Izgara Tavuk

  • 2.795 kez görüntülendi.

Malzemeler:
1 adet orta boy tavuk (1-1,5 kg)
1 çay fincanı yoğurt
1 adet limon
(5-6 kişilik)
ızgara tavuk
Izgara Tavuk Tarifi
Tavuğun kanat, boyun, but kısımlarını alüminyum folyo kağıtla sarın. Yuvarlak cam tepsiye yerleştirin. Üzerine limon suyu ve yoğurt sürün. Mikrodalga fırınlar için hazırlanmış kızartma torbasına tavuğunuzu yerleştirip, yuvarlak cam tepsiye koyun. Kızartma torbasının ağzını açık bırakın.Fırınınızın gücünü mikrodalga yüksek (high) ya da (1000W) gücüne getirip 0,5 kg. başına 5-6 dakika hesaplayarak pişirin. 1 kg. tavuk yaklaşık 12 dakikada pişecektir.
Üstünü örterek 10 dakika dinlendirip ikram edin.
[NOT]
Fırınınızda ızgara (grill), kızartma (panfry) konumu varsa bütün tavuğu ikiye bölerek ızgara (grill) konumunda önce deri tarafı alta gelecek şekilde 11-12 dakika, çevirip saldığı suyla üstünü yağlayarak 11-12 dakika daha pişirerek kızartabilirsiniz. (Pan fry) konumunda da aynı yöntemi uygulayabilirsiniz. Yalnız tavuğunuz pişecek, görünümü kızarmış olmayacaktır.
Küçük parça dondurulmuş (Göğüs fileto, bonfile, but.) tavuk aynı yöntemleri uygulayarak daha kısa sürede pişecektir. Dondurucudan çıkardığınız parça tavuğu çözdük¬ten sonra üstünü yağlı mikrodalga kağıdı ile örtüp mikrodalga yüksek (high) ya da (1000VV) gücünde parça başına 1,5 – 2,5 dakikada pişirebilirsiniz.
Parça tavukları ızgara (grill) konumunda pişirirken mikrodalgayı (350W) gücüne getirip kullanın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Kadın sitemap Kadın Kadın Yandex.Metrica