Kadın, Gebelik, Yemek Tarifleri, Güzellik ve Bakım

Biberiye

  • 02 Mayıs 2010
  • 6.276 kez görüntülendi.
Biberiye

Biberiye

Blberİye(Rosmarinus officinalis)
Biberiyenin uzun ömürlülükle ilgisi olduğunu biliyor muy­dunuz? Çokta şaşırtıcı değil, bazı bitkilerin aynı konumda otuz yıl boyunca hayatta kalabildiği bilinmektedir.
Biberiyenin Hikâyesi Nedir?
Biberiye daima yeşil kalan iğneleri andıran yaprakları ile nane ailesine mensup bir ottun Hem yemeklik hem de süs olarak kullanılan birçok çeşidi vardır ama en yaygm yemeklik biberiyeler “Tuscan ma­visi”, “Jessup” ve “Baharat Adaşındır. Biberiye ismi çoğunlukla deniz kenarında yetişen biberiyeler için “denizin şebnemi” anlamına gelen bir Latin kelimesi rosmarinus’dan türemiştir. Yemeklere lezzet kat­mak için kullanımının yanı sıra biberiye kozmetiklerde, dezenfek tanlarda, şampuanlarda, ot ilaçlarında ve kurutulmuş kokularda kulla­nılmaktadır. Biberiyenin yağı tepesindeki çiçeklerin damıtılmasından ya da sapından ve yapraklarından elde edilmektedir Yaklaşık 45 kilo biberiye çiçeğinden 2 kilo kadar yağ elde edilmektedir.
Biberiyenin tarihi
Biberiye Akdeniz bölgesinin yenisidir. Birçok kültür biberiyeyi aşk ve sadakat sembolü olarak görmektedir. Gelinler evlilik törenleinde sık sık biberiye tacı takmaktadırlar. Törene katılan misafirlere de aşk ve bağlılık sembolü olarak biberiye dalı verilmektedir. Biberi­ye aynı zamanda cenaze törenlerinde ve diğer dini törenlerde de tütsü olarak kullanılmaktadır.
blank
Biberiye Nerede Yetişir?

Fransa. İspanya, Türkiye ve Birleşik Devletler, özellikle Kali forniya, ana biberiye üreticileridir.
Biberiyede bulunan antioksidan faaliyeti ile beraber yüksek mik­tarda polifenolik bileşimler oksitlenmeyi ve bakteriyel gelişimi engel­lemektedir.
Biberiye çayı baş ağrılarını rahatlatmak için sık sık kullanılmak­tadır. Eski zamanlarda biberiye filizleri “kötü ruhları” ve kâbusları savuşturmak için kullanılırdı. Yastığın altına yerleştirilen filizlerin rahat bir uykuya neden olacağı söylenmektedir. İspanya ve İtalya’da birçok kişi Meryem Ana’nın barınmak için biberiye çalılarının arasına saklan­dığına inanmaktadır. Biberiye kokusunun hafıza uyarıcı olduğuna inanılmaktadır. Bazı ülkelerde hastaların yataklarının başucunda ve bazı Fransız hastanelerde biberiye yakılması bir gelenektir; biberiye havayı temizlemesi ve enfeksiyonu önlemesi için ardmç ile beraber yakılmaktadır. Biberiye güvelerin giysilere istilasını caydırmak için sık sık kullanılmaktadır.
Kanser: Biberiye özünün gama ışınlarına (radyasyon) maruz kalmış insan kanında koruyucu etkisi bulunmaktadır. Biberiye aynı zamanda bazı kanserleri önlemeye yardımcı olabilen güçlü antimutajenler göstermektedir. Albino faresi on beş hafta biberiye özü ile bes­lenmiştin Tedavi edilen hayvanda papillom boyutu ve sayısı azalmıştır. Bir hücre çizgisi çalışması biberiyedeki esas polifenoî antioksıdam olan camosıc asidin D vitamini ile birleştirilmesi sonucu hücre ayrımını arttırdığım ve insandaki kan kanseri hücresinin sıçramasının engellendığmi saptamıştır.
Bakterileri  Gelişimini Önleme: Biberiye yağının E. Coli bakterisine karşı oldukça etkili olduğunu ve besinlerdeki bazı bakteriyel gelişimin oluşumunu engelleyebileceğini saptanmıştır.
Akciğer  Korunması: Dizel gazına maruz kalan farelerin biberiye özü ile tedavisinde tedavi edilmeyenlere oranla akciğer en­feksiyonunda önemli ölçüde azalma saptanmıştır.
Biberiye İle ilgili İpuçları
Biberiye kurutulmuş, yağ ya da taze hallerde mevcuttur. Taze olanı daha çok tercih edilmektedir, çünkü kurutulduktan sonra lezzetinin çoğu kaybolmaktadır.
Hazırlama  Ve  Servis  Önerileri:
* Taze ve kuru yapraklar çoğunlukla Akdeniz geleneklerinde yemeklere tat katmak için kullanılmaktadır.
• Biberiye kümes hayvanları, kuzu, balık, pirinç yemekleri, çor
balar ve sebzelerde çeşni olarak kullanılmaktadır.
Biberiye Sarımsak ve EnginarFasulye Şöleni
Dave Grotto Servis: 8 kişilik
•Hazırlama süresi: 20dk
Bu tarif 9 adet enerji deposu yiyecek içerir.
Malzemeler:
1 kâse enginar kalbi
1 yemek kaşığı acı sos
1 kâse beyaz fasulye
Vj kâse yağ içinde güneşte kurutulmuş
V2 kâse soğan, doğranmış ve durulanmış domates
1/8 kâse sızma zeytinyağı
1 çay kaşığı limon çeşnisi
2 diş sarımsak, kıyılmış
1 yemek kaşığı taze sıkılmış limon suyu
1 çay kaşığı taze biberiye filizi
Tat için tuz ve doğranmış kırmızıbiber
Hazırlanışı:
Bütün malzemeleri mutfak robotuna koyun ve yaklaşık 30 sani­ye ya da iyice karışana kadar karıştırın. Acı olmasını istiyorsanız kır­mızıbiberi ekleyin. Kereviz sapmm üstünde kepekli krakerler ile ya da sandviç şöleni olarak servis yapın.
Besin Öğeleri:
Kalori: 90; Toplam yağ: 4g; Doymuş yağ; 5g; Kolesterol: Omg; Sodyum: 290mg; Toplam karbonilidrat: lig; Lif: 2g; Şeker: 2g; Pro­tein: 4e.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ