Kadın, Gebelik, Yemek Tarifleri, Güzellik ve Bakım

Gelincik Şerbeti

  • 21 Haziran 2010
  • 4.367 kez görüntülendi.
Gelincik Şerbeti

Gelincik  Şerbeti
Malzemeler:
-Hani o kocaman, cam kâseler vardır ya, onlardan bir adet
-Bunun içini dolduracak kadar gelincik
-Bir limon
-Şeker (zevke göre, deneyerek belirlenen)
-Aldığı kadar su
-3 litrelik bir cam kavanoz
Yapılışı:
Efendim, bahar gelir gelmez tepecikleri kaplayan laleler olur hani. Küçükken gelin yapardık yapraklanndan. Elimize bir kap alıp onlardan Gelincik Şerbetikabımızı dolduracak kadar toplayalım. Sonra, evvela yanı başımıza gelecek bir kız çocuğuna, gelincikten gelin yapmayı öğre­telim. Gelinciklerin yapraklarını adeta bir kelebek kanadı tutar gibi dikkatle diplerinden alıp, taneleyelim. Her bir yaprağın altındaki siyah kısmı yine gelinciği zedelemeden keselim. Sonra musluğun altına tutmadan, büyücek bir kabın içinde yavaşça yıkayalım, tozu böylece gitmiş olsun.
Elimizdeki kavanoza gelincik yapraklanm koyup, üzerine de iki litre suyu ekleyelim. Bir limonu kesip, bu kanşıma ekleyelim.
Gelincikli suyumuzu balkona, cam kenarına kaldıralım. 4 gün, havanın sıcaklığına göre bir hafta bekletelim. Bu sürenin sonunda yaprakların beyazladığını, suyunsa kıpkırmızı bir renk aldığını gö­receğiz. Beyazlaşmış olan yaprakların tamamını bir kevgir yardı­mıyla sudan alalım. İçine isteğimize göre yavaş yavaş şeker ilave edip tahta bir kaşık yardımıyla erimesini sağlayalım.
Efendim bendeniz şerbetlerdeki o kendine has koku ve hafif kekremsi tadı sevdiğim için, hele ki bu türden olanlarda, az şeker kullanıyor, karanfil de atmıyorum. Ama karanfil rayihasını gelin­cikte de duymak isteyenlere söylemeli, pek de yakışıyor.
Her sofranız aynı duayla tatlansın.
Bir babaanne duası bu.
Artsın eksilmesin. Dolsun da taşmasın. Az çok olsun da, bereket yok ol­masın. Âmin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ