Kadın, Gebelik, Yemek Tarifleri, Güzellik ve Bakım

Dış Gebelik mi Geçiriyorum

  • 28 Mayıs 2011
  • 2.614 kez görüntülendi.
Dış Gebelik mi Geçiriyorum

Dış Gebelik mi Geçiriyorum

24 yaşında, 1 yıldır evliyim. Adetlerim çok normalken son adetim 25 gün gecikti. Bunun üzerine doktora gittim ve muayene oldum. Gebelik testi yapıldı. Fakat doktor yaptığı ultrason muayenesinde rahim içinde bebeği göremedi. Dış gebelik olmasından şüpheleniyor. Ne yapmalıyım?

Cevap:
Sevgili okuyucumuz, anlattıklarınız aklıma dış gebelik ihtimalini getiriyor. Nedir dış gebelik? Normalde rahim içine yerleşip gelişmeye başlaması gereken döllenmiş yumurta rahim dışında (rahim kanallarının veya karın içinde herhangi bir yere yerleşip) orada gelişmeye başlamasıdır. Dış gebelikleri en sık olarak rahim kanalı içinde görmekteyiz. Rahim dışında

Dış Gebelik mi Geçiriyorum

Dış Gebelik mi Geçiriyorum

yerleşen gebelik ürünü giderek büyür. Rahim adelesi genişlemeye çok uygun olduğundan 3-4 kiloluk bebekleri içinde barındırabilecek kadar genişleyebilen kuvvetli bir koruyucu bölüm oluşturur. Halbuki bebek rahim dışına yerleşirse bulunduğu ortam (mesela rahim kanalları) bu kadar genişlemeye uygun olmadığı için aşırı gerilmeden yırtılır. Bıçak saplanır gibi ağrı ve iç kanama ile en kısa zamanda hastaneye gitmeyi gerektirecek acil bir tablo oluşturur. Bu durumda yapılacak şey sadece ameliyattır. Sizde henüz çok yeni bir gebelik söz konusu. Böyle erken dış gebeliklerde eğer durum uygun olursa genellikle kanser tedavisinde kullanılan bir ilaç vererek ameliyata gerek kalmadan gebeliği sonlandırıyor ve hastalığı da tedavi edebiliyoruz. Bence doktorunuzla tekrar konuşun, umarım kolayca sorununuz halledilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ