Rahim Veya Endometrium Kanseri

  • 1.816 kez görüntülendi.

Rahim Veya Endometrium Kanseri

Kadınların vücudu, kalbinize ve kemiklerinize önemli ölçüde koruma sağlayan östrojen üretir. Ancak çok fazla östrojen, rahim ve diğer üreme ile ilgili kanser riskini genellikle menopozdan sonra olur arttırabilir. Aslında, birçok sene östrojene fazla maruz kalmak, rahim kanseri için tek ve en büyük risk faktörünüz olabilir.
Eğer adet görmeye 12 yaşından önce başladıysanız, 50 yaşından sonra menopoza girdiyseniz, hiç doğum yapmamışsanız ve ailenizde kısırlık geçmişi varsa, yıllarca nispeten büyük miktarlarda östrojene maruz kalmışsınızdır ve rahim kanserine yakalanma riskiniz artmaktadır.
Adet görme veya üreme ile ilgili geçmişinizi değiştiremezsiniz ama ömür boyu östrojene maruz kalışınızı azaltmanın başka yolları mevcuttur. İşte
doktorların tavsiyeleri:
Rahim Veya Endometrium KanseriYaşam Tarzı Değişiklikleri
Sağllkll kiloda kaim. Yağ dokusu, kalça ve baldırlarınıza tutunmaktan fazlasını yapar. Bazı hormonları östrojene dönüştürür. Obez kadınların, daha ince kadınlara göre endometrium kanserine yakalanma olasılıkları iki ila beş katı fazladır.

Beslenmeye Yönelik Tedaviler
Düşük yağlı bir diyet uygulayın. Yağ bakımından, özellikle hayvansal yağlar, yüksek olan yiyecekler rahim kanseri riskini iki şekilde arttırabilir. Yağlı gıdalar kilo aldırır ve yağ dokusunu kendisi, gördüğümüz üzere, kanser riskini arttırır. Yüksek oranda yağ içeren gıdaların ayrıca, vücudun östrojen üretimini arttırdığı görülmektedir.
Yapılan bir araştırma, az yağlı ve kompleks karbonhidratlar yönünden zengin bir diyet uygulayan kadınların, endometrium kanseri geliştirme risklerinin az olduğunu göstermiştir.

Tıbbi Alternatifler
Doğum kontrol hapı kullanmayı düşünün. 5 seneye kadar doğum kontrol hapları kullanmak kişiyi endometrium kanserine karşı sadece hapları aldığınız zamanlarda değil, aynı zamanda sonrasında da korumaktadır. Çoğu doğum kontrol hapı, vücudun östrojene maruz kalışını azaltmaya yardımcı olan progesteron içerir. Doğumun da rahmi koruması aynı sebebe bağlıdır, diğer bir değişle, doğum hormonal dengeyi daha yüksek düzeyde progesterona doğru kaydırır.

Hormon replasman tedavisine progesteron ekleyin.
Menopozdan sonra takviye östrojen kullanımı, “altın yıllar” kavramına yeni bir anlam katmıştır. Ancak, progesteronla dengelenmemiş östrojen almak endometrium kanserini arttırabilir. “Birçok rahim kanserinin, östrojen replasmanı sırasında progesteron kullanımıyla önlenebilir olduğu çok açıktır.”
TamokSİfene dikkat edin.
Meme kanserini önlemede kullanılan tamoksifen, bazen rahim mukozasının gelişimini hızlandırarak ve endometrium kanseri riskini hafif ölçüde arttırarak rahimde östrojen gibi hareket eder. Tamok-sifen alıyorsanız, yıllık jinekolojik muayeneden geçin ve herhangi bir anormal kanamayı doktorunuza bildirdiğinizden emin olun.
Normal olmayan kanamaları doktorunuza bildirin.
Birçoğu zararsız olan çoğu durum anormal adet kanamalarına yol açabilir. Buna karşın, endometrium kanseri ile anormal kanama neredeyse her zaman sabittir.
Özellikle menopozdan sonra anormal kanamanız oluyorsa, size bir endometriyal biyopsi rahmin çevreleyen dokunun içindeki kansere yol açan değişiklikleri inceleyen bir test uygulaması için doktorunuzla görüşün.
Düzenli olarak smear testi yaptırın.
Düzenli smear/Pap testleri olmalısınız. Smear/Pap testi, serviks kanserini saptamada en etkili yöntemdir, ayrıca endometrium kanserini de saptayabilir. Eğer kalıtsal kolon kanseri durumunuz söz konusuysa, rahim kanseri geliştirme olasılığınız da daha yüksektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Kadın sitemap Kadın Kadın Yandex.Metrica