Kadın, Gebelik, Yemek Tarifleri, Güzellik ve Bakım

Böbrek Nakli Olan Hamile Kadınlar.

  • 06 Haziran 2010
  • 4.483 kez görüntülendi.
Böbrek Nakli Olan Hamile Kadınlar.

Böbrek Nakli Olan Hamile Kadınlar.

Böbrek nakli olmuş ve gebe kalmış hastalara yaklaşım nasıl olmalıdır? Bu hastalar ne gibi riskler taşırlar?
Böbrek nakli geçirmiş kadınlarda gebelik döneminde preeklampsi (gebelik zehirlenmesi) görülme ihtimali %33’tür. Bu gebelerde erken doğum ihtimali artar ve bebeklerde gelişme geriliği görülür. Bu gebeler çok yakın takip edilmeli ve gerekirse gebelik dönemim hastanede geçirmelidir.

Gebelik ve üriner sistemde reflü
Üriner sistemin yapısı gebeliğin başlangıcıyla değişmeye başlar ve gebelik boyunca devam eder.
Mesane kapasitesi, esnekliği ödem ve kızarıklıktan dolayı azalır, buna bağlı

Böbrek Nakli Olan Hamile Kadınlar.

Böbrek Nakli Olan Hamile Kadınlar.

olarak bakterilerin üremesine zemin hazırlar.
Gebelik sırasında fizyolojik dilatasyonun sonucu olarak üst üriner sistemde idrar birikmesine neden olur. Bu olaylar idrar akışında azalmaya böbrek ve üreterlerde idrar birikmesine mikroorganizmaların çoğalmasına zemin hazırlarlar.

Gebelik sırasında mesaneden idrarın geriye doğru kaçması bakterimi riskini artırır.
Yapılan araştırmalarda; idrarı geriye doğru kaçan (reflü) kadınlarda piyelonehit gelişme riskinin, reflüsü olmayanlardan daha fazla olduğu görülmüştür.
Küçük yaşta geçirilmiş reflü, böbrekte oluşan nedbe dokusunun varlığı ya da üriner sistem enfeksiyonuna eğilimin varlığı gebeliğin devamı için risk oluşturmaktadır.
Tekrarlayan reflüsü olan kız çocukları ergenlik çağma girdiklerinde böbrek hasarı riskinde artış meydana gelir.

Bunun için gelecek dönemlerde hamilelik sırasında oluşacak piyelonefrit riski için bu hastalara cerrahi düzeltme operasyonlan yapılmalıdır.
idrar kültürlerinde bakteriüri saptanan hastalar tedavi edilmezlerse bu hastaların yarıdan çoğunda böbrek enfeksiyonu gelişme riski vardır.
Hamilelerde en sık görülen ürolojik problem sık idrara çıkma ve idrar kaçırmadır. Utanma, çekinme gibi nedenlerle hamilelerin birçoğu bu durumu saklar.
Hamilelikte idrar kaçırma iki şekilde görülür.

Urge inkontinans:

Tuvalete gidene kadar idrar kaçırmadır. Mesane duvarının idrar yolu enfeksiyonları sonucunda hassaslaşması ile ortaya çıkar.
Stress inkontinans:
Öksürme, aksırma gibi karın içi basınç artırıcı hareketlerle idrar kaçırmadır. Mesane ile idrar yolu (üretra) arasındaki sfinkterin görevini yeterince yapamaması ile ortaya çıkar.

Gebelikte böbrekten geçen ve süzülen kanın miktarı dolayısıyla idrar miktarı artmaya başlar. Bu durum sık sık idrarın gelmesine ve çabuk sıkışmaya yol açar.
Büyüyen rahim idrar torbasını yukarıya ve geriye doğru iter. Ayrıca gebelikte progesteron hormonu artar. Progesteron hormonunun artışı mesane ile idrar yolu (üretra) arasındaki sfinkterin gevşemesine neden olur.

Hamilelik döneminde idrar yolları enfeksiyonları daha sık görüldüğünden mesane duvarı hassaslaşır, sıkışınca idrar meydana gelir.
Ayrıca aşırı kilolu kadınlarda, daha önce çok doğum yapmış veya 4 kilonun üzerinde bebek doğuran kadınlarda idrar kaçırma riski daha fazladır.
İdrar kültürü ve antibiyogram mutlaka yapılmalı ve idrar yolu enfeksiyonu var ise tedavi edilmelidir.

Hamilelik esnasında oluşan fizyolojik değişiklikler sebebi ile doğum sonrası 6 hafta geçinceye kadar diğer ürolojik tetkiklerin yapılması lüzumsuzdur.
Hamilelik sırasında cerrahi tedavi uygulanması gereksizdir. Hamilelik döneminde aşırı kilo alımı varsa doğum sonrası bu kiloların verilmesi önerilmelidir.
Bundan sonra idrar kaçırmalar devam ediyor ve enfeksiyon yoksa üroflovvmetri ve ürodinamik incelemeler, sistoskopik inceleme, idrar kaçırma tipini belirleyecek testler yapılıp idrar kaçırma tipine göre tedavi seçimi yapılmalıdır.

Hastalara işeme egzersizleri ve perine kaslarını çalıştırıcı egzersizler (Kegel egzersizleri) öğretilir. Bu egsersizlerle idrar kaçırma şikayetleri oldukça azalır. Doğum sonrası 6 hafta süreyle bu egzersizin yapılması sonraki problemleri engellemede çok faydalıdır.
Tüm bunlara rağmen şikayetler devam ediyorsa, ameliyat ile mesane ile idrar yolu (üretra) arasındaki bozulmuş anatomik ilişki düzeltilmeye çalışılır. Ameliyat sonrası başarı oldukça yüksektir

Kegel egzersizi nasıl yapılır?

Kegel egzersizleri çok kolay ve herkesin her zaman her yerde yapabileceği egzersizlerdir. Ancak hastaların bu egzersizleri doğru yapmaları için egzersiz yaparken hangi kaslarını kasmaları gerektiğini anlamaları ve bu hareketleri yaşamının ayrılmaz bir parçası ve alışkanlığı haline getirmeleri lazımdır.
Egzersiz yapacağınız kasları bulmak için vajeninizde bir tampon olduğunu hayal edin ve onun düşmesini engellemek için kaslarınızı sıkın. Kastığınız kaslar egzersiz yaptırmanız gereken kaslardır.

Bir diğer yolda idrar yaparken birden idrarınızı durdurmak için kaslarınızı kasın. Bu hareket Kegel egzersizidir. Bunu hangi kasları kasmanız gerektiğini anlamak için yapın. Kegel ekzersizini idrarınızı yaparken değil otururken, TV seyrederken, ütü yaparken vs. yapacaksınız. Eğer doğru yapmazsanız yarar yerine zarar görebilirsiniz.
Kegel egzersizlerine günde 3 kez 25 kasma hareketini yaparak başlayın, her kastığınızda 10’a kadar sayın ve her hafta kasma sayınızı 25’er kez arttırın. Dört hafta sonra günde 3 kez 100 kasma yapacaksınız. Bu oldukça iyi bir rakamdır ve hastalar tarafından rahatlıkla yapılabilir. Bu şekilde yıllarca Kegel egzersizleri yapabilirsiniz.

Gebelik ve idrar kaçırma

Büyüyen rahmin ve rahim içinde bebeğin büyüyen başının idrar torbası üzerine uyguladığı basınç, özellikle son aylarda idrar kaçırmaya (inkontinans) neden olabilir.
Bu rahatsız edici yakınma gülme, hapşırma, öksürme veya ağır yük kaldırma gibi durumlarda artabilir. Doğum sonrası genellikle kaybolur.

Öneriler

İdrar torbanızı sıkıştığınız her an boşaltın, yani sık sık tuvalete çıkın, hiçbir zaman içeride idrar bırakmayın.
İdrar kaçırma, idrar yaparken yanma veya kasık ağrısı ile birlikteyse; idrar yolu enfeksiyonuna da bağlı olabilir. Doktorunuzu bilgilendirin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ