Kadın, Gebelik, Yemek Tarifleri, Güzellik ve Bakım

Kisti'nin Riski ve Tedavisi

  • 18 Haziran 2010
  • 3.041 kez görüntülendi.
Kisti'nin Riski ve Tedavisi

Kisti’nRiskiveTedavisi 43 Yaşındayım ve bir çocuk annesiyim 22 yıl önce doğumdan sonra rahmimi aldılar, yumurtalıklar duruyor. 1 ay önce ateş basması ve sıkıntı şikayetiyle üniversite hastanesine başvurdum. Tetkik sonçlarmı size yazıyorum.Kist varmış. ilaç vermediler, hormon testlerim temiz. Bir tek prolaktin 30 çıktı. 3 ay sonra kontrole çağırdılar. Sizce ne yapmalıyım?
Doğum kontrol hapı kullanması gereken kadının risk faktörlerinin detaylı bir şekilde incelenmesi gerekiyor. Eğer ailesinde meme kanseri varsa ya da memelerinde fibrokist (iyi huylu meme tümörü) bulunuyorssa dikkatli olunmalı.
Sevgili okurumuz Türkiye’de genel olarak ortamalaya göre menopoz yaşı 46-47 civarındadır. Rahmi alınıp yumurtalıkları bırakılan hastalarda bu yaş biraz daha erkene kaymaktadır. Şikayetlerinize bakılırsa sizde de hormon seviyesinde düşme var yani menopoz şikayetleri başlamış . MR da çıkan kistler bence pek önemli değil. Ama 3 ay sonra tekrar ultrasonla değerlendirilmeli, kistlerle ilgili olarak tümör markırları da incelenmeli ve hormon tahlilleri yenilenmeli. (Prolaktin hormonu ölçümünü’de tekrarlamak gerek). Şikayetler göz önüne alınınca hormon tedavisine başlamak gerekiyor gibi.Bu tedaviye başlanınca ateş basmaları geçecek, kendinizi çok daha iyi hissedeceksiniz, uyku düzensizliği varsa o da düzelecek. Biraz spor ve yürüyüş yaparsanız kemikler bozulmayacak, tansiyon yüksek ise normalleşecek ve daha mutlu olacaksınız. Ayrıca 6 ayda bir jinekolojik muayene olmayı ve senede 1 momografi çektirmeyi ihmal etmeyin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ