Kadın, Gebelik, Yemek Tarifleri, Güzellik ve Bakım

Çilek

  • 14 Mayıs 2010
  • 5.455 kez görüntülendi.
Çilek

Çilekler (Fragaria)
Bir efsaneye göre çift çileğin yarısını karşı cinsten biriyle paylaşmak için koparırsan birbirinize âşık olacağınızı biliyor muydunuz?

Çilekler gül ailesinin bir üyesidir ve dünyadaki en popüler küçük, yumuşak meyvelerdir. Tohumlarım içerisi yerine dışanda taşıyan yegâne meyvedirler. Altı yüzden fazla çeşitleri bulunmaktadır.
Avrupa da Orta Çağlar sırasında çilekler tıbbi amaçlara yönelik kullanılmışlardır. 1714 de bir Fransız mühendis Şili ve Peru da ki çi, leklerin Avrupa da yetişenlerden çok daha büyük olduğunu bulmuştur. Bitkileri tekrar Fransa’ya getirmiştir ve onlarda Kuzey Amerika türlerinin yanma ekilmiştir ve sonuç olarak melez türleri büyük, tatlı ve sulu olmuştur.

En büyük çilek üreticileri Kanada, Fransa, Birleşik Devletler, italya, Avustralya, Japonya, Türkiye ve Yeni Zelanda’dır.blank

Sekiz adet çilek portakaldan daha fazla C vitamini içermektedir. Çilekler aynı zamanda folat, potasyum ve lif açısından da zenginlerdir. Fenoller, antioksidanlar, özellikle kanser ve kalp hastalıklarıyla savaşan flavonoidler, antosiyaninler, ellagic asitler, kuersetin ve kaempferol bakımından sadece ikinci en zengin meyvelerdir.
Bir New York dişçisi çilek ve karbonatı birleştirip macun yapmanın ve onu dişlerinize sıkmanızın gülüşünüzü beyazlatabileceğine inanmaktadır. Yaklaşık 5 dakika sonra çilek karışımını yok etmek için tekrar dış macunu ile dişlerinizi fırçalayın. Antik Romalılar küçük yumuşak meyvelerin melankoli, bayılma, bütün enfeksiyonlar, ateş5 boğaz enfeksiyonları, böbrek taşlan, ağız kokusu, gut hastalığı ve kan, karaciğer, dalak hastalıklarının belirtilerini azalttığına inanmaktaydı.
Kanser: Harvard araştırmacıları çileğin birçok kanser için koruyucu etkileri olduğunu saptamıştır. Kan kanseri hücreleri üzerinde çileğin yapraklarında ki özü kullanan bir araştırma çalışması önemli derecede kanser öldürücü faaliyetler gözlemlemiştir. Bir hücre araştırması çilek özlerinin kolon ve göğüs kanseri hücrelerinin büyümesini önemli ölçüde engellediğini bulmuştur. Organik çileklerde geleneksel yetişenlere oranla yüksek antioksidan seviyeleri sayesinde önemli ölçüde yüksek çoğalma karşıtı etki saptanmıştır. Çilekler östrojen önleyici faaliyetlere sahip ellagic asit açısında zengin oldukları için östrojenin yol açtığı kanserleri azaltmada rol oynayabilirler. Dondurulmuş ve sonra kurutulmuş çilekler iki tür servikal kanser hücrelerinin büyümesini önleyebilirler. Özofajiyal kanseri bulunan farelerin kullanıldığı bir çalışmada kurutulmuş çileklerin tümör gelişimini ve tümör başlangıcını durdurduğu saptanmıştır.
Antiinfiajyiatuar: Çilekler enfeksiyonu ilerleten enzimlerin önünü keserler.
Obezite: Devam eden bir araştırma çileklerin kilo korumada ki rolünü incelemektedir.
Şeker  Hastalğı: Çilekte bulunan fotokımyasalların nişastalı bir yemekten sonra kan glikoz seviyesini azaltarak 2. tip şeker hastalığını kontrol ettiği gözlemlemiştir
Kavramsal  Faaliyet: Tufts Üniversitesi araştırmacıları çilek özünün farelerde ki kavramsal faaliyetin kaybım azalttığım saptamıştır.
Kalp  Sağlığı: Sekiz hafta boyunca günde sekiz çilek tüketmek kalp hastalıkları riskinin başlıca faktörü olan homosisteini azaltmaktadır. Benzer bir araştırma ile avm araştırmacılar dört hafta boyunca çilek tüketen deneklerde yüksek folat seviyeleri tespit etmişlerdir
Anti Tromboz: Bir hayvan çalışması çileklerin anti trom bosit aktivitesini yükselten süçlü anti tromboz etkilen olduğunu sap tamıştır.
Seçim  Ve  Saklama:
1 Küçük boyuttakiler büyüklerden daha lezzetlidirler, Elekler seıt ve kuru olmalıdırlar. Ezilmiş ve küflü çileklerden kacinin. Yeşil yapraklı, etli ve kovu kırmızı olmalıdırlar, aynı zamanda burnunuza götürdüğünüzde çilek kokmalıdırlar. Hasarlı va da küflü çilekleri çıkarın.
Çilekli  Süsleme  İçin  Malzemeler:
1 kuart taze çilek, yıkanmış ve ortadan ikiye kesilmiş
2A kâse agave şurubu
Kek İçin  Malzemeler
2 kâse fırında pişirme için karışım (Hodgson Mills)
2/3 kâse soya sütü(normalya da vanilyalı)
2 yemek kaşığı ter ey ağ
2 yemek kaşığı agave nektarı (isteğe bağlı)
Kekin Hazırlanışı:
Fırını 425 derecede ısıtın. Orta boy bir kâsede pişirme karışımını ve tereyağını ufalanana kadar karıştırın. Soya sütünü ve agave nektarını ekleyip yumuşak bir hamur yapana kadar karıştırın. Hamur kâseden ayrılana kadar karıştırın. 20 cm yapışmaz bir kek tavasına dökün, ya da pışiıme kâğıdı üzerine bir kaşık dolusu hamuru yerleştirin. 10 ile 12 dakika veya kızarana kadar fırında pişirin; kek tavasına göre süre uzayabilir. 10 ile 12 küçük kek olarak ya da 8 dilim olarak kesin.
Çilekli Süslemenin Hazırlanışı:
Yıkanmış ve bölünmüş çilekleri orta büyüklükteki bir kaseye dökün ve agave nektannı ekleyin. Patates ezici kullanarak çilekleri istenilen kıvamda ezin. Kasenin içine bir dilim kek yerleştirin ve üzerine kepçe yardımı ile çilek karışımını dökün.
Besin Öğeleri: Kalori: 170; Toplam yağ: 3g; Doymuş yağ: l,5g; Kolesterol: 5mg; Sodvum: 180mç: Toplam karbonhidrat: 33g: Lif: 3g; Seker: 14g; Protein

Bir Başka Çilek Tarifi

Çilek

Damarları daraltıcı,idrar arttırıcı ve iltihapları önleyici etkisi olan çiçek en sevilen meyvelerdendir.Mide ve bağırsak nezlesi,ishal,sarılık ve romatizmaya karşı kullanılır.Aynı zamanda vitamin deposudur.

Hazırlanşı:
İki tatlı kaşığı çilek yaprağı demliğe konur.Üzerine 300ml.kaynar su eklenir.10 dakika demlendikten sonra süzülerek içilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ