Kadın, Gebelik, Yemek Tarifleri, Güzellik ve Bakım

Ananas

  • 12 Nisan 2010
  • 11.714 kez görüntülendi.
Ananas

Ananas (Ananas comosus)
Makina Çekirdeği

1901 de konserve ananas satılmasına rağmen mühendis Henry Ginaca 1911 de dış kabuğunu, iç çekirdeğini ayırabilen ve 100 ananası sadece altı saniyede bitiren bir makine yapmadan önce ananasın bu kadar geniş çapta mevcut olmadığını biliyor muy­dunuz?

Ananasın Hikâyesi Nedir?
Ananasın ne çam ağacı ne çam kozalağı ne de elmayla hiçbir il­gisi yoktur. Bromeliacea ailesinin tek yenilebilen üyesi ananastır. Ay­nı zamanda Nanas ve Pina olarak da bilinen ananasın yetişmesi için on sekiz ay gerekir. Diğer ananasların tepelerinde yetişmeli ve sadece olgunlaştığında hasat edilmelidirler. En rağbet gören türleri Düzgün Cayenne, Kırmızı İspanyol, Kelle Şeker ve Golden Supreme’in diğer türlerden daha tatlı altın sarısı eti bulunmaktadır.

Ananasın Tarihi
Ananas güney Brezilya ve Paraguay’ın yerlisidir. “Ananas” adı meyvenin çam kozalağı ve elma arasında bir şeye benzediğini düşü­nen Avrupalı kâşiflerden gelmiştir. Christopher Columbus Karayip Adalarında 1493te keşfettikten sonra ananası Avrupa’ya tanıtmıştır.

Ananas Nerede Yetişir?

Ananas

Ananas

Hawaii’nin yanı sıra ananas aynı zamanda Kosta Rika, Hondurus, Brezilya, Meksika, Dominik Cumhuriyeti, El Salvador, Ekvator, Nikaragua, Filipinler, Tayland ve Çin’de de yetişmektedir.

Neden Ananas Yemeliyim?
Ananaslar C vitamini, B6 vitamini, manganez ve bakır açısından iyi kaynaklardır Aynı zamanda bromelain adında enfeksiyona karşı özelliklen olan bir sjud sindirim enzimleri içerirler.Ananas kabuğu nasırları yumuşatmada ve ölü deriyi parçalama da etkili olabilir. Belki de bu protein sindirim enzimi olan brome Iainın aktivitesinden dolavıdır. Ancak bu hususta hiçbir araştırma için üretilmiştir.Ananası kapsayan birçok araştırma ananasta doğal olarak bulu nan protein sindirim enzimi olan bromelain’e odaklanmıştır.

Brome lain özellikle şunları içermektedir:
Kötü hücre ve tümörlerin gelişmesini önlemek
• Trombosit yığılmasını engellemek
• Fibrinolitik aktiviteler
• Enfeksiyon karşıtı eylemler
• Deri temizleyici özellikler
• Hacların emilimini geliştirmek (amoksisilin)
“Alternatif ilaçların babası” olarak farz edilen Dr. Andrew Weil bromilainin sert zedelenmeler, hematomas üzerinde etkili bir tedavisi olduğunu söylemektedir. Acıyı ve sisliği azaltarak varalarm iyileşmesini destekler.

Bromelain ile ilgili şunları söylemiş;
Cerrahi müdahale sonrası siskinlisi azaltır.
• Sinüzitle ilgili bulguları hafifletir.
• Antibiyotik ve tryspinlerle (bir tür enzim) birleştirildiğinde idrarla ilgili enfeksiyonların bulguların? kontrol etmeye yardımcı olurlar. s Romatoid arteritin bulgularını hafifletmeye yardım edebilir.
Birkaç klinik denemenin sonucu bromelainin kan sulandırıcı olarak hareket ettiğini ve anjin ile thrombophlebitis bulgularını rahat­lattığını göstermiştir.

Kanser  Önleme: Cornell Üniversitesi besin bilim adamları ananas yemenin msanlarda ki mtrozamm (potansiyel kansorejen) oluşumunu indirgediğini saptamıştır.
Ananas ile ilgili ipuçları

Seçim Ve Saklama: Ağırlık bakımından ağır olan, yumuşak lekeleri ve zedelenme­leri olmayan ve sapın sonunda tatlı kokusu olan ananasları se­çin,
1 Konserve ananasların çoğu kendi suyunu içermektedir bundan dolayı ağır ya da neredeyse “hafif şurup”lu çeşitleri satın alma­nıza çerek voktur.Oda sıcaklığında bir ila iki güne kadar ya da plastik poşetler ile buzdolabında üc ila bes güne kadar saklanabilirler.
Eğer ananas çoktan kesilmiş ise hava geçirmez kaplarda kendi suvunun bir miktarı ile taze kalabilir.

Hazırlama  Ve Servis  Önerileri:
• Ananası hazırlamak için ilk önce tabanını ve tepesini bir bıçak ile keserek alın. Sonra çeyreklere bölün, çekirdeğini çıkarın ve etinden kabuğunu kadar çeyrekleri dilimlere bölerek meyveyi kabuğundan ayırın.
Ananas çekirdekleri de mevcuttur. Ananas suyu birçok salamura için başlangıç noktasıdır. Bromlainlerin protein sindirim özelliklerinden dolayı ananas suyu
harika bir et vumusatıcısıdır. 8 Ananas meyve salatalarına, özellikle diğer tropikal meyvelerle
beraber harika bir ektir. e Ananas suyu ve maden sodası birleşimi serinletici bir içecek
varatır.Izgara Ananas ve Meselim Yeşillikleri ile Acı Dana Eti Filetosu Şef Dave Hamim
Servis: 4 kişilikHazırlama ve Pişirme Süresi: 35dk.Bu tarif 12 adet enerji deposu yiyecek içerir.

Malzemeler:
1/4 kâse kırmızıbiber, küp şeklinde Vı çay kaşığı taze sarımsak kıyılmış doğranmış 2 adet yeşil soğan, küp şeklînde doğranmış kâse yeşil biber, küp şeklinde doğranmış 1 çay kaşığı kişniş, kıyılmış kâse kırmızı soğan, küp şeklinde doğranmış 2 çay kaşığı pul biber 2 çay kaşığı kimyon 1 kâse taze ananas, küp şeklinde doğranmış
(kalan ananası ayırın) 3 yemek kaşığı üzüm sirkesi 2 çay kaşığı taze zencefil, kıyılmış

Fileto  İçin  Malzemeler:
450 gr sığır eti filetosu
3 kâse meselim yeşilliği 1 çay kaşığı sızma zeytinyağı
2 çay kaşığı pul biber,tuz ve biber tat için ananas dilimleri

Hazırlanışı:
Acı sos için bütün malzemeleri karıştırın ve bir kenarda bekletin. Izgara ısınırken acı sosu hazırlayın. Bir miktar zeytinyağı ile filetoyu ovun. Tuz ve biber ile çeşnilendirin. Pul biber serpin. Kalan ananası kalınlığında dilimlere bölün. Sığır eti filetosunu her iki tarafını da orta ısıda yaklaşık 10 ila 12dk kızartın. Sığır eti ızgarada olurken ananas dilimlerini de ızgarada kızartın. Ananasları ve sığır etini alın ve yaklaşık 5dk dinlenmeye bırakın.

Tabak  İçin:
Mesclun yeşilliklerini yerleştirin. Yeşilliklerin üzerim ananas dilimlen ile kaplayın. Çapraz olarak sığır etlerini koyun ve tabağın ortasını ızgaralanmış ananas ile kaplayın. Dilimlenmiş filetonun üze­rine acı sosu koyun.

Besin  Öğeleri:
Kalori: 350; Toplam yağ: llgr; Doymuş yağ: 3,5gr; Kolesterol: 105 mg; Sodyum: 240mg; Toplam karbonhidrat: 27gr; Lif: 3gr; Şeker: 21gr; Protein: 36gr.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ