Kadın, Gebelik, Yemek Tarifleri, Güzellik ve Bakım

Biber

  • 29 Nisan 2010
  • 5.476 kez görüntülendi.
Biber

Biber (Capsicum)
Kırmızı ve yeşil dolmalık biberlerin aynı olduklarını biliyor muydunuz? Kırmızı dolmalık biber yeşilin olgunlaşmış halidir ama iki kat C vitamini ve on bir kat daha fazla betakaraten içer­mektedir.
Biberlerin Hikâyesi Nedir?
Biberlerin Capiscum şemsiyeleri tatlı dolmalık biberden (kır­mızı, sarı5 yeşil ve mor) acı kırmızıbibere kadar birçok çeşit barın­dırır. Acı biberlerin birkaç çeşidi vardır ve her biri lezzet, acılık yo­ğunluğu bakımından farklıdır. Biberin acısının yarattığı sızı diye adlandırılıp ağız ile boğaz içerisinde ki acı reseptörlerini uyarmasından meydana gelmektedir. Capsaicin başlıca capcaicinoıddır ve biberlerde çeşitli seviyelerde bulunmaktadır. Kimyacı William Scoville biberlerdeki capsaicin miktarına bakarak acı sıralaması ölçeğini geliştirmiştir. Habanero çeşitleri 350,00Q5lere çıkarken dolmalık biberlerin sıralaması sıfırdır(capsaicin yok). Genel olarak acı biberler daha yumuşaktır çünkü boyutlarına orantılı olarak daha az tohum ve beyaz zar (biberin en acı yeri) içerirler. Birçok biber çeşidi kuru. taze ve konserve olarak bulunmaktadır

Biberlerin Tarihi
6000 yıl önce Orta ve Güney Amerika’da biberlerin kökeni buUmmuştur. Kristof Kolomp 1493’de biber tohumlarım ispanya’ya seri getirmiştir.
Biberler Nerede Yetişir?
Çin, Türkiye, ispanya, Romanya, Nijerya ve Meksika dolmalık biberlerin ana üreticileridir. Hindistan, Meksika, Endonezya, Çin ve Kore acı biber üretiminde liderdir.
Neden Biber Yemeliyim?

Biber

Biber

Biberler C vitamini bakımından zengin, betakaraten ve B vita­mini bakımından da ıyı kaynaklardır. Aynı zamanda iltihap azaltıcı fotokimyasal flavonoidler ve capsaicinoidler içerirler.
Soğuk ayaklarınızı her bir çoraba bir tutam Arnavut biberi koya­rak ısıtın. Boğazınız ağrırken yutmak isteyeceğiniz son şeyin acı bi­ber olduğunu düşünebilirsiniz ama Arnavut biberinin iltihabı önleyi­ci etkileri belki de ağrıyı yatıştırabilir.
Cilt  Kanseri: Acı capsaicinoidlerin yanı sıra diğer capsoicinoidler de sağlığa yararlıdırlar. Fareler üzerinde ki bir çalışmada tatlı biberdeki capsiatenin deri kanseri hücrelerinin ölümüne (apoptosis) neden olduğu gözlemlenmiştir.
Prostat  Kanseri: Prostat kanserli farelere yedirilen kır­mızıbiberde bulunan capsaicinin negatif ve pozitif androj en prostat kanseri hücreleri üzerinde çoğalmayı önleyici etkileri bulunmaktadır.
Kireçlenme: El kireçlenmesi için değerlendirilen on yedi tedavi çalışma kolundan sadece altı tanesi araştırma kanıtmca des­teklenmiştir. Güncel capsaicin (acı biberde ki fotokimyasal) kremi de bunlardan biridir.
Seçim  Ve  Saklama:
• Dolmalık biberlerin çeşitli renklen bulunmaktadır.
1 Gergin derili ve sert biberlen seçin,
1 Yıkanmamış dolmalık biberleri plastik poşetler içerisinde buz­dolabında muhafaza edin. Yaklaşık bir hafta taze kalacaklardır. Tatlı biberler beyazlamadan dondurulabilirler.
1 Yeşil dolmalık biberler sarı ve kırmızılardan daha uzun süre ta­zeliklerini korurlar.
Hazırlama  Ve Servis  Önerileri:
• Biberlerin başını kesin ve tohumlarım alın.
1 Kabuklan siyahlaşana kadar közieyin. Tekrar kapatılabilen po­şetlerde 15 dk buharını salıvermesi için bekletin. Biberleri po­şetten çıkarın ve kabuklarını “Kazıyın. Sapını ve tohumlarını çı­karın.
• En sevdiğiniz sosa ya da mezelere tatlandırmak için Arnavut
biberi katın. ‘ Tütsülenmiş tatlı dolmalık biberler sandviçlere lezzet katar.
• Biraz Serrano biberi doğrayın ve doğranmış domates, soğan, sarımsak ve yeşilbiberin içine lezzetli bir salsa sosu için ekleyin. Kepekli Zahtar Pidesi üstünde Kırmızı Biberli Nohut
Dave Grotto
Servis: 8 kişilik • Hazırlama ve Pişirme Süresi: 15 dk
Zahtar susam tohumu, sumak ve kekikten yapılan Orta Doğu çeşnisıdir. Yapılması kolaydır fakat özel marketlerden satm alınması daha kolaydır.
Bu tarif 5 adet enerji deposu yiyecek içerir.
Nohut Malzemeleri:
1 konserve nohut, süzülmüş
2 diş sarımsak
1/3 kâse susam , susam tahini 3 kâse(l büyük)közlenmiş kırmızıbiber 2 yemek kaşığı sızma zeytinyağı
Zahtar  Pide  Malzemeleri:
2 yemek kaşığı zcıhtar
2 kepekli pide
1 çay kaşığı sızma zeytinyağı
Hazırlanışı:
Kırmızıbiberleri alevde közleyin. Siyah kabuklanın kazıyın. Çe­kirdeklerim çıkann. Orta büyüklükte parçalara kesin. Kırmızıbiber ve diğer malzemelerle mutfak robotunda krema haline gelene kadar karıştırın. Bir kenara koyun. Pide ekmeklerinin üzerine zeytinyağı sü­rün. Pidenin üzerine boica zahtar serpin. Esmerleşene kadar kızartın. Üçgen parçalara bölün ve nohutla beraber servis yapın.
Besin Öğeleri:
Kalori: 210; Toplam yağ: llgr; Doymuş yağ: l,5gr; Kolesterol: Omg; Sodyum: 90mg; Toplam karbonhidrat: 22gr; Lif: 5gr; Şeker: lsr; Protein: 7er.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ