Kadın, Gebelik, Yemek Tarifleri, Güzellik ve Bakım

Kemik Erimesinde Kemikleri Egzersizle Güçlendirin

  • 15 Kasım 2011
  • 2.627 kez görüntülendi.
Kemik Erimesinde Kemikleri Egzersizle Güçlendirin

Kemik Erimesinde Kemikleri Egzersizle Güçlendirin

Osteoporozunuz varsa, bir egzersiz planına başlamadan önce doktorunuza danışın. Fiziksel aktivite sizin için iyidir ama sizden muhtemelen bazı egzersizleri belinizi eğmenize neden olan egzersizleri veya tenis ve koşma gibi çok etkili egzersizleri sınırlı yapmanız istenecektir.
Kemikleri oluşturmak ve güçlendirmek için iki ana tip egzersiz vardır:
Vücudunuzu yerçekimine karşı hareket ettirmenizi sağlayan ağırlık taşıma egzersizleri ve önemli ölçüde daha fazla gayret gerektiren dayanıklılık egzersizleri.
İşte seçeneklerden bazıları:
Yürüyüş
Bu, en iyi ağırlık taşıma egzersizlerinden biridir. Yürüdüğünüz zaman, bacaklarımzdaki ve kalçanızdaki kemiklere binen baskıyı arttırarak, bacaklarınızın ağırlığınızın çoğunu taşımasını sağlar. Araştırmacılar nedenini tam olarak bilmiyorlar ama egzersiz sırasında kemiklerde hissedilen baskı, Kemik Erimesinde Kemikleri Egzersizle Güçlendirinyeni kemik oluşumu için kemik inşa eden hücreler olan osteoblastları uyarmaktadır.
Yürüyüş, birçok egzersiz türünden daha kolaydır ve yaşınız ilerledikçe kemik kaybını geciktirmek için harika bir yoldur. Hayatları boyunca düzenli yürüyüş yapan kadınlar, hareketsiz bir yaşam tarzını benimsemiş kadınlardan daha yüksek kemik yoğunluğuna sahiptirler. Bu kişiler ayrıca, yüzde 30 oranında daha az çatlak yaşamaktadırlar.
Doktorlar, haftada 5 gün 30 dakika yürümenizi tavsiye ediyorlar. Hepsini tek seferde yapmak zorunda değilsiniz: îki sefer 15 dakikalık yürüyüş aynı faydaları sağlayacaktır. Çalışmanızın şiddetini arttırmak için ve kemikler için faydalarını çoğaltmak için daha hızlı yürüyün ya da yokuş yukarı bir rota seçin.
Koşu
Bu, yüksek etkili bir egzersizdir. Yapılan son çalışmalara göre, yürüyüşten yaklaşık 3 kat daha fazla kemik gelişimini uyarmaktadır. Kemikleriniz zaten güçlüyse, yüksek etkili aktiviteler (aerobik, dans ve tenis gibi) iyi birer tercihtir. Buna karşın, osteoporoz teşhisi konmuşsa, doktorunuza kemiklerinizin yüksek etkili aktiviteler için yeterince güçlü olup olmadığını sorun.
Birçok kadın, yüksek etkili aktiviteleıie düzenli yürüyüşlerini birleştirmektedir örneğin, bir ya da iki dakika koşup, sonra yürüme hızına kadar yavaşlamak gibi. Yoğun egzersizlere uyum sağlaması için vücudunuza zaman tanımak için sadece 10 dakikalık koşularla başlayın. Kendinizi rahat hissederseniz, süreyi yavaş yavaş arttırırı. Az miktarda yüksek etkili bir aktivite bile ciddi anlamda kemik gelişimi harekete geçirecektir.
Bahçecilik
Dayanıklılık egzersizlerinin kemik arttırıcı faydalarını görmek için spor salonuna gitmenize gerek yok. Çimleri biçmek ve bahçeyi düzenlemek, kazmak, çekmek ve itmek gibi birçok hareketi kapsar. Bunlar, yapabileceğiniz en iyi kemik koruma aktivitelerinden ikisidir
Buna karşın, bu aktiviteleri biraz yavaş yapmayı unutmayın. Bir süredir bahçe ile ilgilenmiyorsanız, aşırı yorgunluğu önlemek için sık sık dinlenin ve vücudu susuz bırakmamak için bol su için.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ