Kadın, Gebelik, Yemek Tarifleri, Güzellik ve Bakım

Gebelikte Akut Apandisit

  • 14 Haziran 2010
  • 2.699 kez görüntülendi.
Gebelikte Akut Apandisit

GEBELİKTE AKUT APANDİSİT

Gebelikte akut apandisit sıklığı nedir?

Yaklaşık olarak 1500 gebelikte bir görülür. Gebelikte en sık ger­çekleştirilen obstetrik dışı cerrahi girişimdir. Görülme sıklığı gebe olmayanlara göre artmamıştır ancak tamda gecikme ve dolayısıyla gecikmiş ameliyat ve yanlış teşhis daha sık görülür.

Gebelikte akut apandisit teşhisi zor mudur?

Gebelikte büyüyen bebek ile değişen anatomi nedeniyle normalde sağ alt tarafta beklenen ağrı gebelikte Özellikle 3. trimestırden sonra sağ üst kadranda hissedilir. Apandisitin tipik şikayetleri olan iştahsız­lık, bulantı ve kusma zaten bir çok gebede normalde görülen şikayet­lerdendir. Normalde akut apandisitte saptanan rebaund gibi karın muayene bulguları, iltihaplı appendiksin uterus nedeniyle peritona teması engellenebileceğinden tespit edilmeyebilir. Yine ateş seyrektir, eritrosit sedimantasyon hızı artışı ve kanda lökosit sayısının artışı nor­malde gebelerde bulunabilir. Ayrıca idrarda patolojik bulguya rastlan­ması gebede akut apendisit varlığı olasılığını uzaklaştırmaz. Bütün bu sebeplerle gebelikte akut apandisit tanısı daha güçtür.

Gebelikte akut apandisit çocuğa zararlı olabilir mi?

Anneye ait ölüm nadir olmasına rağmen özellikle perfore (delin­me) olan olgularda çocuğa ait ölüm olasılığı yüksek olabilir. Perfore olmamış apandisit varlığında çocuğa ait ölüm riski %1,5’den düşük olmasına rağmen perforasyon geliştiğinde bu oran %30’a kadar yükse­lebilir. Perforasyonlarm %70’i 3. trimestirde görülür ki bu dönemde tanı daha güçtür ve tanıda gecikmeler yaşanabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ