Profesyonel Sağlık Kontrol Listeniz

  • 1.889 kez görüntülendi.

Profesyonel Sağlık Kontrol Listeniz

DİŞ kontrolleri Çürükler, dişeti hastalıkları ve diğer ağız problemlerini önlemek üzere her 6 ayda bir diş hekiminize görününüz.

GÖZ muayeneleri Optisyenler ve optometristler (bu isimler aynı kişileri tanımlamaktadır: kendilerini ne şekilde tanıttıklarına göre ayrılırlar) artık tam donanımlıdırlar ve glakoma, katarakt ve makula dejenerasyonu gibi ana sorunları içeren birçok hastalık için göz muayenesi yapmak üzere eğitilmektedirler.

“35 ve daha genç yaştaki insanlar arasında, kadınlarda erkeklere oranla daha fazla cilt kanseri vakası görülmektedir.
Kanıtlar, güneşlenme ve solaryumun bayanlarda görülen bu yüksek orana katkıda bulunduğunu desteklemektedir.”
Dr. Scott Dinerhart, Dermatoloji Profesörü
Aynca, yüksek tansiyon ve diyabet gibi bazı diğer hastalıkların da erken safhalarını saptayabilirler. Bu nedenle, ana caddedeki göz doktoruna bir kez görünmeniz ve sonrasında bunu düzenli hale getirmeniz önem taşımaktadır.
Serum ferritin testi ve transferrin doyma testi:

Yorgunsanız ve kendinizi eskisi kadar zinde hissetmiyorsanız, doktorunuz size hemoglobin ve kırmızı hücre görünümünü ve ölçümlerini içeren bir “tam kan sayımı” uygulayacaktır. Şayet bu test sonucunda, demir eksikliğinden (düşük hemoglobin ve/veya kırmızı hücrelerin boyut ve sayılarında değişiklikler) şüphelenilirse, sizden
serum ferritin ve transferrin doyma seviyelerini içeren daha ileri tetkikler
istenecektir. Bunlar, kolumuzdaki bir damardan alınan basit kan testleridir. Demir eksikliği, besin yetersizliğinin en bilinen şeklidir ve en sık, çocuk sahibi olma
yaşındaki kadınlar arasında görülür. Örneğin İngiliz kadınlarının yaklaşık üçte birinde ve ergenlik çağındaki kızların neredeyse yarısında demir eksikliği görülmektedir ve kadınların yüzde altısında demir eksikliğine bağlı kansızlık vardır. Fazla demir ya da hemokromatoz, nispeten seyrek görülen kalıtsal bir hastalıktır. Eğer karaciğer hastalığına, diyabete ya da artrite sahipseniz veya aile geçmişinizde hemokromatoz varsa, serum ferritin ve transferrin doyma testleri bunu da ortaya çıkaracaktır.
Cilt muayenesi Gençken ortaya çıkan sadece bir ya da iki kere su toplamış güneş yanığı, her ne kadar belirtilerin ortaya çıkması on yıllar sürse de, ileriki yaşlarda cilt kanserine ortam hazırlayabilir. Her yıl İngiltere’de yaklaşık 200,000 cilt kanseri vakası teşhis edilmektedir ve her yıl yaklaşık 300,000 Avustralyalı cilt kanserinin tedavi edilmesi için doktorlarını ziyaret etmektedir. Çoğu cilt kanseri erken teşhis edildiğinde tedavi edilebilir. 18 yaşından başlayarak, cildinizi yılda en az bir kez cilt kanseri belirtilerine karşı muayene ettirin. Bir asistan cilt profesörü olan Dr. Ira Davis, “Doğum günü kıyafetinizi, her yıl doğum gününüzde kontrol edin.” demektedir.
Mecbur kalırsanız bir ayna kullanın ve şunları araştırın:
Genellikle yüzde ya da kollarda bulunan (ama vücudun herhangi bir bölgesinde de ortaya çıkabilir), kanayabilen, parçalanabilen ya da iyileşmeyen inciye benzer beyaz yumru ya da noktalar.

Genellikle yüzde ya da kollarda bulunan (ama vücudun herhangi bir bölgesinde de ortaya çıkabilir), yarayı andıran ve ortası çukur kırmızıve pullu yumrular.
Genellikle bacaklarda ve gövdede bulunan (ama vücudun herhangi bir bölgesinde de ortaya çıkabilir), asimetrik, düzensiz kenarları ve birden fazla rengi olan, bir silgiden daha büyük koyu renk noktalar; düz ya da çıkıntılı olabilirler.
Cildinizdeki herhangi bir nokta ya da lekeden endişe duyuyorsanız, bu konuda doktorunuza danışın. Eğer doktorunuz da şüphelenirse, sizi bir dermatologa yönlendirecektir. Sonrasında, ekstra risk altında olduğunuz düşünülürse, düzenli muayene için çağrılacaksınız. Bu muayenelere mutlaka gidin. Eğer bir cilt sorununuz olmadığı ortaya çıkarsa, vücudunda melanom (cilt kanserinin potansiyel olarak öldürücü bir türü) bulunan bir akrabanız varsa veya geçmişte olduysa, veyahut cilt kanseri riski taşıyorsanız (güneşte çok kalmışsanız, bir kereden fazla güneş yanığı geçirmişseniz, lekeli ya da çok benli açık renk tene sahipseniz), doktorunuz riski değerlendirecek ve buna göre bir tedavi oluşturacaktır. Bu tamamlayıcı tedaviyi sakın ihmal etmeyin.
Tetanos aşısı: Bu, kulağa ilkokul çocukları içinmiş gibi gelebilir, ancak herkesin seyrek ama öldürücü olan bu hastalığa karşı güçlü bir bağışıklık sistemi olması için her 10 yılda bir tetanos aşısı olması gerekmektedir. Tetanos, açık bir yarada bulunan bakterinin merkezi sinir sistemine saldırmasıyla meydana gelir.

Kan basıncı (tansiyon) kontrolü Tansiyon testi,aile doktorunuzu ya da jinekologunuzu her ziyaret edişinizde yapılabilecek genellikle standart bir taramadır. Şayet 14/9 ya da daha yüksek bulunmuşsa, doktorunuzun izlemesi gereken standart kılavuzlar vardır  kurallar, yükselen rakamlarla birlikte değişir. Doğum kontrol hapı kullanıyorsanız, her yeni kutuda kan basıncınız ölçülecektir. Eğer yüksek bulunursa, “kan basıncı kaydınız” alınacak ve uygun bir şekilde tedavi uygulanacaktır. Kan basıncınızı normal düzeyde tutmak için ilaç almamz gerekebilir. Kan basıncınızın arttığını ya da çok yüksek olduğunu gösteren herhangi belirli bir semptom gösteremediğinizden, ilaçlarınızı tavsiye edildiği şekilde alınız. Yüksek tansiyon için modern ilaç tedavisi, inme ve kalp krizi nedeniyle gerçekleşen erken ölümleri neredeyse yarı yarıya azaltır.

Profesyonel Sağlık Kontrol Listeniz

Profesyonel Sağlık Kontrol Listeniz

Tam kan lipit profili Günümüzde uzmanlar ergenlik çağındaki gençlerde ateroskleroz (kolesterol ve diğer yağların sağlıksız birikintiler oluşturduğu kan damarları) bulgularını teşhis edebilmekte, bu nedenle düzenli kolesterol kontrolleri büyük önem taşımaktadır. Doktorunuz tek bir kan testiyle artık toplam kolesterolünüzü, HDL (“iyi”) kolesterolünüzü, LDL (“kötü”) kolesterolünüzü, trigliserid seviyelerinizi ve toplam/HDL oranınızı ölçebiliyor. Doktorunuz risk altında olduğunuzu düşünürse (obezseniz, yüksek tansiyona sahipseniz, diyabetiniz varsa ya da göğüs ağrısı, baygınlık, baş dönmesi nöbetleri gibi dolaşım sorunlarına işaret eden semptomlar görülüyorsa ya da parmaklarınızda ve ayaklarınızda sorunlar yaşıyorsamz), lipit profiliniz ölçülmek üzere kan alınacaktır. Erken kalp krizi ya da felç geçiren akrabalarınız varsa, size de test yapılması istenecektir. Sigara içenler de yüksek risk altındadır ve onlardan da lipit profili için kan vermeleri istenecektir.
Sağlıklı sonuçlar şöyledir:
*5 mmol/litre ya da daha az toplam kolesterol :
*1.3 ya da daha yüksek HDL
* 3 ya da daha düşük LDL ‘;
*4 ya da daha düşük toplam/HDL oranı
* 1.5’in altında trigliserid seviyeleri
Elektrokardiogram (EKG) Bu önemli test,
kalbin aldığı hasar ya da yaralanmaları, kalp büyümesini ve anormal kalp ritmini ortaya çıkarır. Hipertansiyon ya da diyabet gibi kalp hastalıkları için risk faktörü taşıyorsanız ve hiç EKG çektirmemişseniz, yaşınız kaç olursa olsun bir tane çektirin, diyor kardiyolog Dr. Elizabeth Ross.
Kan şekeri testleri (açlık ve tokluk) 2.tip diyabet geçiren kadınların çoğunluğu 45 yaşını geçene kadar bu hastalığı geliştirmezken, daha genç kadınlar arasında hastalığın görülme sıklığı her geçen gün artmaktadır. Eğer siz de yüksek risk altındaysanız, hemen şimdi ve doktorunuzun tavsiyesi üzerine test yaptınn. S Obez olmak il Aile geçmişi
1 Afrika-Karayipli, Güney Asyalı ya da Pasifik Adaları’ndan, risk altındaki etnik gruplardan olmak Yüksek kolesterole sahip olmak Hamilelikte diyabet geçmişi olmak i Düşük HDL kolesterolü ve yüksek trigliseride sahip olmak.
Pelvik muayenesi ve Pap (servikal smear) testi
1970 yılından beri, serviks (rahim ağzı) kanseri vakaları ve ölümleri, kısmen testler sayesinde erken saptama sayesinde yüzde 40 oranında azalma göstermiştir. 18 yaşından başlayarak ya da cinsel açıdan aktifseniz daha genç yaşlarda -doktorunuzu pelvik muayenesi ve smear ya da Pap testi için görünüz.
Pelvik muayenesi sırasında, doktorunuz enfeksiyonlar, pişikler ya da anormal büyümeler için cinsel organı, vajinayı ve rahim ağzını muayene eder. Doktor ayrıca, genişlemediğinden emin olmak için yumurtalıklarla rahmin boyut ve pozisyonunu da kontrol eder.
Doktorunuz aynca, test için rahim ağzından hücre örneği de alacaktır. Bu, rahim ağzı kanseri taraması içindir; ama rahim ağzı kanserine neden olan insan papilloma virüsü adındaki cinsel yolla bulaşan hastalığı da saptayabilir. Rahim ağzı kanseri teşhisi konan kadınların yarısının hiç test yaptırmadıkları düşünülürse, bu önemli bir kanserden korunma yöntemidir. Eğer siz ya da partneriniz çok eşliyse, diğer cinsel yolla bulaşan hastalıklar için de test yaptırmalısınız.

Meme muayeneleriBirçok kadın göğüs kanserini ya kendi kendine ya da partneri sayesinde saptamaktadır. Bu nedenle, kendi kendinize düzenli olarak göğüs muayenesi yapmalısınız. Dikkat edilmesi gereken semptomlar şöyledir memede kitle, yoğunluk, şişme, deformasyon, hassasiyet, ciltte tahriş, çukurlar, meme ucunda ağrı, meme ucunda ters dönme, akıntı ya da ciltte dökülme.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Kadın sitemap Kadın Kadın Yandex.Metrica