Kadın, Gebelik, Yemek Tarifleri, Güzellik ve Bakım

Gebelik ve Cerrahi

  • 14 Haziran 2010
  • 2.724 kez görüntülendi.
Gebelik ve Cerrahi

GEBELİK VE CERRAHI

GEBELİK VE HEMOROID

Gebelikte hemoroidin sık oluşmasının sebebi nedir?

Gebelikte artan kan hacmi nedeniyle özellikle vücudun alt kıs­mında toplardamar içi basınç artacaktır. Rahimin büyümesiyle ana toplardamarlara baskı oluşmakta ve bu bölgedeki basınç dahada art­makta akım yavaşlamaktadır. Progesteronun damar düz kaslannı gevşetici etkisi de eklenince varisleşme kolaylaşacaktır. Sonuçta hemoroidler belirginleşir, bacaklarda varisler oluşabilir.

Gebelikte hemoroid için alınacak tedbirler neler olabilir?

Kabızlık neden olduğu ıkınma ile hemoroid şikayetlerini daha da arttırmaktadır. Bu nedenle gebeler özellikle lifli gıdalarla beslenmeli,örneğin kepekli ekmek tüketmeli, bol su içmelidirler. Öncelikle doğal metodlar tercih edilmeli zorunlu kalınırsa ilaç tedavisi ile dışkı yumu-şatılmalıdır. Ayrıca dışarı çıkmış pakeler yani hemoroid memeleri par­makla içeri zorlamadan itirilmelidir. Ayrıca sıcak su oturma banyola­rı da belirtilerin hafiflemesine yardımcı olurlar.

Gebelikte hemoroidin tedavisi nasıldır?

Gebelikte öncelikle makata uygulanacak olan kremler, fitiller ve sıcak su oturma banyolarından oluşan lokal tedavi uygulanır. Gebe­likten sonra hemoroidlerde çok önemli derecede gerileme görüldü­ğünden gebelik sırasmda cerrahi en son tercihtir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ