Kadın, Gebelik, Yemek Tarifleri, Güzellik ve Bakım

Esmer Pirinç

  • 17 Haziran 2010
  • 6.073 kez görüntülendi.
Esmer Pirinç

Esmer Pirinç

Eski ayinlerde pirinç fırlatmanın refah, bereket ve verimlili in simgesi olduğunu biliyor muydunuz?
Pirincin Hikâyesi Nedir?
Pirinç aslında ilk var oluşun en ağır bastığı ottur ve Oryza ile Oıyza glabberrima adında iki çeşidi kapsamaktadır. En çok tüketilen beyaz ile beraber binlerce pirinç çeşidi bulunmaktadır. Ancak beyaz pirinç beyaz olarak yola çıkmamaktadır işlendikten sonra beyazlaşmaktadır. Pirinç dünyada en çok tüketilen tahıldır ve Antartika dışındaki her kıtada yetişir. Doğu ülkelerinde binlerce yıldır diyetlerin temel yapı taşı olmuştur. Pirinç tüketimi kayıtları Çin’de 5000 yıl önceye dayanmaktadır, isa’dan önce dördüncü yüzyılda pirinç Mısır’a ulaşmıştır ve aynı zamanlarda Hindistan pirinci Yunanistan ve Avrupa boyunca getirip, en sonunda da Birleşik Devletlere ihraç etmiştir. Pirinç üretimi yedinci yüzyılın sonlarından beri Birleşik Devletler tarımının bir parçası olmuştur.

blank

Pirinçler Nerede Yetişir?

Çin, Hindistan, Endonezya ve Bangladeş dünyadaki pirinç üretiminin üçte ikisini karşılamaktadır. Birleşik Devletler üretimde on birinci sıradadır ama ana ihracatçıdır. Birleşik Devletlerde pirinç üretiminin zirvesinde Arkansas, Kaliforniya, Louisiana, Mississippi ve Teksas bulunmaktadır.

Pirinç çoğu kez bebeklere verilmesi önerilen ilk katı besindir. En az alerjen tahıldır ve bu yüzden çoğu kez ilk başlangıç besini olarak tavsiye edilmektedir. Esmer pirinç üç adet çekirdek tabakası içermektekepekli, filizli ve besidokuluve beyaz pirinçten daha yüksek oranda besin maddesi temin etmektedir. Esmer pirinç antioksidan faaliyeti bakımından yüksek lignanlar, fotoestrojenler ve fenolik bileşimler açısından zengindir. Esmer pirinç tiyamin, niyasin, fosfor, potasyum, demir, riboflavin gibi önemli besin maddeleri içerir ve beyaz pirinçten beş kat daha fazla life sahiptir. Tohumu E vitamini sağlamaktadır. Pirincin kepeği kolesterolü azaltabilen fotokimyasallar içermektedir.

 

 

Kalp Sağlığı: Küçük rastgele bir araştırma diyete eklenen pirinç yağının etkilerini incelemiştir. Kontrol diyeti kolesterolü azaltmazken pirinç yağı içeren diyet LDL kolesterolünü yüzde yedi azaltmıştır. Finlandiyalı erkekler üzerindeki bir çalışma esmer pirinç tüketiminin sadece kalp ile ilgili ölümlerle değil bütün ölüm nedenleriyle ters alakalı olduğunu saptamıştır.
KANSER: Özellikle enterolactone gibi bitki ligninleri içeren esmer pirinç kalp hastalıklarında olduğu kadar göğüs kanseri ve hormona bağlı diğer kanserlere karşı da koruma sağlayan insan bağırsağındaki sağlıklı florayı tespit etmeye yardımcı olmaktadır. 857 postmenapozal kadın üzerindeki bir Danimarka araştırması esmer pirinci de içeren en fazla tahıl tüketiminin enterolactone’un kan seviyesinde önemli ölçüde artış olduğunu gözlemlemiştir.

ALZHEIMER: Araştırmacılar bir hayvan deneyinde esmer pirinç tüketiminin Alzheimer bunamasının önde gelen destekleyicisi olarak sayılan beta amiloid proteininin neden olduğu öğrenme ve hafıza zararını azalttığını keşfetmiştir.

SEÇİM VE SAKLAMA:
• Uzun pirinç tahılları kolayca ayrılan kuru açık renk tohumlar üretirler.
• Kısa pirinç tahılları diğer uzun ya da orta tahıl çeşitlerinden daha yüksek nişasta bileşimine sahip ve pişirildiğinde birbirine yapışan neredeyse yuvarlak tohumlardır.
• Orta pirinç tahılı doku ve boyut bakımından kısa ve uzun türlere benzer.
• Esmer pirincin üç ila altı ay raf ömrü bulunmaktadır ama pışirilmemiş olarak dolapta saklanırsa bu süre uzayabilir.
• Pişmiş esmer pirinci sıkıca kapatılmış kaplar içinde buzdolabında bir haftaya kadar ya da dondurucuda yaklaşık altı ay muhafaza edilebilir.
HAZIRLAMA VE SERVİS ÖNERİLERİ:
1 Esmer pirinci pişirmek yaklaşık kırk beş ila elli dakika sürer. 1 Oldukça kısa zamanda pişen ama aynı besin maddelerine sahip çabuk ve kolay hazırlanabildi çeşitleri bulunmaktadır.
Zamanlı pirinç pişiricileri her zaman pirinç yapımında harikalardır.Esmer pirinci rulo köftelerde, hamburgerlerde ya da diğer et yemeklerinde sağlıklı bir dolgu malzemesi olarak kullanın.
Esmer ve beyaz pirinçleri yarı yarıya birleştirerek kullanın. Her ikisini de karıştırmak aynı zamanda çocukları esmer pirinç yemelerine teşvik eder.
Buğulanmış sebzeler ve soya peynirinin, yağsız etin, kümes hayvanlarının etinin ya da balıkların üzerine koyulup servis vamlabilir.
Servis: 6 kişilik
• Hazırlama ve Pişirme Süresi: 30dk
Bana inanın: Bu yemek başlı başına bir ö&ündür. Sonunda eklenilen kırmızı barbunya lapasının bu tarifi gerçekten hayata döndürür. Bu tarif 8 adet enerji deposu yiyecek içerir.

blank

MALZEMELER:
450gr sığır eti ya da tavuk, dilimlenmiş
4 adet sahanda yumurta(isteğe bağlı)
1 adet küçük san kabak, ince ve uzun doğranmış
4 kase önceden pişirilmiş esmer pirinç
1 büyük havuç, ince ve uzun doğranmış
1 paket fasulye filizi
2 yemek kaşığı susam yağı
2 kurutulmuş Çin mantarı, sıcak suda bekletilmiş
l/4 kâse sodyumu azaltımış soya fasulyesi
1 Kâse yeşil soğan, doğranmış
2 kâse su
1 paket ıspanak
2 kâse agave şurubu
5 diş kıyılmış sarımsak Kırmızı barbunya lapası, tat için
HAZIRLANIŞ:
Eti(ya da tavuğu), sarımsağı, suyu, % kâse soya fasulyesini, kâse agave şurubu ve 1 yemek kaşığı susam yağını orta büyüklükteki bir kâsenin içinde karıştırın. Üzerini kapatın ve en az 3 saat, tercihen bütün gece buzdolabında soğutun. Kabağı, havuçları ve mantarları uzun mce doğrayın. Ispanak ve fasulye filizleri için tencerede su kaynatın. Geniş kızartma tavasına 1 yemek kaşığı susam yağı koyun ve ısıtın. Havuçları, kabağı, yeşil soğanları ve mantarları ayrı olarak pişirin. Her bir sebze için i yemek kaşığı soya sosu ve 2 yemek kaşığı agave şurubu ekleyin. Yumuşayana kadar sote yapın. Ayrı kâselere yerleştirin. Eti/tavuğu salamura ile beraber geniş bir tavada iyice esmerleşenekadar pişirin. Ayrı kâselere yerleştirin. Ispanağı solmasına yetecek kadar bir dakika süre ile pişin”. Filizlen 2 dakika pişirin ve bir kenara koyun, Yumurta sanlarını biraz sulu bırakacak şekilde yumurtaları sabanda pişirin.
Her bir servis kâsesine 1 kâse pişmiş esmer pirine ekleyin. Pirinçlerin üzerine 1 tabaka ıspanak yerleştirin. Ispanaklann üzerim mantar, havuç, filizler, kabak, soğanlar ve etlerle düzenleyin. En üstüne yumurtaları koyun, istenilen miktarda barbunya lapası ekleyin ve servis yapın. Yumurtalar kesildiğinde ve yemeden önce bütün malzemeler barbunya lapası ile beraber iyice karıştırıldığında bu yemeğin harika bir tadı olur.
Besin Öğeleri:
Kalori: 420; Toplam yağ: lOg; Doymuş yağ: 2g; Kolesterol: 165mg; Sodyum: 409mg; Toplam karbonhidrat: 57g; Lif: 6g; Şeker: 25g; Protein: 29e.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ