Kadın, Gebelik, Yemek Tarifleri, Güzellik ve Bakım

Osteoporoz (Kemik Erimesi)

  • 03 Ekim 2011
  • 2.515 kez görüntülendi.
Osteoporoz (Kemik Erimesi)

 Osteoporoz (Kemik Erimesi)

Menopozdan sonra özellikle kadınları etkileyen kemik erimesi durumu olan osteoporoz ile ilgili en çok korkulan şeylerden biri, kesin belirtiler vermeden yıllarca gelişmesidir. Acı vermez. Gözle görülür herhangi bir işareti de yoktur. Ancak yıllar sonra, kemikler büyük ölçüde zayıflar. Bileğinizde, kalçanızda veya bel kemiğinizde gerçek bir çatlak olana kadar ya da kilonuzda ciddi bir düşüş olana kadar herhangi bir şeyden şüphelenmezsiniz.
Osteoporoz inanılmaz ölçüde sık görülür. Bu rahatsızlığı geliştirme riskiniz yaşla birlikte, özellikle de menopozdan sonraki ilk 5 ila 7 yıl içinde, östrojendeki düşüş yüzde yirmi oranında kemik kitlesi kaybıyla sonuçlandığında artar. 50 yaş ve üstü kadınlar için osteoporoza bağlı kemik  Osteoporoz Kemik Erimesiçatlamaları riski genellikle yüzde 50 civarındadır.
İyi haber mi? Bu hastalığın aile geçmişinde bulunması, ince ve minyon bir yapıya sahip olmak, düzensiz ve ay atlayan adet geçmişi, sigara veya aşırı miktarlarda alkol kullanma, yeterli kalsiyum almama, hareketsiz yaşam tarzı ya da steroid veya diğer kemik incelten ilaç kullanmış olma gibi osteoporoz için risk oluşturan faktörler taşısanız bile, önleme olasılığı çok yüksektir.”Osteoporoz, kalıtsal ve yaşam tarzına bağlı bir hastalıktır.”
“Kalıtım konusunda yapabileceğiniz pek fazla bir şey yoktur ama yaşam tarzı değişiklikleriyle hastalığın büyük bir kısmını engelleyebilirsiniz.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ