Yaşlı Annelerde Riskli Gebeliklerle İlgili Kaygılar

  • 1.695 kez görüntülendi.

Yaşlı Annelerde Riskli Gebeliklerle İlgili Kaygılar

Artık birçok kadın otuzlarında veya kırklarında hamile kalıyor ve bu kişilerin çoğunda gebelik sorunsuz geçiyor. “Artık ellilerinin başlarında olan kadınların bile rutin ve normal hamilelikler geçirmesi beklenmektedir.” diyor yüksek risk kadın doğum uzmanı ve tıbbi genetikçi Dr. Ronald J. Wapner.

Buna karşın, 35 yaşın üstündeki kadınlarda, biraz daha yüksek fötal kromozom anormallikleri riski bulunmaktadır. Ayrıca bu kişiler, daha önceden doğum kusuru bulunan veya Down sendromu gibi bir kromozom bozukluğu bulunan çocuklara sahipseler, riskleri daha yüksektir, diyor Dr. Wapner.

Siz de bu profile uyuyorsanız, hamileliğe karar vermeden önce özel risk noktalarını değerlendirmek için bir genetik uzmanına görünün. Hamile kaldığınızda, 10. haftada veya sonrasında korionik villus örnekleme (CVS) testi veya dördüncü ayınızda bir amniyosentez prosedürü gibi ilave taramalar yapmayı isteyebilirsiniz.
İşte, daha yaşlı kadınların karşılaşabilecekleri diğer bazı konular:
Diyabet.
Vücut, hamilelik sırasında anti-insülin hormonları üretir ve bunun sonucunda hamilelik diyabeti adı verilen geçici bir durum oluşabilir. Ayrıca, önceden var olan diyabeti de kötüleştirebilir.
40 veya üstü yaşlarda olan kadınların hamilelik diyabeti geliştirme oranı yüzde 7 iken, yirmili yaşlardaki kadınlarda bu risk yüzde 1.7’dir.
Kontrolsüz kan şekerinin neden olabildiği komplikasyonlardan -normalden iri bir bebek gibi kaçınmak için, bir beslenme veya doğum öncesi uzmanından beslenmeyle ilgili tavsiyeler aldığınızdan emin olun.

Yüksek tansiyon.

Yaşlı Annelerde Riskli Gebeliklerle İlgili Kaygılar

Yaşlı Annelerde Riskli Gebeliklerle İlgili Kaygılar

Hipertansiyonunuz varsa, hamile kalmadan önce kontrol altına alınması önemlidir, diyor Dr. Wapner. Hamileyken kalbiniz daha fazla kan pompaladığı için, ilk seferde yüksek tansiyon geliştirebilirsiniz. Preeklamsi adı verilen ve cenini kan akışından mahrum edebilen ciddi bir komplikasyondan uzak durmak için fazladan istirahata ihtiyacınız olacaktır.

Erken doğum ya da düşük kilolu bebekler.

Daha yaşlı anneler arasında her iki duruma da sık rastlanır çünkü bu kişilerin ikiz ya da üçüz taşıma ihtimali daha yüksektir. Ayrıca, yüksek tansiyon gibi anneye ait bir hastalık yüzünden preterm doğumlar15 da mevcuttur. Kontrolsüz kan basıncı veya sağlıksız bir yaşam tarzı da erken doğum ve düşük kilolu bebek riskini artırabilir.

Tekrarlanan düşükler.

Bir bebeği kaybetmek, vücudunuzun genetik anormalliklerle başa çıkma yolu olabilir. Bir kadın yaşlanırken, düşükler daha sık gerçekleşir. Bunun nedeni, hamileliğin daha fazla genetik anormalliklerinin olmasıdır. Bu, düzensiz şekillenmiş üreme organlarının, bir hormon dengesizliğinin veya bir bağışıklık sistemi bozukluğunun işareti olabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Kadın sitemap Kadın Kadın Yandex.Metrica