Kadın, Gebelik, Yemek Tarifleri, Güzellik ve Bakım

Sorgum

  • 17 Haziran 2010
  • 6.259 kez görüntülendi.
Sorgum

Sorgum (Sorghum bicolor)

Sorgum aslında, buğday ve kızıl buğday gibi bir ottur. Sorgumun birçok türü ve kırması bulunmaktadır ama Birleşik Devletler’de sorgum tek bir tür olarak sınıflandırılmaktadır: Sorghıım bicolor İki çeşit sorgum bulunmaktadır: Tahıl(şekersiz) ve tath(şekerli) sorgum. Sorgum genellikle yemlerde; kuskus, un, lapa, şerbet ve şeker gibi yemeklerde ve alkollü meşrubat üretiminde kullanılmaktadır. Ucuz olması ve dünyadaki birçok bölgede kolay yetişmesi nedeniyle sorgum dünya çapında çok yaygındır, bu özellikler onu dünya açlığı ile savaşmada ideal bir araç konumuna getirmektedir. Mısır gibi sorgumda yakıtlı arabalarda etil alkol olarak kullanılabilir. Şu anda Birleşik Devletler üretilen yüzde on iki sorgum etil alkol olarak kullanılmaktadır ve bu miktarın enerji krizlerinde daha da artması beklenmektedir.

Sorgumun kuzeydoğu Afrika da 2000 yıl önce ortaya çıkmış olabileceği düşünülmektedir. Bazı inanışlara söre vahşi sorgum 8000 yıî önce Orta Doğuda yetişmekteydi. Sorgum Amerika’ya kolonicilik dönemde getirilmiştir; göçmenler sorguma “tavuk mısın” olarak başvurmuştur. Tatlı sorgum(sorgo) Amerika’ya 1850’de Çin tarafından tanıtılmıştır; sore;onun anavatanının Mısır oldumu düşünülmektedir Birleşik Devletler’de sorgum öncelikle çiftlik hayvanlarının besini olarak kullanılmaktadır. Hindistan’ın birçok bölgesinde sorgumdan yapılan bhakrı (mayasız ekmek) diyetlerde başlıca üründür.

Sorgum Nerede Yetişir?

Yılda altı milyon ton sorgum yetişmektedir ve ana üretici Afrika’dır, onu Kuzey Amerika ve Asya takip etmektedir. Birçok sorgum şerbeti Birleşik Devletlerdin güneyorta ve güneydoğu bölgelerinde üretilmektedir.

Sorgum nıyasm, B2 vitamini, tiyamm, kalsiyum, demir, fosfor ve potasyum gibi mineral ve vitaminler bakımından iyi bir kaynaktır. Sorgumun kepek katmanlarında kalp hastalıkları ile savaştığı bilinen proanthocyanidin, 3 deoxyanthocyanin, fenolik asit, bitki sterolü ve polıcosanol gibi yüksek oranda fotokimyasallar barınmaktadır. Sorgum lif bakımından zengindir ve sorgumun çeşidine bağlı olarak lif bileşimi porsiyon başına 9 ileli grama çıkabilir.
Kalp Sağlığı: Sorgum kalp hastalıkları ile savaşabilen ve kolesterolü düşürebılen fenolik bileşimler, bitki sterolleri ve policonasol fotokimyasallar bakımından iyi bir kaynaktır. Dört hafta süresince diyetine eklenen sorgum erkek hamster üzerinde LDL kolesterol seviyesini düşürmüştür ve kolesterol emilimim değerlendirmiştir.

sorgumÇolyak  Hastalığı: Sorgum genellikle buğday, çavdar ve arpada bulunan glütenli proteinlerden yoksundur ve bu yüzden çölyak hastalığı ya da glüten hassaslığını tanımlamada güvenli olarak kabul edilmektedir.
Seçim  Ve  Saklama:
• Sorgum tahıl, un, şerbet ve şeker olarak satılabilir. Aynı zamanda sorgum çeşitli kahvaltılık gevreklerin içindede bulunabilir. Sorgum ununu hava geçirmez kaplarda saklayın. Buzdolabında aylarca muhafaza edilebilirsiniz.
Hazırlama  Ve  Servis  Önerileri:
Sorgum kabaca işlenmiş olabilir ve lapa, pelte ya da ekmeklerde buğday unu ile karıştırmada kullanılabilir.
• Lezzetini ya da görünüşünü değiştirmeden lif bileşimini yük seltmek için tariflere ekleyin. Sorgumun az bir tadı olduğun dan bütün tariflere eklenebilir.
Servis: 12 * Hazırlama ve Pişirme Süresi: 60dk
Bu tarif 6 adet enerji deposu yiyecek içerir
Malzemeler:
1 kâse sorgum unu
2 kâse köpüğü alınmış süt
1 kâse patates nişastası
1/4 kâse kanola yağı
1/3 kâse un
4 kâse elma sosu
2 kâse toz şeker
2 kâse meyve marmelâdı(portakal)
1 yemek kaşığı kabartma tozu
1 çay kaşığı vanilya özü
1 1/2 çay kaşığı xanthan macunu
2 kâse kuru yabanmersini
1 çay kaşığı tuz
Fırını önceden 375 derecede ısıtın. Teflon çörek tepsisini hazırlayın. Büyük bir kâsede vabanmersîni dışındaki bütün malzemeleri karıştırın. Düşük ayarda bütün malzemeleri yavaşça karıştırın, sonra hızı orta dereceye getirin ve tamamen karışana kadar çırpın. Yabanmersinini ve cevizleri ekleyin. Hamuru’çörek tepsisine aktarın. 20 dakika ya da çörekler güzelce kızanp dokunduğunuzda sert olana kadar fırında pişirin. Fırından alın ve 5 dakika tepsinin içinde soğutun. Çöreklerin soğumasını tamamlamak için başka bir yere aktarın.
Besin Öğeleri
Kalori: 230; Toplanı yağ: 6g; Doymuş yağ: 5g; Kolesterol: 30mg; Sodyum: 340mg; Toplam karbonhidrat: 44 mg; Lif: ig; Şeker: 22 g; Protein: 2e.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ