Rahim Ağzı Kanseri Olma İhtimalim Var mı?

  • 1.271 kez görüntülendi.

Rahim Ağzı Kanseri Olma İhtimalim Var mı?

Uzun süredir renkli akıntım var ve kötü kokuyor. Yumurtalıklara şiddetli ağrı yapıyor. Araştırdım, rahim ağzı kanseri olabilirmişim. Bir doktora danıştım. Bakire olduğum için detaylı yapacakları bir şey yokmuş. =20 yaşındayım. Rahim ağzı kanseri olma ihtimalim var mı?
Cevap:
Sevgili okuyucumuz, eğer bugüne kadar hiç ilişkide bulunmadıysanız rahim ağzı kanseri olma riskiniz SIFIRA yakındır. Fakat bahsettiğiniz kokulu akıntı şikayeti tabii incelenmeli ve gereken tedavi yapılmalıdır. Burada sanırım bir enfeksiyon söz konusu. Bir kadın doğum uzmanına başvurursanız gereken tahlilleri yapıp gereken tedaviyi uygular.

Rahim Ağzı Kanseri Oma  İhtimalim Var mı?

Rahim Ağzı Kanseri Oma İhtimalim Var mı?

Rahim ağzı kanserini yapan yüzde 98 olasılıkla HPV adı verilen bir virüstür. Bu virüsün 16,18,45 ve 31 no’lu tipleridir. Bildiğiniz gibi bu virüs enfeksiyonu çok büyük olasılıkla cinsel ilişki ile geçer ve hastalık 2-3 sene içinde rahim ağzında hücre değişiklikleri yapmaya başlar.
Bu aşamada smear test alınırsa hastalık yakalanabilir. Eğer muntazam kontrol yapı.lmıyorsa ve gerekli tedavi uygulanmıyorsa 6-8 sene içinde kanser ortaya çıkabilir. Sizin sorunuz aracılığıyla tüm kadınlara cinsel ilişkiye başladıktan sonra senede bir smear aldırmasını ve 40-45’li yaşlardan sonra da muayene imkanları varsa 6 ayda bir tekrarlamalarını tavsiye ediyorum. Sevgiler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Kadın sitemap Kadın Kadın