Kadın, Gebelik, Yemek Tarifleri, Güzellik ve Bakım

Düzce depremini önceden öğrendiler! Sosyal medya telefonlara gelen bu uyarıyı konuşuyor

  • 23 Kasım 2022
  • 460 kez görüntülendi.

Düzce depremini önceden öğrendiler! Sosyal medya telefonlara gelen bu uyarıyı konuşuyor

Düzce’nin Gölyaka ilçesinde meydana gelen 5.9 büyüklüğündeki depremi bazı android telefon kullanıcıları önceden haber aldı. Yakın zamanda ülkemizde de kullanıma açılan Android deprem uyarı sistemi, Düzce depremiyle ilgili bazı kullanıcıları uyardı.

Düzce’de meydana gelen 6 büyüklüğündeki birçok ilde hissedildi. Düzce olmak üzere Bolu, Ankara, Eskişehir, Kütahya, Bursa, Sakarya, Kocaeli, İstanbul ve Edirne’de de hissedilen deprem tüm Türkiye’yi korkuttu. Deprem sonrası en çok konuşulan konu ise Android deprem uyarı sistemi oldu.

Google’ın telefonların içindeki sensörleri kullanarak en ufak hareketleri algılayabilen erken uyarı sistemini hizmete sunmuştu. Deprem erken uyarı sistemi şu an için yüzde 100 çalışmıyor ancak yine de dünyadaki bazı depremleri saniyeler öncesinde kullanıcılara bildirmeyi başardı.

UYARI SİSTEMİ GEÇEN YIL TÜRKİYE’DE AÇILDI

Sistem ilk etapta Yunanistan ve Yeni Zelanda gibi ülkelerde kullanıma açılırken, daha sonrasında yüksek deprem riski taşıyan Türkiye’de de açıldı. Google, telefonları sismograf haline getirmek istiyor ve Türkiye’de geçen yıl Antalya depreminde de kullanıldı.

BAZI KULLANICILAR DÜZCE DEPREMİNİ ÖNCEDEN ÖĞRENDİLER

Google’ın geliştirdiği deprem ölçüm ve bildirim sistemi Android telefon kullanıcılarının Düzce’de meydana gelen depremi saniyeler öncesinde öğrenmesini sağladı. Sosyal medya kullanıcıların yaptığı paylaşımlara göre, Android Deprem Uyarı Sistemi, depremden birkaç saniye önce bazı Android kullanıcılarına bildirim gönderdi. Uyarı gelen bir sosyal medya kullanıcısı, “Google Android deprem uyarı sistemi Düzce #deprem’inden 5 saniye önce android telefonlara uyarı ile alarm gönderdi. Ayarlardan deprem uyarılarını aktif hale getirin. Uygulama yüklemenize gerek yok. iPhone kullanıcılarına açık değil.” ifadelerini kullandı.
BAZI KULLANICILARA BİLDİRİM GİTMEDİ

Bu sistem Android akıllı telefonların çoğunda bulunan ivmeölçerleri kullanarak sarsıntıyı algıladı. Ancak bazı cihazlarda durum algılanmadı. Bildirimler açık olduğu halde bazı kullanıcılar bildirim almadığı sebebiyle şikayetlerini dile getirdi.

ANDROID DEPREM UYARI SİSTEMİ NEDİR?

Android Deprem Uyarıları Sistemi sayesinde Android cihazlar, mini sismometreler haline gelerek dünyanın en büyük mobil deprem algılama ağını oluşturur. Sistem, sarsıntı olduğunda güvenli bir yer aramanıza yardımcı olmak için kullanıcıyı uyarır. Sarsıntı bittiğinde ise cihaza dokunarak bir sonraki adımda ne yapılması gerektiğine dair ipuçları alınabilir.

ANDROID DEPREM UYARI SİSTEMİ NASIL AÇILIR?

Uyarıları alabilmek için kablosuz bağlantıyı veya veri bağlantısını açmış olmanız gerekir.

Telefonunuzun Ayarlar uygulamasında ‘Güvenlik ve acil durum ardından Deprem uyarıları’na dokunun.

Güvenlik ve acil durum seçeneğini bulamazsanız Konum ardından Gelişmiş ardından Deprem uyarıları’na dokunun.

Deprem uyarıları’nı açın.

Bölgenizdeki tüm depremler için uyarı alamayabilirsiniz. Bazen uyarı alabilir, ancak bulunduğunuz konumda bir deprem olduğunu hissetmeyebilirsiniz.

KAYNAK: posta.com.tr

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ