Kadın, Gebelik, Yemek Tarifleri, Güzellik ve Bakım

Kemoterapide Sağlıklı Beslenmenin Önemi

  • 01 Ocak 2012
  • 2.901 kez görüntülendi.
Kemoterapide Sağlıklı Beslenmenin Önemi

Kemoterapide Sağlıklı Beslenmenin Önemi

■ 54 yaşındayım ve 3 hafta önce meme kanseri nedeniyle ameliyat oldum. Hastalık erken evrede olmasına rağmen doktorlar en az 4 kür kemoterapi önerdiler. Tedavide “Siklofosfamid” ve “Adriyamisin”den oluşan kemoterapi karışımı verilecekmiş. Sizce beni neler bekliyor ve kemoterapi sürecinde neler yapmamı önerirsiniz?
■ Size uygulanacak tedavi, vücutta kalmış olması muhtemel mikroskopik düzeydeki kanser hücrelerini ortadan kaldırmaya yöneliktir. Meme ameliyatı sonrası uygulanan kemoterapi 4, 6 ya da 8 kür olabilir. Size 4 kür önerilmesi muhtemelen hastalığın daha iyi durumda olmasına işarettir. Bu kemoterapi çok ağır değildir. Orta düzeyde yan etkiler görülebilir. İlaçlar 3 haftada bir damar Kemoterapide Sağlıklı Beslenmenin Önemiyoluyla uygulanır ve bunun için hastaneye yatmanız gerekmez. Tedaviden hemen önce kan tetkikleri yapılmalıdır. Sonuçlar uygunsa ilaç verilir. Kemoterapi öncesi bulantı ve kusmayı önleyici ilaçlar yapılır. Tedavi serum ile uygulanır. Erken dönemde hiçbir yakınma olmayabilir.

Bulantı Ve  Halsizlik Olabilir
İlk 10 gün içinde özellikle adriyamisine bağlı bulantı ve kusmalar ortaya çıkabilir ama bu da kural değildir. Bu tür yakınmalarınız olursa ağızdan ya da damardan bulantı ilaçları alabilirsiniz. Tedaviye bağlı halsizlik olabilir ancak bu yatağa bağlanmanızı gerektirmez. Vücudunuzun izin verdiği fiziksel aktivitelere devam ediniz. Özellikle yürüyüş gibi günlük aerobik egzersizler yapmanızı öneririm. Bu tür aktiviteler kişinin halsizlikle mücadelesinde önemli katkılar sağlar ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Kemoterapi sürecinde yeterli miktarda sıvı almanız ve sağlıklı beslenmeniz de önemlidir. Her gün 2-3 litre sıvı almaya özen gösteriniz. Bulantı yapıyorsa su yerine ayran, meyve suyu, çay, ıhlamur gibi sıvıları da tüketebilirsiniz. Tedavi sırasında yeterli miktarda kalori almayı sürdürünüz. Özellikle mide ve yemek borunuzu tahriş etmeyecek yiyecekleri tüketiniz. Haşlanmış gıdalar bunun için uygundur. Sebze ve et tüketmeyi de ihmal etmeyiniz. Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da enfeksiyonlara karşı korunmaktır. Bunun için maske takmanıza gerek yoktur. Enfeksiyonu olan kişilerle öpüşüp sarılmamanız yeterlidir. Enfeksiyondan korunmayı bir takıntı haline getirip toplumdan izole olmak da istenen bir durum değildir. Geçici saç dökülmesi genellikle ikinci kemoterapi sonrası belirginleşir ve bir süre peruk takmanız gerekebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ