Kadın, Gebelik, Yemek Tarifleri, Güzellik ve Bakım

Erik

  • 15 Mayıs 2010
  • 6.541 kez görüntülendi.
Erik

Erikler
1905 te Kaliforniya’dan bir erik yetiştiricisinin eriklerini top için beş yüz tane maymun kiralamaya karar verdiğini bilivormuydunuz?
Maalesef iş gücünün, kazandıracağım düşün düğü maliyet aslında gerçekleşmedi, Yeni “kiralık elleri” aldıklan bütün erikleri Kuru erikler, kuru üzümler üzümlerin kurutulmuşu olduğu gibi, eriklerin kurutulmuş halidir. En yaygın dört çeşidi Fransız, imparator, İtalyan ve Bardak eriğidir. Son zamanlarda “kuru erik” terimi sanayide Amerikalıların son birkaç jenerasyonunda kusurlar taşıyan üzüm kuruları yerine paketlemede kullanılmaktadır. Bir kilo üç yüz gram taze erikten sadece 450 gram kuru erik çıkar.

Eriklerin Tarihî
Taze meyveyi güneşte kurutarak saklama fikri büyük ihtimalle Hazar Denizi bölgesinde başlamıştır Kaliforniya da on dokuzuncu yüzyılın ortalarında Louis Pellier Fransa’dan kestiği erik ağaçlarını ekmiştir.
Erikler Nerede Yetişir?
ErikErik üretiminin büyük bir bölümü Birleşik Devletlerdedir ve dünyadaki stok miktarının yüzde yetmişi Kaliforniya’dan gelmektedir. Türkiye’de de kuru erik üretimi yapılmaktadır.
Erikler lif bakımından zengin kaynaklardır ve potasyum, K vitamini, demir gibi mineraller içermektedirler. Ayrıca yüksek antioksidan faaliyetine sahip fenolik bir bileşim olan klorojenik asitte içermektedirler. Aslında taze eriğin antioksidan içeriği kurutulduğu zaman iki kat artmaktadır.
Pişirilmiş ya da kurutulmuş olsun erikler her zaman annelerin kabızlığı rahatlatmada ilk tercihleridir. Geniş bir Alman araştırması eriklerin kronik kabızlık ve tahriş olmuş bağırsak sendromu (IBS) teşhisi konmuş hastalarda kabızlığı rahatlatmada çok etkili olduğunu bulmuştur. Erikler aynı zamanda doğal olarak oluşup gevşemeyi desteklemeye yardımcı olan şeker alkolü içerirler.
Kemik  Sağlığı: Bir çalışmada erikle beslenen farelerde kemik kaybının azaldığı gözlemlenmiştir.
Kolesterol: Diyetlerine ek olarak günde on iki erik tüke ten erkeklerin LDL kolesterolünde önemli ölçüde azalma saptanmıştır.
Kanser: Erikler hücre sinyalini engelleyen ursolic asit içerirler ve bu şekilde bazı kanser oluşumlarını önleyebilirler.
Kolon Kanseri: Bir araştırmada çeşitli erik diyetleri uygulanan farelerde kolon kanseri risknin önemli ölçüde azaldığını saptanmıştır.
Seans: 6 kişilik • Hazırlama ve Pişirme Süresi: 45 dk
(en az iki saat soğutalım )
Eğer erik yeme konusunda çok heyecanlanmayan çocuklarınız varsa bu tarifi deneyin. Lezzeti harikadır. Pudingi taze çileklerle süsleyin ve soğuk olarak servis yapın… Bu tarif 4 adet enerji deposu yiyecek içerir.

 

 

 
Malzemeler:
1 (340 gramlık paket çekirdeksiz erik (2 kâse kadar) V4 çay kaşığı küçük hindistan cevizi
2 (220 gr) kap yağsız vanilyalı yoğurt 1 /2 kâse portakal suyu
1 çay kaşığı tarçın
Hazırlanışı:
Erikleri, portakal suyunu, tarçını ve hindistan cevizini orta büyüklükteki bir tavada karıştırın; orta ateşte kaynamaya bırakın. Ateşten alın, üzerini örtün ve 30 dk ya da daha uzun süre dinlenmeye bırakın. Erikleri portakal suyunun tamamı ile mutfak robotunda ya da bilender da püre yapın. Çırparken bir yandan nazikçe yoğurdu ekleyin. Tarçın ve hindistan cevizine karıştırın. Altı adet kâseye aktarın. Üzerini kapatın ve en az 2 saat ya da bütün gece buzdolabında soğutun.
Besin Ögeleri:
Kalori: 230; Toplam yağ: l,5g; Doymuş yağ: 5 g; Kolesterol: 5 mg; Sodyum: 60 mg; Toplam karbonhidrat: 5 3gr; Lif:4 gr; Şeker: 41 g;
Protein: 5g.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ