Kadın, Gebelik, Yemek Tarifleri, Güzellik ve Bakım

Kanser Yapan Mikrop ve Parazitler

  • 05 Şubat 2012
  • 4.856 kez görüntülendi.
Kanser Yapan Mikrop ve Parazitler

Kanser Yapan Mikrop ve Parazitler

Bazı mikrop ve parazitler de kanser yapar
■ Eşimde karaciğer kanseri var. Nedeni kronik Hepatit B enfeksiyonu imiş. Mikroba bağlı kanser olur mu? Eğer yanıtınız evet ise eşi olarak bana da kanser bulaşma riski var mıdır?
Ne gibi tedbirler almamızı önerirsiniz?
Genelde mikropların neden olduğu rahatsızlıklar, enfeksiyon hastalıkları olarak bilinir. Virüslerden bakterilere, mantarlardan parazitlere kadar birçok ajanın yol açtığı enfeksiyon hastalıklarını hepimiz biliriz. Ancak bazı mikroorganizmalar vardır ki vücutta uzun süre kaldıklarında kronik irritasyona ve zaman içinde bazı organ kanserlerine neden olabilirler. Bu mikropları iyi tanımak ve tespit edildiğinde tedavi ettirmekr bunlara bağlı oluşacak Kanser Yapan Mikrop ve Parazitlerkanserlerden korunmada en akılcı yoldur. Bunların belli başlıları ve neden olabilecekleri kanserler şunlardır:
■ Helikobakter pilori: Mide kanseri ve midelenf kanseri.
■ İnsan papilloma virüsü: Rahim ağzı, anüs, vajina ve başboyun kanserleri.
■ Hepatit B virüsü: Eşinizde olduğu gibi karaciğer kanseri.
■ Hepatit C virüsü: Karaciğer kanseri.
■ HIV (İnsan immün yetmezlik virüsü): Bildiğimiz AİDS (kazamlmış immün yetmezlik sendromu) etkenidir. Bu kişilerde bir cins bağ dokusu kanseri olarak bilinen “Kaposi sarkomu” ve Hodgkin dışı lenf kanserine sık rastlanır.
■ Herpes virüsü: Bu da Kaposi sarkomuna neden olur.
■ Epstein Barr virüsü: Yutak kanseri ve lenf kanserlerine yol açabilir.
■ İnsan T hücre lenfotropik virüsü: Yetişkinlerde kan kanserine neden olabilir

Parazitler de Yapar
Bakteri ve virüsler dışında bazı parazitlerin de kanser etkeni olabileceğini biliyoruz. Bunlar arasında, “Şistosom” denilen parazit mesane kanserine, karaciğere yerleşen bir cins parazit kurtçuğu da safra yolları kanserine yol açar. Nemli ortamda kalmış gıdalarda üreyen “Aspergillus mantarının” oluşturduğu Aflatoksin maddesi de karaciğer kanserine neden olabilmektedir. Mikropların yol açtığı kanserlere yakalanmamak için ideal olan yaklaşım bu mikroorganizmalara karşı koruyucu önlem almak, yani bunların vücuda girmesini önlemektir, örneğin Hepatit B ve insan papilloma virüsü için geliştirilmiş aşılar vardır. Mikrop vücuda alınmışsa yapılması gereken genellikle antibiyotik ve antiviral ajanlarla bunun temizlenmesine çalışılmasıdır. Sizin durumunuzda eşinizden size doğrudan kanser değil, ancak virüs bulaşabilir. Bu nedenle kanınızı hepatit B virüsü yönünden tetkik ettirmeli, vücutta virüs yok ve antikor da oluşmamışsa mutlaka hepatit B aşısı yaptırmalısınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ