Kanser Olur muyum?

  • 1.393 kez görüntülendi.

Kanser Olur muyum?
19 yaşındayım ve 2-3 ayda bir adet görüyorum. Tüylenmeler var. Doktora gittim. Bana polikistik över sendromu teşhisi konuldu. Bu durum ileride çocuk sahibi olmama engel mi? Bir de doktorum ileride rahim kanserine yakalanabileceğimi söyledi. Sizce ne yapmalıyım?
Cevap
Polikistik över hastalığı hakikaten sık görülüyor ya da polikistik overli kişiler çok meraklı. Çünkü sorulan soruların nerdeyse yarısı polikistik over’le ilgili olmaya başladı. Birçok kereler yazdım. Bu hastalıkta hormonların iyi değerlendirilmesi ve insülin metabolizmasının incelenmesi gerek. Aşırı kilolu olanların mutlaka bu kilolardan kurtulması gerekiyor. Gerekli tedaviyi olan ve doktor sözü dinleyen biri için ben önemli bir sorun çıkacağını sanmıyorum.

Kanser Olur muyum?Gerekli yardımlarla çocuk sahibi olacağınıza (Başka önemli bir bozukluk yoksa) eminim. Gelelim kanser ihtimaline; 19 yaşındaki bir genç kız için nerdeyse 30 sene sonra olabilecek muhtemel hastalığın riskini konuşmak bence çok gerekli değil. Tabii bu bilgi yanlış da değil. Tedavi olmayan, gerekli ilaçları hiçbir zaman kullanmayan biri için 40-50’li yaşlarda bir risk artışı olabilir. Bu risk doktor kontrolünde tedavisini olmuş biri için hemen hemen yoktur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Kadın sitemap Kadın Kadın Yandex.Metrica