Kadın, Gebelik, Yemek Tarifleri, Güzellik ve Bakım

Fındık

  • 19 Mayıs 2010
  • 5.154 kez görüntülendi.
Fındık

Fındık
Corylus avellana olarak da bilinen fındık çalılarla kaplı ağaçlarda yetişen kabuklu bir yemiştir. Bir fındık meşe palamudu gibi şekil ve pürüzsüz ve sert kabuğu olgunlaşmış yemiş olarak açılacak olan fındığın ince tüylerle kaplı dış yapraklan vardır. Fındık lezzet bakımından zengindir, mahsul kızartmada ve tereyağı, yemek, un, hamur ve yağ yapımında kullanılır.

Fındığın Tarihi:
Fındık tarımsal yiyecek ürünlerinin en eskilerinden biridir ve Asya’da meydana çıktığı düşünülür. 5000 yıl önceye ait Çinli el yazıları fındığın cennetten gelen kutsal bir yiyecek olduğunu söyler. Romalı ve Yunanlılar fındığı tıbbi amaçlarla kullandı.

Fındık

Fındık

Fındık Nerede Yetişir?
Fındığın ana üreticileri Türkiye, İtalya, İspanya ve Fransa’dır. Amerika’da çoğunlukla Oregon ve Washington’da yetiştirilir.Fındık sadece yüksek miktarda protein ve lif kaynağı değildir, ayrıca farklı çeşitte antioksidanlar içeren E vitamini ve bağışıklık sistemine faydalı phytonutrientler içerir. Fındık kan damarını rahatlatan amino asit arginin zengin bir kaynağıdır. Fındık diğer bütün kabuklu yemiş ağaçlan arasında en yüksek folate toplanmasına sahiptir. Folate doğumda sinir borusunun zarar görmesi riskini azaltır ve kardiyo vasküler hastalığı, belli kanserler, Alzheimer hastalığı ve depresyonun riskim de azaltmada yardımcı olabilir. Fındık ayrıca kan basıncını azaltan mineraller kalsiyum, magnezyum ve potasyum içerir. Bununla beraber fındık zeytinyağı, buğday tohum yağı, pirinç kepek yağı, köpekbalığı karaciğer yağı ve mayada da bulundu kanseri engelleyen ve kolesterol düşürücü zengin bir skualen, bitki kimyasalı kaynağıdır.
Fındık yağı dıştan cildi selüloitten kurtarmanın bir çaresi olarak kullanılır. Eski yunan fizikçisi Dioscorides fındığın kronik öksürüklerı sakmleştiren. soğuk alsmlıâıyla mücadele eden ve hatta başm kılsız alanlarında saç çıkarması yeteneğine sahip olduğunu bulmaktan çıırur duydu.
Kalp   Sağlığı: Sekiz hafta boyunca fındık içeren diyet programı ile beslenen, kolesterolü yüksek insanlarla yapılan küçük bir çalışma teşvik edici yağ lekesini düşürdüğü ve kontrol grubuyla karşılaştırıldığında HDL (“yararlı”) kolesterolü artırdığı gözlendi.
Seçme  Ve  Saklama:
Kabukluysa ağır ve dolu olanlarını seçin. Kabuksuz fındıklar serin ve kuru bir yerde bir hafta kadar saklanabilir.
Kabuklu fındmm kabuğu sıkı ve doİRun olmalıdır Yaklaşık dört hafta boyunca onu taze tutacak olan buzdolabında veya dondurucuda saklanabilirler.
Hazırlama Ve  Servis  Önerileri:
• Fındık kızartılarak kabuğu soyulabilir ve sonra ovalanır. Fındık geleneksel bir fırında kızartılabilinir ve bir kurabiye olur.
• Bir yiyecek işlemcisine yerleştirerek öğütebilirsin. 1 Fındığı alternatif bir fıstık ezmezi olarak deneyin.
1 Fındığı en sevdiğiniz salatalara, kurabiyelere katın, derin kapta kızgın yağda hafifçe pişirin ya da kahvaltılık yiyeceklere katın,
• Küp şeklindeki fındıklarla yoâurduna heyecanlı bir özellik kat.
Dövülmüş Fındıkla Kızılcık Armut Salatası
Fındık Kurulunun Nezaketi
Servis: 8 adet
• Hazırlama ve Pişirme Süresi: 45 ila 60 dakika
Bu tarif 13 adet enerji deposu yiyecek içerir.
Malzemeler : Sos:
8 gr yoğurt, sade, az yağlı

1 çay kaşığı tarhun otu, kuru

1 su bardağı salatalık, soyulmuş, çekirdekli ve doğranmış

1 çay kaşığı frenksoğam, doğranmış

çav kaşığı sarımsak, kıyılmış 1 yemek kaşığı bal

V4 çay kaşığı tuz

1 çay kaşığı Union suyu

V4 çay kaşığı beyaz biber,
Fındık:
3A su bardağı (8gr) fındık, kızartılmış, ve kabaca doğranmış

3A çay kaşığı acı baharat salça tozu

1 yemek kaşığı yağ, eritilmiş

V4 çay kaşığı tuz

Yj su bardağı hafif mısır şurubu

1/8 çay kaşığı arnavutbibevi, öğütülmüş

3 çay kaşığı hal

lfı çay kaşığı yağ
Salata:
2 su bardağı (4 gr) ıspanak yaprağı, yıkanmış

1 Anjoıı armudu, özü ve kökü

2 su bardağı f 4 gr) bahar yeşilliği,

1 yeşil dolmalık biber, çekirdeği yıkanmış ve bölünmüş

nlmış ve ince şerit olarak kesilmiş

1/3 su bardağı (4gr) kızılcık,tatlandırılmış ve kurutulmuş

V4 kap yeşil soğan, ince dilimlenmiş

Fırını önceden 300 derecede ısıtın, yerleştirin. Eritilmiş yağı 9 x 9 x 2 cm tavaya dökün; bir kenara avırın. Mısır şurubu, bal, salça tozu ve amavutbiberini küçük bir taada kaynayana kadar karıştırın. İki dakika kavnaym: karıştırmayın. Yi cav kaşmı vağı erivene kadar karıştırın. Hemen fmdıeın üzerine dökün, kaplayana kadar karıştırın. Hazırlanmış tavanın üzerine dökün. 300 derecede ısıtılmış fırında 15,20 dakika pişirin, altın sarısı olana kadar sürekli olarak karıştırın. Kızaıtılmış yağlı tabakaya boşaltın: serin. Küçük parçalara bölün. I/2 su bardağı yapın.
Salatanın malzemelerini geniş bir kaba koyun. Sosu salatayla hafifçe karıştırın. 1 su bardağı dövülmüş fındığı üzerine serpin.
Besin  Öğeleri:
Kalori:2İO; Toplam yağ: 8,5gr; Doymuş yağ oranı: lgr; Kolesterol: 5 mg; Sodyum: 155 mg; Toplam karbonhidrat: 34 gr; Lif:4gr; Şeker: 26gr; Protein: 4gr.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ