Kadın, Gebelik, Yemek Tarifleri, Güzellik ve Bakım

Acai

  • 10 Nisan 2010
  • 5.265 kez görüntülendi.
Acai

Acai

4 parçalık Acaideki antioksidan kapasitesi veya “ORAK”
değerinin 6576 olduğunu biliyor muydunuz? Bu çay üzümü9 çiîek toplamından fazladır.
Hikâyesi Nedir?
Acaı (okunuşu asayi) taneleri, Brezilya’daki Amazon nehirleri­nin havzalarında yetişen bir palmiye türünden elde ediliyor. Kendine özgü bir tadı var yabani böğürtlen gibi ama biraz bitter çikolataya benzer tadı var hımm! Büyüklüğü çay üzümüyle neredeyse aynı ve yüzde doksan beşi çekirdekten oluşuyor. Acai ümnleri için, meyvenin çekirdekleri, sadece kabuğu kalacak şekilde çıkarılıyor.

Acainin Tarihi
Amazonda acai palmiyeleri İsviçre’nin yansına eşit bir alam kaplıyor. Acai, Amazon

Acai

Acai

Nehri toplulukları için en önemli yiyecek hammaddesidir, içecek olarak servis ediliyor ve diğer kültürlerde ek­mek veya pirincin olduğu gibi, orada bu meyve yemeğin en önemli parçasıdır. Brezilya’daki Belem şehrinde sütten çok bu meyvenin su­yu içiliyor1.3 milyonluk nüfus içinde, günlük tahmini 200.000 litre acai suyu tüketiliyor.
Acai Nerede Yetişir?
Acaı Brezilya’nın Amazon yağmur ormanlarına özgüdür ve meyvenin ticari üretimi büyük ölçüde Belem şehrinin yakınında yapılıyor.

Neden Acai Yemeliyim?
Bir meyveye göre şaşırtıcı şekilde, kalorinin çoğu yağdan ge­liyor: dört parçalık saf acai yaklaşık 100 kalori ve altı gram yağ içe­riyor. Ama, enfeksiyon giderici omega-9 yağı açısından zengindir ve çok az şeker içerir. Acai önemli yağ asitleri, demir, kalsiyum, lif, A vitamini ve daha başka antıoksidanlar içeriyor.
Bilim adamları acainin sağlığa birçok yaran olduğuna inanılan özel bir bitki kimyasalı grubu olan antosiyanm bakımından zengin olduğunu keşfetti. Hatta acai eşit ölçüde üzüm sirkesinde bulunan­dan on kat fazla antosiyanin içeriyor. Acaideki antosiyanin, bu şaşır­tıcı küçük meyvede bulunan toplam antioksidanların sadece yüzde onunu oluşturuyor.
Ayrıca acai, kolesterolü düşürdüğü, iyi huylu prostatik büyü­meyle (şişmiş prostat) alakalı bulguları tedavi ettiği, bağışıklık siste­mim fiziksel stresten korumaya yardım ettiği bilinen bir bitki bileşeni olan sterolü içeriyor.

Doğal ilaçlar
Cinsel Performans:
Guarana şurubuyla karıştırılmış
acai Brezilya’da popüler bir içecektir. Bu karışımı içmenin rapor edil­miş faydalarından biri cinsel performans artışıdır.

Tam Bir Hayat Kurtaran!
Kanser: Florıda Üniversitesi araştırmacıları, bir deney tüpü çalışmasından faydalanarak, acainin içinde, hücre üremesini büyük ölçüde azaltan ve apoptosisi arttıran (programlanmış hücre ölümü) güçlü bir antioksidan bileşen keşfettiler.
Acai ile İlgili İpuçları

Seçim Ve Saklama
• Acai; meyve suyu, donmuş meyve içi, şişelenmiş yoğun meyve suyu ve toz halinde, birçok doğal besin mağazasında ve mar­kette hazır satılıyor Çok dayanıksız olmaları nedeniyle, taze acai sadece Brezilya’da mevcuttur.
Acainin antioksidanlarını ve o güzel mor rengini saklayan pas­törize ürünleri bulmaya çalışın.

Hazırlama Ve Servis Önerileri
Isıtmak acainin bazı antioksidanlarını azaltabilir.
• Acai sos ve reçel yapmak için kullanılabilir.
• Meyve içi; yoğun meyve sularına, içeceklere, yoğurda, tahıl gevreğine eklenebilir veya tek basma yenilebilir.

Brezilya Usulü Acai Kâsesi
Royce Gracie
Şems:2 adet
• Hazırlama süresi: 5 dakika
Royce Gracie jiju-jitsu sporunda (Japon güreşi) uluslar arası bir yıldız ve yüksek performans için acai kullanımı açısından uzun bir ai­le tarihi var. Royce’un dedesi Carlos, Brezilya’nın ilk jiju-jitsu oku­lunu açtı ve acaiyi kendi diyetine ve öğrencilerinin diyetine uzun yıl­lar önce dâhil etmeye başladı. Ailem bu tarifi yoğurt, dondurma, krep ve daha birçok şeyle birlikte yemeyi seviyor. Bu tarif 4 adet enerji de­posu yiyecek içerir.

Malzemeler:
2 100 gramlık pakette orijinal acai özü
1 organik muz
1 çay kaşığı organik bal
120 mi organik elma suyu

Hazırlanışı:
Bütün malzemeleri koyulaşmcaya kadar mikserde karıştırın. Gü­zel tat vermesi için üstüne meyveli tahıl gevreği ve içine koyduğunu za ek olarak yine bal koyun.

Besin Öğeleri:
Kalori: 190; Toplam yağ: 5gr. ; Doymuş yağ oranı: Igr. ; Koleste rol: Omg. ; Sodyum: lOmg. ; Toplam karbonhidrat: 44gr. ; Lif: 2gr.; Şe ker; 34er. ; Protein: 3er.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ