Kendi Kendinize Bakım Kontrol Listeniz

  • 1.900 kez görüntülendi.

Kendi Kendinize Bakım Kontrol Listeniz

Multivitaminler ve mineral takviyesi ihtiyacınız
olan vitamin ve mineralleri aldığınızdan iyice emin olmak için, A vitamini ya da beta-karoten, D vitamini, B6 vitamini, bakır ve çinko dahil olmak üzere çoğu besin için geçerli olan RNI oranının (tavsiye edilen günlük alım miktarı) yüzde yüzünü sağlayan bir multivitamin ve mineral takviyesi almayı alışkanlık haline getirin.
Ayrıca, multivitamininizin üzerinde bir BP (İngiliz Farmakopesi) etiketi olduğundan emin olunuz. Bu etiket, üreticinin ürünün üzerinde listelenen vitamin miktarını içeren bir takviye olduğunu garanti ettiği anlamına gelir.
50 yaşın altındaki tüm kadınlar için, 500 miligramdık bir kalsiyum takviyesi önerilir. Kalsiyum sitrat aç karnına alınırken, bir diğer kalsiyum çeşidi olan kalsiyum karbonat yemeklerle birlikte alınır. Gereğinden fazla vitamin almamaya özen gösterin. Daha fazlası daha fazla işe yaramaz.

Kendi Kendinize Bakım Kontrol Listeniz

Kendi Kendinize Bakım Kontrol Listeniz

Folİk asit / folat B vitamini folik asidi (fokun takviye şekli), nöral tüp def ekti denen ciddi doğum kusurlarını önlemektedir. Kadınlara günde 200 miligram folik asit almaları tavsiye edilir. Hamilelikte, doktorunuz size en az 12 haftaya kadar olmak kaydıyla folik asit alımınızı 400 miligrama kadar arttırmanızı önerebilir.
Takviyelerinize ek olarak günde, ıspanak, barbunya ya da portakal suyu gibi folik asit yönünden zengin iki gıda alınız.
Demir Menopoz öncesi beş kadından biri tavsiye edilen günlük 14.8 miligramlık demiri almamaktadır. Yeterli demir almazsanız, kendinizi yorgun hisseder ve konsantre sorunları yaşarsınız. Yorgunlukla mücadele etmek için, bakliyat, koyu yeşil yapraklı sebzeler ve yağsız et gibi demir yönünden zengin gıdalar tüketiniz. Demir açısından zengin gıdalarla birlikte portakal suyu gibi C vitamini ürünlerini tüketmek emilimi arttırır.

O Moral düzelten gıdalar Ruhsal sorunlarla mücadele eden otuzlarındaki kadınlar, yedikleri yiyeceklere, yeterince almadıkları besin değerlerine ya da aldıkları ilaçlara reaksiyon gösterebilirler.
I Yeterli kalsiyum almıyorsanız adet öncesi semptomlar (PMS) daha şiddetli olabilir, bu nedenle sütten, yoğurttan ya da kalsiyum ilave edilmiş portakal suyundan günlük 700 miligramlık tavsiye edilen miktarı aldığınızdan emin olun. Bu, adet öncesi sendromun (PMS) neden olduğu ruhsal değişiklikleri azaltmaya yardımcı olacaktır.
Moral yükselten kimyasal seratonin üretimine yardımcı olan B6 vitamini, doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda genellikle düşüktür. Yeterli miktarda muz ve yağsız et tüketmeye dikkat ediniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Kadın sitemap Kadın Kadın Yandex.Metrica