Kadın, Gebelik, Yemek Tarifleri, Güzellik ve Bakım

Esmer Buğday

  • 15 Mayıs 2010
  • 7.537 kez görüntülendi.
Esmer Buğday

Esmer Buğday (Fagopyrum esculentum Moench)
Esmer Buğdayı ilk yetiştiren Amerikalıların George Washington ve Thomas Jefferson olduğunu biliyor muydunuz?
Hikâyesi Nedir?

Sanılanın aksine esmer buğday tahılgillere değil de daha çok meyve ailesine yakındın Işgm adı verilen bitkiye çok yakın bir tohumdur aslında. Almanlar kayın fındığına çok benzediği için onu böyle adlandırmışlardır. Esmer Buğdayın pek çok çeşidi vardır ama en yaygın olanları kavrulmuş ve kavrulmamış olanıdır. Kavrulmuş olanı “kasha” ola
rak da bilinir. Esmer buğday, ayrıca anların koyu renkli ve besin değeri açısından oldukça zengin bir tür bal yapmak için kullandıkları özel bir çiçek üretir.

blank

Esmer buğday Çin’in iç bölgeleri ve batısından gelir. Haçlılar on dördüncü ve on beşinci yüzyıllarda buğdayı önce Rusya’ya daha sonra da Avrupa’ya getirmişlerdir. Amerika’ya ilk olarak on yedinci yüzyılda Almanlar tarafından getirilen esmer buğday o dönemden beri hem insanlar hem de hayvanlar için vazgeçilmez bir besin kaynağı olmuştur. Buğdayın kabuklan yastık ve minder yapımında dolgu malzemesi olarak kullanılmaktadır.
Esmer buğday başta Japonya olmak üzere Rusya, Polonya, Kanada, Fransa, Türkiye ve Amerika Birleşik Devletleri’nde yetiştirilmektedir. Amerika’daki en büyük buğday ambarlan JVlissouri, New York ve Pennsvlvania’dır.
Neden Esmer Buğday Yemeliyim?
Esmer Buğday lif, magnezyum, B vitamini ve manganez deposudur. Rutin gibi kötü kolesterol değerlerini düşüren ve kan akışını dengelemeye yardımcı olan flavonoidler içerir. Göğüs kanserine ve kalp hastalıklarına karşı kalkan görevi gören enterolaktonlar gibi lignaniar içerir. E vitamini, tokotrienoller, selenyum, fenoîik asitler ve pitik asitler gibi yararlı antioksıdanlar içerir.
Çin ordusu gücü ve dayanıklılığı arttırdığım düşündüğü için askerlere esmer buğday yüklemesi yapar. Hopi yerlileri doğumdan sonra kanamayı durdurması için kadınlarına esmer buğday yedirirlermiş.
Fareler üzerinde yapılan deneylerde esmer buğday unuyla beslenen hayvanlarda diğer besinlerle beslenen hayvanlara göre kolesterol düzeylerinin ve bedenlerindeki yağ oranlarının daha düşük olduğu ve safra taşma rastlanmadığı görülmüştür. Erken yaşlanma gösteren
farelerde esmer buğdayla beslendikleri zaman hücrelerde bağışıklığın arttığı gözlenmiştir. Şeker hastası fareler üzerinde yapılan deneyler esmer buâdavla karıştırılmış mamayla beslenen farelerin glikoz değerlerinin %12 ile %19 oranında azaldığım göstermektedir 2005 yılında yapılan bir araştırmaya göre esmer buğdayla beslenen insanların diser tahıllarla beslenenlere göre daha tok hissettikleri ortaya konmuştur.
Esmer Buğday ile ilgili ipuçları
Seçim Ve Saklama:
Esmer buğday unu nemli olmamalıdır ve eğer topaklandığı bu bozulduğuna işaret eder. ■ Kapalı pakette aldığınız zaman son kullanma tarihini mutlaka kontrol edin ve paketin nemli olmadığından emin olun. 5 Esmer buâdavı havası alınmış bir kapta, serin ve kuru bir alanda bir yıl kadar saklayabilirsiniz. ” Esmer buğdav unu buzdolabında saklanmalıdır ve en fazla bir
Esmer buğday ilk olarak soâuk sudan geçirilmeli ve tozlarından iyice anndınlmahdır. ra Kullanıma hazırlamak ıcin bir olcek esmer buğdayı iki ölçek
suya koyun ve üzerini kapatarak 20 dakika kadar suvunu çekene kadar kaynatın.
• Ekmek, kurabiye, krep ya da çörek yapacaksanız esmer huğdv u. i i Ula. a Utid.Uctv va ttd UabKa Lalllİ tUllaîı U:
Esmer buğdayı sıcak servis edebilir ya da yemişlerle, kahverengi sekerle ve tarçınla yiyebilirsiniz. Haşlanmış esmer buğdayı salatalara ve çorbalara da eklevebilirsiniz.
Carol Fenster
Servis: 12 kişilik (kişi başı 2 adet) a Hazırlama: 15 dakika * Pişirme: 4 dakika
Bu tarif 7 adet enerji, deposu yiyecek içerir.
Malzemeler:
2 adet büyük boy yumurta 3A su bardağı yağsız süt 1/3 su bardağı kolza yağı
1 çay kaşığı vanilya
1 orta boy olgun muz, püre yapılacak 1 buçuk su bardağı beyaz un
V2 su bardağı esmer buğday tozu % su bardağı kahverengi şeker
1 buçuk çay kaşığı damla sakızı
2 çay kaşığı kabartma tozu 1 çay kaşığı tuz
1 çay kaşığı tarçın
V4 çay kaşığı Hindistan cevizi
V4 su bardağı ceviz
2A su bardağı kuru üzüm
Hazırlanşı:
Fırını önceden 375 derecede ısıtın. 3 adet yeterli büyüklükte ufak yapışmaz tavayı iyice yağlayın. Orta boy bir kapta yumurta, süt, kolza yağı, vanilya ve muzları mikserle orta süratte iyice kanştırmcaya kadar çırpın. Kuru malzemeleri de ekleyin ve yine orta süratte çırpmaya devam edin. Ceviz ve üzümleri de ekledikten sonra yavaşça kanstınn ve karışımı tavalara aktarın. 35- 45 dakika kadar üzerleri güzelce kahverengileşene kadar fırında pişirin. Daha sonra tavaları ocakta ısıtın ve soğumasını bekledikten sonra dilimleyin. Her birim sekiz parçaya dilimleyebilirsiniz.
Besin Öğeleri:
Kalori: 250; Toplam yağ: lOgr. ; Doymuş yağ oranı: Igr. ; Kolesterol: 35mg. : Sodyum:300 mg.; Toplam karbonhidrat: 39 gr. ; Lif: 3 gr.;Seker: 21 gr. ; Protein: 5 er.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ