Demir Bakımından Zengin Besinler

  • 3.053 kez görüntülendi.

Demir Bakımından Zengin Besinler

Evde Uygulanabilecek Yöntemler
Demir alımınızı arttırın. 18 ile 50 yaş arası kadınlara günde 14.8 miligram demir almaları tavsiye edilir. 51 yaş ve üstü kadınlar ise günde sadece 8.7 miligram demir almalıdırlar.
Yağsız kırmızı et yiyin. Yağsız kırmızı et, anemiyi iki yolla önlemeye veya düzeltmeye yardımcı olur: Besinsel demir açısından zengindirler ve haem demir adında vücut tarafından absorbe edilmesi kolay olan bir tür demir içerirler.

Demir yönünden zengin yeşilliklerin tadını çıkarın.
Ispanak, pazı, maydanoz ve deniz yosunu iyi birer demir kaynağıdır. Bu besinlerle yaşanabilecek tek problem, nonhaem demir denilen bir demir türü içermeleridir. Vücudun bu demir çeşidini absorbe etmesi ette bulunan haem demire oranla daha güçtür.

Menüye fasulyeleri de ekleyin.
Fırında hafifçe pişirilmiş fasulye de dahil olmak üzere her tür fasulye ve mercimek iyi birer demir kaynağıdır. Örneğin, küçük bir konserve fasulye 3.2 gram demir sağlar.

Öğünlerle birlikte portakal suyu için.
Ya da öğünlerinizi birkaç dilim portakal ya da greyfurt ile tamamlayın. Demir Bakımından Zengin BesinlerNarenciyeler, demir emilimini arttıran C vitamini yönünden çok zengindirler.
Bu, özellikle emilmesi zor non-haem demir içeren bitkisel gıdalar tüketiyorsanız önemlidir.

Kahveyi sonraya saklayın
Çay ve kahve demirin emilmesini azaltır. Yemekten birkaç saat sonra içtiğiniz sürece, bu içeceklerin alınmasında sakınca yoktur.

Kahvaltılık gevreklerin avantajlarından yararlanın.
Besinlerinizden aldığınız yağı azaltmak için daha az et yiyorsanız, diğer besin kaynaklarında demir bulmak için çaba sarf etmeniz gerekecektir.
Demir içeren güçlendirilmiş kahvaltılık gevrekler iyi bir tercihtir. Örneğin, bir kase yulaf lapası tek başına yaklaşık 1.6 miligram demir sağlar. Diğer bir yönden, bir kase güçlendirilmiş yulaf lapası ise 8 miligramdan fazla demir sağlayabilir.

Multi-takviye alin.
Multitakviyeler, adet döneminde gerçekleşen normal demir kaybına vücudunuzun ayak uydurmasına yardımcı olacaktır,. Menopoz öncesi dönemdeki kadınlar, günlük tavsiye edilen demir miktarının yüzde 100’ünü içeren bir multi takviye almalıdırlar. Menopoz sonrası dönemdeki kadınlar ise, 9 miligram demir içeren bir multi takviye almalıdırlar.
İlk önce doktorunuzun onayını almadan demir takviyesi almayınız.

Tıbbi Altarnatifler
Doktorunuza doğum kontrol hapı hakkında danışın. “Bazı kadınlar, adet dönemlerinde öyle fazla kan kaybederler ki neredeyse her zaman kansızlık yaşarlar. Doktorunuz size doğum kontrol hapı kullanmanızı önerebilir: Bu, adetlerinizi normalle sokacak ve aşırı kan kaybını önlemeye yardımcı olacaktır,

Tuhaf eğilimleri bildirin.
Bu, çok fazla ortaya çıkan bir durum değildir ama kadınlar bazen toprak, kil, hatta sigara külü gibi hoş olmayan maddelere karşı güçlü, neredeyse aşırı bir istek geliştirirler. Pika diye bilinen bu durum, çoğunlukla demir eksikliğine bağlı aneminin bir belirtisidir. Doktorlar, demir eksikliğinin pikaya neden olup olmadığı ya da pikanın demir eksikliğine neden olması durumu çünkü bu kadınlar, bu besin değeri düşük maddelerden öyle çok yerler ki beslenmelerinde yeterli miktarda sağlıklı besin barındıramazlar konusunda henüz emin değiller. Her iki durumda da, bu tür sıra dışı isteklerinizi doktorunuzla paylaştığınızdan emin olun. Pikadan şikayet ediyorsanız, takviye demir almak çoğunlukla bu tür isteklerin kaybolmasına, hatta bazen 24 saat gibi kısa bir sürede yok olmasına neden olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Kadın sitemap Kadın Kadın Yandex.Metrica