi şikâyetlerin de bulunması gerekir.
Yapılan bir çalışma, kilo kaybının en sık görülen nedeninin psikolojik durumlar olduğunu göstermiştir. Bu kişilerde iştah ve gıda alımının azaldığı gözlenmiştir.
Mide ve bağırsak hastalıkları, gıda emilim bozukluğu yaparak kişide kilo kaybına yol açan bir diğer faktördür. Burada kilo kaybına eşlik eden karın ağrısı, bağırsak alışkanlıklarında değişiklik, gaz, şişkinlik, bulantı ve kusma gibi şikâyetler de bulunur. Ayrıca kalp ve karaciğer hastalıkları kilo kaybı nedeni olabilirken, kronik enfeksiyonlar ve yüksek ateş de metabolizma hızını artırarak kilo kaybı yapabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Kadın sitemap Kadın Kadın Yandex.Metrica