Kadın, Gebelik, Yemek Tarifleri, Güzellik ve Bakım

Fasulye

  • 21 Kasım 2009
  • 7.924 kez görüntülendi.
Fasulye

Fasulye

Yemeklerinizden eksik etmediğimiz fasulyenin kapsulleri idrar arttırıcı müshil yapıcı ve kandaki şekeri düşürücü özellik gösteriyor.

Hazırlanışı:

İki tatlı kaşığı fasulye kapçığı demliğe konur.Üzerine yarım litre kaynar su ilave edilerek10 dakika demlenmeye bırakılır.Sonra süzülerek içilir.

Fasulye (Phaselous vulgaris)Sahte Fasulye
Meksika’ya ait “zıplayan fasulyelerdin aslında fasulye ol madiğini biliyor muydunuz? Bütün bu “zıplama” hikâyesinin ar kasında olan küçük gri güvelerin larvasını içeren tohum kabu ğundan parçalardır.

Hikâvesi Nedir?
Baklagillerin bir türü olarak da bilinen fasulyenin çeşitli kültürlerde binden fazla türü vardır. Fasulyeler üç ana kategoriye ayrılabilir: Çalı fasulyesi ve sırık fasulyeyi de içeren taze fasulyeler; lima fasulyesi ve bezelyeyi de içeren kabuklu fasulyeler; birkaçının ismini vermek gerekirse, kara fasulye, barbunya, nohut, kuru fasulye, benekli fasulye ve kırmızı fasulye gibi türleri içeren “kuru” fasulyeler. “Kuru fasulyeler” hem ıslak (konservelenmiş) hem de kuru (ıslandırılmamış) halde satılır. “Kuru” terimi fasulyenin ıslandırılma durumuvla değil, hasattan önce kabuğu içinde kurumasına izin verilmesivle ilgilidir.

Fasulyenin Tarihi
Fasulyenin ortaya çıkışma dair ilk kanıtlar 20.000 yıl öncesinde bulunabilir. Lima ve benekli fasulye Meksika ve Peru medeniyetleri tarafından 7.000’i aşkın yıl önce yetiştirilmiştir. Tarihçiler, bu iki fasulyenin anavatanının Meksika mı Peru mu yoksa Guatemala mı olduğundan emin değildir. Göçmen kabileler fasulyeyi Amerika’ya getirdi. İspanyol kâşifler, 1500’lü yıllarda fasulyeyi Yeni Dünya’dan Avrupa’ya ulaştırdı. Oradan da, İspanyol ve Portekiz tüccarlar fasulyeyi Afrika ve Asya’ya taşıdı

Fasulve Nerede Yetişir?

Fasulye

Fasulye

Yenilebilen “kuru” fasulye üretiminde, Brezilya, Hindistan, Çin, Birmanya, Türkiye ve Meksika’dan sonra altıncı sırada Birleşik Devletler gelir. Kuzey Dakota ve MichİRan kum fasulye yetiştirmede ülkenin önde selen eyaletleridir
Birleşik Devletler Tarım Departmanı5mn “Piramidim’5 yiyecek kılavuzunda fasulye hem sebze hem de protein kaynağı sayılıyor. Vücutta düzen sağlamaya, kolesterolü kontrol etmeye ve belli kanser risklerim azaltmaya yardımcı olan çözünebilir ve çözünmez lifleri içeren, hem protein hem lif açısından zengin birkaç sebzeden bindir.

Fasulyeler, potasyum, folate ve maenezyum açısından mükemmel bir kaynaktır, avrıca manganez, molibden ve B vitamini tivamini açısından ivi bir kavnaknr. Kara fasulve dbı daha kovu renkteki fasulyeler, aynı erik ve yaban mersini gibi, antosiyanin adlı antioksidan bileşenleri açısından zengindir Aslında, en çok antioksidan içeren yirmi yiyeceğin dördü fasulye türleridir. Amerikalılar için 2005 yılı Beslenme Kılavuzları, haftada üç su bardası fasulve tüketilmesini öneriyor. Ne yazık ki. ortalama bir Amerikan bu önerinin sadece üçt birim uvsuluvor!
Fasulveler, bağırsak fonksiyonlarım harekete aeçıren lifler acısından zensın olduğu için uzun yıllardır kabızlığa çare olmaktadır.

Uzun Ömür: Çeşitli etnik kökenlere sahip insanlara dair bir çalışmada, diğer yiyeceklerden daha fazla, düzenli olarak fasulye yiyen insanların, daha çok yaşadığı gözlemlendi.
1999 2002 yılına ait Ulusal Sağlık ve Beslenme
Sınama Araştırması’nda bulunan bilgilere göre, fasulye yiyenlerin, günlük diyetleri fasulyeleri içermeyen kişilere göre obezite oranlan daha azdır.

Kalp  Sağlığı: Yıllardır yapılan geniş çapta araştırmalar fasulve tüketimi ve kalp sağlısı arasındaki ilişki hakkında kesin veriler sunmaktadır. En iyilerinden dördüne bir göz gezdirelim.
Arizona Eyalet Üniversitesi’nden araştırmacılar, diyetlerine benekli fasulye ekleyenlerin toplam ve kötü kolesterol oranlarında belirgin düşüş olduğunu keşfettiler.
25 yıl boyunca dünya çapında 16.000 orta yaşlı erkeğin beslenme şekillerini gözlemleyen bir araştırma, kalp rahatsızlığı riskinde yüzde seksen iki oranındaki büyük bir düşüşün, yüksek oranda bakliyat tüketirniyle yakından alakalı olduğunu keşfetti!

Yaklaşık 10.000 yetişkin Amerikan’ı kapsayan bir çalışma, çözünebilir lif içeren yiyecekleri en çok yiyenlerin (günde en az 21 gram lif;, günde beş gram ya da daha az yiyenlere oranla, kalp rahatsızlığı riskinde yüzde elli düşüş olduğunu gösterdi. Her ikisi de tansiyonu düşürmede etkili olan. Hipertansiyonu Düşürmek İçin Beslenme Yöntemleri (DASH) diyeti ve Portföy diyeti için fasulyeler esas yiyecektir.

Meme Kanseri: Fasulye tüketiminin, menopoz olmuş kadınlarda meme kanseri riskini düşürmede etkisi vardır.

Diyabet: Araştırmacılar, yüksek miktarda lif içeren çeşitli yiyeceklerle beslenen iki grup 2 tıp diyabet hastası insanı karşılaştırdı. Günde 50 gram lif içeren diyetle beslenen grubun hem kan şekeri hem de ensülin oranlan daha düşük çıktı.

Havayı Temizlemek
Eğer fasulye yemeye alışık değilseniz ve “gaz dolmak” gibi bir endişeniz varsa, günde Vi su bardağı gibi küçük oranlarda fasulye yemeye başlayın ve Vı su bardağına kadar çıkartın. Fasulye yemenin oluşturduğu gaz, genelde lif tüketimine aniden başlamakla ilgilidir. Lif alımı konusunda istikrarlı olursanız vücudunuz uyum sağlar ve kısa sürede daha az “gaz yüklü” hale gelir.

Seçim Ve Saklama:
“Kuru” fasulyeler konserve ve dondurulmuş halde, paketlenmiş ya da önceden pişirilmiş olarak satılır. * Serin ve kuru bir yerde muhafaza edilirse kuru fasulyeler en azon iki ay bozulmadan saklanabilir.
Konserve fasulyeler on iki aya kadar saklanabilir. Pişmiş fasulyeler beş gün kadar buzdolabında ve altı ay kadar dondurucu da saklanabilir

Hazırlama Ve  Servis  Önerileri:
• Konserve fasulyeleri suda çalkalayarak veya tuz eklenmemiş olanlarım satın alarak sodyum oranım yüzde kırka kadar düşürebilirsiniz. Fasulyeleri yıkamak ayrıca gaz oluşumunu da azaltabilir!
• Pişme süresini hızlandırmak için düdüklü tencere kullanın.
• Fasulye çorbası ve kırmızıbiberli fasulye yemeği, fasulye tüketmenin en popüler yollarından ikisidir.
• Besleyici değerini yükseltmek ve ekstra tat katmak için ızgara etlere veya soslara fasulye ekleyin.
Pişme süresini uzatmaktan kaçınmak için, fasulyeler pişene kadar, domates gibi asitli yiyecekler veya tuz eklemeyin.

Kolay Makarna Fasulye Yemeği

Servis: 12 adet 1 su bardaklık servis
• Hazırlama ve Pişirme Süresi:45 dk.
Bu tarif 8 adet enerji deposu yiyecek içerir.
Malzemeler:

1 su bardağı beyaz ya da sarı soğan, ince doğranmış
2 su bardağı maydanoz yaprağı, kıyılmış
1 diş sarımsak, kıyılmış
1 çay kaşığı kurutulmuş fesleğen
4 su bardağı saf zeytinyağı
1 çay kaşığı kurutulmuş güvey otu
3 konserve pişmiş domates,
4 konserve kuru fasulye suyu alınmış ve temizlenmiş
2 konserve sulandırılmış tavuk suyu 250 gr kesme makarna
Tuz ve karabiber

Hazırlanışı:

Soğanı zeytinyağında sote yapın. Sarımsak ekleyin ve yumuşayana kadar pişirin. Domates, tavuk suyu, maydanoz, biber, fesleğen ve güvey otunu ekleyin. (isterseniz, domatesleri eklemeden önce hafifçe ezin.) Kaynama haline gelince fasulyeleri ekleyin. Tekrar kaynatın, ateşi kısın ve yarım saat pişirin. Aynı anda, makarna için su kaynatın. Makarnayı pişirin, makarna suyundan 2 su bardağı ayırarak, suyunu süzün. Makarnayı, ayırdığınız suyla beraber çorbaya ekleyin. Rendelenmiş Romen peyniri ve kıtır İtalyan ekmeği ile servis edin

Besin Öğeleri:
Kalori: 273; Toplam yağ: 5gr.; Doymuş yağ oram: Ogr. ; Kolesterol: Omg. ; Sodyum: 647mg. ; Toplam karbonhidrat: 45gr. ; Lif: 9gr. ; Seker: 7er. ; Protein: 12er.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ