Kadın, Gebelik, Yemek Tarifleri, Güzellik ve Bakım

Soğan

  • 02 Ağustos 2010
  • 3.913 kez görüntülendi.
Soğan

Soğan
(Latince adı: Bulbus Alili Cepae)

Yemek olarak soğan dolması ve soğan yahnisi yapılmaktadır. Salata olarak ve bazı yemeklerin yanında çiğ olarak tüketilmektedir. Ayrıca etli sebze yemeklerinin hepsinde soğan kullanılır.

Sümerlerden beri bilinen soğan, İdrar arttırıcı, müshil, kan şekerini düşürücü, hazmettirici, yara iyileştirici, tansiyon düşürücü, kalp kuvvetlendirici, bağırsak hareketlerini arttırıcı ve antibakteryel gibi etkilere sahip bir bitkidir.
Diyarbakır yöresinde halk arasında bel soğukluğu, kadın hastalıkları, arı ve böcek sokmalarında ve dolamada iyileştirici olarak uygulanmaktadır.
Bel soğukluğu ve kadın hastalıkları için; 1 adet soğan suda haşlanır. 1-2 parça sarıkök (zerdeçal) toz edildikten sonra, soğanla iyice karıştırılır. Bu karışımdan her gün 1 tatlı kaşığı alınır ve bir gazl

soğan

soğan

ı beze konularak, torba şeklinde hazneye konur. Her gün değiştirilir.
Yumurtalık iltihabı için; 2-3 adet soğan haşlanır. İyice dövülür. Zeytinyağı ile karıştırılır. Merhem gibi olunca, bir bezin üzerine serilir. Kasıklara konur. Bu formül erkeklere uygulanırsa, meninin gelmesini sağlıyormuş.
Arı ve böcek sokmalarında; Arı ya da böceğin soktuğu yerdeki iğneyi çıkardıktan sonra, taze kesilmiş bir soğanla 10-15 dakika kadar kuvvetlice ovulur. Soğan şişmeyi ve kaşınmayı önlemektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ