Kadın, Gebelik, Yemek Tarifleri, Güzellik ve Bakım

Mamografi Çektirdim, Ama Bir Süre Önce Kitle Tespit Edildi’

  • 08 Nisan 2012
  • 3.537 kez görüntülendi.
Mamografi Çektirdim, Ama Bir Süre Önce Kitle Tespit Edildi’

‘Mamografi Çektirdim, Ama Bir Süre Önce Kitle Tespit Edildi’

44 yaşında bir kadınım. 40 yaşından beri her yıl mamografi yaptırırım. Son mamografimi 9 ay önce çektirdim. Herhangi bir anormallik çıkmadı. Ancak yakın zaman önce sol göğsümde kitle tespit edildi ve biyopsi yapıldı. Biyopsi sonucunda kanser olduğumu öğrendim. Bu durumda benim mamografi yaptırmamın ne anlamı kaldı?
Sağlıklı insanlara yapılan “check-up” testleri hastalıkların oluşmadan önce tespit edilmesini ya da hastalığa erken dönemde tanı konulmasını sağlar. Tüm hastalıklar için “check-up” oluşturmak olanaksızdır. Oluşturulan testler, genellikle en sık karşılaşılan ve yaşamı tehdit eden hastahklar içindir. Kanser alanında en sık kullanılan testler şu şekilde sıralanabilir:
1- Kadınlann 40 yaşından sonra yılda bir kez ya da iki yılda bir mamografi yaptırması.
2- Erkeklerin 50 yaşından sonra yılda bir kez kanda ‘prostat spesifik antijen” denilen PSA ölçümünü yaptırması.
3- Hem erkeklerde hem de kadınlarda 50 yaşından sonra kotonoskopi denilen tetkikle kalın  bağrsakların  direkt olarak incelenmesi (Bu tetkik 3 iele 5 yılda bir yapılır.)
4- Kadınların cinsel yaşamı başladıktan sonra yılda br kez *pap smear” testi yapılarak rahim ağzı kanserine karşı önlem alınması.
5- Yıllık cilt  muayenesiyle kanser olabilecek deri bulgularının tespit edilmesi.
6- Sigara içen. kronik bronşit bulguları ya da öksürük ve benzeri yakınmaları Mamografi Çektirdim, Ama Bir Süre Önce Kitle Tespit Edildi'olan riskli kişilerde akciğer spiral tomografi çekilmesi.
Dikkat edilirse burada tüm kanserler yoktur. Bunlar en sık karşılaşılan ve yapılması kolay sonuç verebilecek testleri kapsamaktadır. Bir anlamda toplumsal tarama testleridir. Bazı testler kanserin erken aşamada yakalanmasının yanı sıra kansere zemin hazırlayan lezyonların tespit edilmesini de sağlar. Örneğin kolonoskopide zamanla kanserleşebilecek polipler görülerek aynı seansta çıkarılır. Mamografide ise meme kanserinin erken bulgusu olan mikro düzeydeki kireçlenmeler tespit edilir. Sizdeki hastalık mamografiden sonra başlamış ya da atlanmış olabilir. Risk faktörü çok yüksek olan kişilerde mamografi ile dönüşümlü meme magnetik rezonans tetkiki (MR), yapılabilmekte böylece bazı hastalarda mamografi ile tespit edilemeyen kanserleri yakalamak mümkün olabilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ